nyt menee hermot!!!!

helmi3

juma..tee toi chihua on vuoden ikäinen ja oppi tosi nopeesti pienestä sisäsiistiks, nyt saa joka päivä siivota pissat ja kakat lattialta... aluks aattelin et pissaus on jotain reviirin merkkausta mut en sit tiiä mitä on. nykyään viettää yöt häkissä mutta silti kun tulee illalla ulkoa niin menee kakkaan jonnekin huoneeseen. mitä tää on ja millä tän voi karsia pois... tää on nyt jo niin jokapäivästä että ei enään jaksais.

4

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hauhauu

      En tiedä kuinka pitkiä välejä lenkeityksillänne on mutta chihuilla on pieni virtsarakko joten niillä on vaikeampaa pidätellä kuin isoimilla koirilla. Joten viekää useammin ulos.

    • 16+6

      Myös meidän ennen sisäsiisti vuoden ikäinen chihu alkoi tekemään sisälle vaikka koira pääsee todella usein ulos. Tällä kaverilla se on kausittaista, välillä ei tee ja välillä tekee. Luulen että meijän koira on tehny sitä vaan huomion puutteesta. Tuo pitää erikseen käskeä tekemään kakat ulos, muuten tekee vaan pissat ja kipittää takas sisälle ja hetken päästä löytyy kakat lattialta.

    • 9+16

      Liekö pienten koirien ongelmaa? Oli joskus valkoinen karvapallo, mikä pissaili matot... Osasi tehdä ulos, mutta mikä lie.
      Mäyris ja ei ongelmaa. Voi olla 7-8 tuntiakin ilman merkkausta sisälle. Osaa mieltään osoittaa silti.

    • Pissalaat., kenties

      Oisko mielenosoitusta, itselläni ei noin pientä, mutta tekee vielä joskus sisälle ja syy on kyllä silloin minun. Toinen koiristani on narttu, mutta ei ole tehnyt mitään sisälle liki viiteen vuoteen ja on itse nyt yli kuuden. Narttumme on ns. merkkailija, vaikka onkin leikattu viisivuotiaana. Tekee esim. parin kilsan lenkillä ainakin 15 pissat ja tuo uros pari vuotias muutaman kerran koipi pystyssä. Sen jälkeen ei uroksenkaan kanssa noita pissoja tullut, kun käytän vielä illalla ennen nukkumaan menoa ns. pika pissalla. Pääsee lenkille aamulla, iltapäivällä ja illalla. Yht päivittäin n. 5-7 km/joka päivä ja viikonloppuisin enemmän. Tämän lisäksi myös iltapissatus. Narttu ei taas tule pissalle, vaikka pääsisi jos ollaan oltu jo iltalenkillä esim. ennen kahdeksaa. Onko koirasi leikattu, uros vai narttu. Onko hormoonit hyrräämässä ja miksi häkissä. Häkki ei ole tarkoitettu koko päivän oleskeluun. Miksi ostit koiran, jos hermot menee tuosta. Aina on jokin syy sisäpissaamiseen. Huudetaanko pienelle, joka menee ihan sekaisin asiasta. Onko opetusvaiheessa tapahtunut jotain negatiivista. Itse en ole edes opettanut sisäsiistiksi, vaan ovat oppineet sitten aikanaan ihan itse. Koira ei luonnostaa itse halua liata omaa pesäänsä. En esim. ole koskaan edes huomioinut, että nyt on pissa lattialla. Odotitko kenties, että koira heti sisäsiisti. Ok, kaikki mennyt alussa ok, mitä sitten on tapahtunut. Huudettu, nuhdeltu, kenties fyysinen kontakti. Mitä nyt parista matosta, niitä voi pestä tai ostaa joskus uudet tai luopua kokonaan. Eihän koira mikään sohvakoriste ole. Niillä on omat tarpeet. Paljonko on yksin, häkkiin teljettynä. Aika kamalaa!!!!???? Minulla ei mene hermot, vaikka mitä tapahtuisi, vaan alan miettimään syytä MIKSI näin käy, jos jotain poikkeavaa tapahtuu. Hommaa myös hiekkalaatikko pienelle, ei kaikki koirat halua tehdä ulos, varsinkin jos palelee tai pelkää paljon. Tiedän chicun omistajia, jotka kyllä lenkittävät ja leikkittävät ja puuhailevat tarpeeksi, mutta pakkasella ja sateella koirat käyvät laatikolla. En ole asiantuntija, mutta sen verran koirista tiedän, että nyt ei kaikki ole hyvin. Koira myös tietää, jos olet vihamielinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      452
      3363
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      110
      2579
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2122
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      160
      1937
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      146
      1755
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      94
      1556
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      34
      1457
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      330
      1275
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      32
      1255
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1079
    Aihe