Olin tasan kolme kuukautta PT -hommissa Elixiassa, ennenkuin vaihdoin parempi palkkaukseen duuniin. Nuoret varokaa, homma menee niin että sut kiinnitetään koko päiväksi hommiin, mutta palkkaa saat vain vedetyistä ohjauksista, kun alalla ei ole Tesiä. Eli voit olla 8h töissä, mutta palkkaa hassut 30€, kun on tuntien välejä. Tavoitteena on myydä 100 tuntia trainerohjauksia kuukaudessa, mutta kun klubiin liittyy keskimäärin 50 asiakasta kuussa, ja trainereita salilla on yhteensä kymmenen, niin siitä voi laskea....
Onneksi vaihdoin työhön, joka noudattaa työehtosopimuksia. Saan sellaisen liksan, jolla elän OK, ja saan tasan joka tunnista korvauksen.
personal trainer -duuni Elixiassa: varokaa!
22
15044
Vastaukset
- Ex- Elixia-PT
Hyvää huomenta vaan sullekin...:D
Mutta asiaan, siinäpä jutun ydin onkin, että PT työ on ihan täyttä myyntityötä, vaikka muuten voisi luulla.Ai herranjestad sä oot kyllä vajaa ihminen ! Pt:t on niitä kenen pakeille säkin lopulta haet, kun tajuat että oot niin heikko esitys ettet tuolista pääse ylös. Ai herran jestas sä olet idiootti ! Pitäs pikkasen antaa tukkapöllyä tollaselle uuvatille
- häpeä luuseri!!!
Missä kohtaa myyntityötä on selluliittisen, läskin, vastenmielisen rasvapään tsemppaaminen?
Itket idiootti jostain muutaman kympin lisätä etkä ymmärrä, että tosipelurit eivät todellakaan laske työtunteja. Tosipelurit laskee rahojaan! Kaltaisesi aivopiereskelevä, kiveksensä menettänyt hormonipumppu voisi mennä testaamaan painot käsissä miltä tuntuu uida Tallinnaan.
Kaltaisesi äpärä ei ymmärrä todellisesta dallaamisesta, myyntityöstä kentällä yhtään mitään. Nosta penkistä viisi kiloa liikaa ja päästä kerralla irti tangosta!- No niin, no niin
Otas nyt Sinäkin taas ne lääkkeesi ja rauhoitu. Kyllä se elämä siitä vaikka vähän joskus kolhiikin...
Tää häpeä luuseri tyyppi kuvaa itteään aika hyvin. Menikö kauan keksiä nuo sun erittäin ”huvittavat” dissaukset? Vähän korvasta vois nappasta kiinni ja kieputella parkettia pitkin
- häpeäluuseri
Loistoesimerkki personal trainerista: Miettii neljä vuotta nasevaa vastausta ketjuu ja kun ei muuta keksi niin uhkailee väkivallalla.
Pääsitkö linnasta vai opettelitko kirjoittamaan, kun näin kauan kesti?
- Myyntityötä tehään
30e hahah..en alle 200e käteen päivässä tekisi kyllä mitään. Johan ruokakauppaan menee 50e päivä perheellisellä. On sullakin duuni. Huhhuh.
- tottahan se on
Joo, mutta aloittajan kirjoittama teksti on varmaan täyttä totta. Alalle houkutellaan nuoria ja kokemattomia, heitä, jotka eivät tiedä asiasta mitään. Itse aikoinaan kyselin, että minkälaisia ovat alalla työajat, vastaukseksi sain aamusta iltaan. Siitä voi sitten päätellä, että mitä työ oikeasti on. Tuskin maksavat aamusta iltaan palkkaa, vaan käytettävissä pitää olla aamusta iltaan, vaikka siitä ei palkkaa tulisikaan. Tunti siellä, tunti täällä, siitä se palkka tulee plus asiakkaiden hankkimisesta. Jos järjellä ajattelee, niin eihän niitä asiakkaitakaan riitä aamusta iltaan ja taksatkin asiakkaille ovat aika kovat...
No, onneksi tuolle alalle en mennyt=)
- järki käteen ja osto
Alalle houkutellaan täydellisiä epäonnistuja joista ei ole edes asiakaspalvelijaksi, myyntityöstä puhumattakaan. Koko ala on läskien hikirasvasta pumpattua, veren makuisia ropoja.
Toivottavasti jokainen PT tuntee pahaa omaatuntoa valinnastaan työskennellä mokomassa pohjasakassa. Loiseläjien häpeilemätön, surkea ammattikunta.
Toisekseen mitä vittua joku pt tekee MYYNTITYÖ ketjussa?- vittu mitä ulinaa
Veiko treenattu PT muijasi vai mistä moinen katkeruus? Sulla on ongelma.
- Anonyymi
vittu mitä ulinaa kirjoitti:
Veiko treenattu PT muijasi vai mistä moinen katkeruus? Sulla on ongelma.
Lahjuksia ottanut. Korruptio.
- Kielipoliisi
Hei ettekö te osaa lukea aloitusviestiä: "Tavoitteena on myydä 100 tuntia trainerohjauksia kuukaudessa". Eikö se tarkoita suomeksi myyntityötä ja siten ollen ihan oikeaa palstaa?
- Ex -elixiaPT
Tylsää, että tästä(kään) asiasta ei synny kunnon keskustelua, jotain ihme sekoilijoita vain trollaillee.
PT-työ on NIMENOMAAN myyntityötä, jossa pelkkä provikka. Eikä siinä mitään, mutta miettikää, kuinka moni jäsen, joka maksaa jo salijäsenyydestään sen 80e/kk, on valmis ostamaan 700e:n PT -pakettia lisäksi.
Toinen seikka, mikä oli työssä harmillista, on se, että Elixia mainostaa jäsenilleen 2 ilmaista PT -kertaa. Kuitenkin meille työntekijöille ohjeistettiin, että ne ovat pelkkiä myyntitapahtumia.
Mikäli et saa myydyksi "omia" paketteja, sulle maksetaan 11e pohjapalkkaa, siis ohjauksista/tunti. Tässäpä syitä, miksi porukka vaihtuu ja itsekin olen siis jo muissa hommissa. - mynttinen8768
Voin sanoa että PT:n työ isossa myynnillisessä kuntokeskuksessa on enemmän myyntityötä kuin itse liikunta-alan työtä.
T: Entinen kuntokeskusyrittäjä, PT-yrittäjä, kuntokeskuksen markkinointivastaava ja nykyinen myyntimies (näistä titteleistä ja järjestyksestä saattaa joku jopa tunnistaakin... :D ) - Exjäsen
Sen kyllä ohjauksien tasosta huomaa, ettei niistä palkkaa makseta
- mielipidevälistä
Kyllähän asia on niin, että trollaaja on oikeassa.
Personal Trainerin "työ" on siivellä loisimista, ei oikeaa työtä eikä varsinkaan myyntityötä.- Anonyymi
Niin. Ainoa oikea työ on valtion virkamies, poliitikko tai kaupungin hallinnon työntekijä. Tiedetään.
- Anonyymi
Saatanan hullua on yleensäkin maksaa jolleki PT lle. Tunnin maksusta PT lle joudutte tekee päivän töitä. Onko järkeä ?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622552Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999829Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537733Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956502SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936227Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m645830Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615330Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515223HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214863Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074564