personal trainer -duuni Elixiassa: varokaa!

Ex -ElixiaPT

Olin tasan kolme kuukautta PT -hommissa Elixiassa, ennenkuin vaihdoin parempi palkkaukseen duuniin. Nuoret varokaa, homma menee niin että sut kiinnitetään koko päiväksi hommiin, mutta palkkaa saat vain vedetyistä ohjauksista, kun alalla ei ole Tesiä. Eli voit olla 8h töissä, mutta palkkaa hassut 30€, kun on tuntien välejä. Tavoitteena on myydä 100 tuntia trainerohjauksia kuukaudessa, mutta kun klubiin liittyy keskimäärin 50 asiakasta kuussa, ja trainereita salilla on yhteensä kymmenen, niin siitä voi laskea....

Onneksi vaihdoin työhön, joka noudattaa työehtosopimuksia. Saan sellaisen liksan, jolla elän OK, ja saan tasan joka tunnista korvauksen.

22

14201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex- Elixia-PT

      Hyvää huomenta vaan sullekin...:D

      Mutta asiaan, siinäpä jutun ydin onkin, että PT työ on ihan täyttä myyntityötä, vaikka muuten voisi luulla.

      • Ai herranjestad sä oot kyllä vajaa ihminen ! Pt:t on niitä kenen pakeille säkin lopulta haet, kun tajuat että oot niin heikko esitys ettet tuolista pääse ylös. Ai herran jestas sä olet idiootti ! Pitäs pikkasen antaa tukkapöllyä tollaselle uuvatille


    • häpeä luuseri!!!

      Missä kohtaa myyntityötä on selluliittisen, läskin, vastenmielisen rasvapään tsemppaaminen?

      Itket idiootti jostain muutaman kympin lisätä etkä ymmärrä, että tosipelurit eivät todellakaan laske työtunteja. Tosipelurit laskee rahojaan! Kaltaisesi aivopiereskelevä, kiveksensä menettänyt hormonipumppu voisi mennä testaamaan painot käsissä miltä tuntuu uida Tallinnaan.

      Kaltaisesi äpärä ei ymmärrä todellisesta dallaamisesta, myyntityöstä kentällä yhtään mitään. Nosta penkistä viisi kiloa liikaa ja päästä kerralla irti tangosta!

      • No niin, no niin

        Otas nyt Sinäkin taas ne lääkkeesi ja rauhoitu. Kyllä se elämä siitä vaikka vähän joskus kolhiikin...


      • Tää häpeä luuseri tyyppi kuvaa itteään aika hyvin. Menikö kauan keksiä nuo sun erittäin ”huvittavat” dissaukset? Vähän korvasta vois nappasta kiinni ja kieputella parkettia pitkin


      • häpeäluuseri

        Loistoesimerkki personal trainerista: Miettii neljä vuotta nasevaa vastausta ketjuu ja kun ei muuta keksi niin uhkailee väkivallalla.
        Pääsitkö linnasta vai opettelitko kirjoittamaan, kun näin kauan kesti?


    • Myyntityötä tehään

      30e hahah..en alle 200e käteen päivässä tekisi kyllä mitään. Johan ruokakauppaan menee 50e päivä perheellisellä. On sullakin duuni. Huhhuh.

      • tottahan se on

        Joo, mutta aloittajan kirjoittama teksti on varmaan täyttä totta. Alalle houkutellaan nuoria ja kokemattomia, heitä, jotka eivät tiedä asiasta mitään. Itse aikoinaan kyselin, että minkälaisia ovat alalla työajat, vastaukseksi sain aamusta iltaan. Siitä voi sitten päätellä, että mitä työ oikeasti on. Tuskin maksavat aamusta iltaan palkkaa, vaan käytettävissä pitää olla aamusta iltaan, vaikka siitä ei palkkaa tulisikaan. Tunti siellä, tunti täällä, siitä se palkka tulee plus asiakkaiden hankkimisesta. Jos järjellä ajattelee, niin eihän niitä asiakkaitakaan riitä aamusta iltaan ja taksatkin asiakkaille ovat aika kovat...

        No, onneksi tuolle alalle en mennyt=)


    • järki käteen ja osto

      Alalle houkutellaan täydellisiä epäonnistuja joista ei ole edes asiakaspalvelijaksi, myyntityöstä puhumattakaan. Koko ala on läskien hikirasvasta pumpattua, veren makuisia ropoja.

      Toivottavasti jokainen PT tuntee pahaa omaatuntoa valinnastaan työskennellä mokomassa pohjasakassa. Loiseläjien häpeilemätön, surkea ammattikunta.
      Toisekseen mitä vittua joku pt tekee MYYNTITYÖ ketjussa?

      • vittu mitä ulinaa

        Veiko treenattu PT muijasi vai mistä moinen katkeruus? Sulla on ongelma.


      • Anonyymi
        vittu mitä ulinaa kirjoitti:

        Veiko treenattu PT muijasi vai mistä moinen katkeruus? Sulla on ongelma.

        Lahjuksia ottanut. Korruptio.


    • Kielipoliisi

      Hei ettekö te osaa lukea aloitusviestiä: "Tavoitteena on myydä 100 tuntia trainerohjauksia kuukaudessa". Eikö se tarkoita suomeksi myyntityötä ja siten ollen ihan oikeaa palstaa?

    • Ex -elixiaPT

      Tylsää, että tästä(kään) asiasta ei synny kunnon keskustelua, jotain ihme sekoilijoita vain trollaillee.

      PT-työ on NIMENOMAAN myyntityötä, jossa pelkkä provikka. Eikä siinä mitään, mutta miettikää, kuinka moni jäsen, joka maksaa jo salijäsenyydestään sen 80e/kk, on valmis ostamaan 700e:n PT -pakettia lisäksi.

      Toinen seikka, mikä oli työssä harmillista, on se, että Elixia mainostaa jäsenilleen 2 ilmaista PT -kertaa. Kuitenkin meille työntekijöille ohjeistettiin, että ne ovat pelkkiä myyntitapahtumia.

      Mikäli et saa myydyksi "omia" paketteja, sulle maksetaan 11e pohjapalkkaa, siis ohjauksista/tunti. Tässäpä syitä, miksi porukka vaihtuu ja itsekin olen siis jo muissa hommissa.

    • mynttinen8768

      Voin sanoa että PT:n työ isossa myynnillisessä kuntokeskuksessa on enemmän myyntityötä kuin itse liikunta-alan työtä.

      T: Entinen kuntokeskusyrittäjä, PT-yrittäjä, kuntokeskuksen markkinointivastaava ja nykyinen myyntimies (näistä titteleistä ja järjestyksestä saattaa joku jopa tunnistaakin... :D )

    • Exjäsen

      Sen kyllä ohjauksien tasosta huomaa, ettei niistä palkkaa makseta

    • mielipidevälistä

      Kyllähän asia on niin, että trollaaja on oikeassa.


      Personal Trainerin "työ" on siivellä loisimista, ei oikeaa työtä eikä varsinkaan myyntityötä.

      • Anonyymi

        Niin. Ainoa oikea työ on valtion virkamies, poliitikko tai kaupungin hallinnon työntekijä. Tiedetään.


    • Anonyymi

      Saatanan hullua on yleensäkin maksaa jolleki PT lle. Tunnin maksusta PT lle joudutte tekee päivän töitä. Onko järkeä ?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      203
      7154
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      51
      2733
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2241
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1603
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      139
      1546
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1217
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1180
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1133
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1097
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      49
      1003
    Aihe