Millä opetustuntimäärillä olette vielä saaneet soviteltua ansiopäivärahaa?
Soviteltua ansiopäivärahaa osa-aikaisuuden takia ei saa, jos työaika on yli 80 % alalla sovellettavan kokoaikaisen työntekijän enimmäistyöajasta.
Ongelmani on tuo 'enimmäistyöaika'. Onko se ikälisiä kerryttävä 16 viikkotuntia vai opetusvelvollisuus, joka uskonnon opettajalla on 23 viikkotuntia. Näiden mukaan sovitellun päivärahan oikeus menisi, jos töitä tekisi yli 12,8 tai yli 18,4 h/vko.
Kokemuksia, kiitos!
soviteltu ansiopäiväraha
3
412
Vastaukset
- gru
Ainakin palkkatodistuksessa kohdassa 3 on:
Työehtosopimuksen mukainen enimmäistyöaika (opetusalalla opetusvelvollisuus, jos määritelty)
Vaan miksipä et kysyisi työttömyyskassasta. He tietävät.- kannustinloukussa?
Pitääpä tarkistaa termi palkkakuitista, kiitos vinkistä. Kassa väitti maksimityöajaksi 12,8 h, mutta lienevät väärässä.
- x1z
kannustinloukussa? kirjoitti:
Pitääpä tarkistaa termi palkkakuitista, kiitos vinkistä. Kassa väitti maksimityöajaksi 12,8 h, mutta lienevät väärässä.
En osaa muuten vasta kuin, että ei löydy palkkakuitista eli palkkalaskelmasta. Nimimerkillä gru taisi olla käsityksenä, että olet kesken työttömyyden saanut vähäksi aikaa töitä. http://www.opetk.fi/fi/Etuudet/Ansiopäiväraha/Soviteltu päiväraha/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251308
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa289956- 43845
- 33631
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html145623- 38587
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528518Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44501- 107488