Asuntojen hinnat nousi USA:ssa

Eniten nousi Vegasissa 25% vuodessa.
752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Edessä saattaa olla laajalti lamakausi,suosittelen usa:ta peräytymään pakotteistaan.

Usa vie euroopan syvemmälle taantumaan,venäjälle saattaa tulla paha taantuma.

Suomi ei pääse nousuun mitenkään jos venäjä taantuu entisestään.

Äänestä

Nyt pitäisi ehdottomasti luopua talouspakotteista,mikäli emme halua valtavaa lamaa päälle.

Äänestä

Asuntojen hinnat ne vaan nousta porskuttavat. Odottomalla sittenkin till. Odotatko omassa vai jonkun muun omistamassa asunnossa, kun joku voittaa niin joku aina häviää.

Äänestä

Omassa odottelen että missä vaiheessa kannattaisi ostaa sijoitusasunto. Nyt ei kannata.

Äänestä

http://www.1partner.ee/fin/

Kesklinn eli keskusta asuntojen keskihinnat(siis toteutuneet kaupat) nousseet 1917 euroon neliö, jotain 12,5% se tekee nousua viime vuoden maaliskuuhun nähden.

Äänestä

Muistaako joku mistä tämä LAMA sai alkunsa ja MILLOIN ??????


VASTAUS = Ameriikan yhdysvalloista vuonna 2007-2008.

Suomessa sen sijaan pientä notkahdusta (2008) lukuunottamatta nousu jatkui kuitenkin aina vuoteen 2011. Olemme jälkijunassa sen 3 vuotta eli voidaan ennustaa että täällä on samanlaiset KASVULUVUT 3 vuoden päästä.

Joku heitti tuossa Viron kasvulukuja. Siellä talouden romahdus 2008 oli niin syvä että asuntojen arvot vähintään puolittui ja syöksy oli hurjaa, niin hurjaa että yleisesti Virossa laskettiin ihmisten palkkoja -20%:a.
Noin syvän notkahduksen jälkeen on pakko noustakin hintojen, NYT KAIKKI VIROON ASUNTOKAUPOILLE. Luvassa on mieletöntä ARVONNOUSUA tulevina vuosina !

Äänestä
  • Ei ne hinnat Virossa silloin ihan sentään puolittuneet vaan laskivat 0,6 kertaiselle tasolle siitä mihin ne siinä talouden nousubuumissa nousivat, jolloin nimenomaan myös paljon uuttakin rakennettiin. Tämä romahdus asuntojen hinnoissa liittyi Virossa siihen 2000-luvun nousukauden jälkeiseen jyrkkään laskuun mikä seurasi siitä kun talous oli inflaatiovetoisesti kiihtynyt, ja tähän liittyen siitä kun se kruunuvaluutta oli fiksattu 90-luvulla euroon ja kun siitä kuitenkin päätettiin pitää kiinni euroon siirryttäessä huolimatta siitä toteutuneesta nousukaudesta infalltioineen.

    Ne on hinnat olleet laiskemmassa nousussa tai pikemminkin elpymässä jo sellaiset 4 vuottakin, mutta nyt viimeaikoina hintojen nousu on tosiaankin piristynyt. Minäkin ostin Talinnan keskustasta asunnon jo kohta 4 vuotta sitten, tai siis varasin ja maksoin etumaksun silloin rakenteilla olevasta uudiskohteesta joka valmistui 2011 lopussa, silloin sen etumaksun vielä kruunuvaluutassa maksoinkin ja kauppahinta sen mukaan tuli. Ei ne kyllä silloinkaan nämä uudet keskusta-asunnot mitään ihan halpoja sentään olleet.
    Virossa on nyt kova kilpailu rakentajilla uusista kohteista. Skanskakin tässä siksi vetäytyi kokonaan pois ainakin toistaiseksi, YIT ja SRV vielä ovat mukana kuvioissa ja tietenkin virolaiset rakennusfirmat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pläts. kirjoitti:

Eniten nousi Vegasissa 25% vuodessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu