ihonväri

iho

miten saadaan uskottavannäköinen ihonväri akvarelleilla?

4

11285

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muumi

      Ensinnäkin kannattaa maalata kasvoihin useampia kerroksia ja useammalla eri värillä. Yhdellä värillä se ei onnistu kovin hyvin.

      Itse käytän ihoon oranssia / oranssinpunaista ja keltaista, REILUSTI laimennettuna. Tummemmat punaiset antaa possumaisen vaikutelman, joten niitä kannattaa käyttää vain varovasti esim. poskipäihin. Varjoihin violettia, samoin reilusti laimennettuna. Tummimpiin kohtiin voi laittaa preussin sinistä. Ja paljon eri kerroksia, mikä tuo maalaukseen myös eloa. Ja valokohdat jätetään valkoisiksi.

      Mitään ruskeaa tms. ei kannata minun mielestä käyttää, se näyttää aiva älyttömältä.

      En nyt tiedä, onko tää niin oikeaoppista, mutta näin minä olen aina tehnyt ja saanut aika hyviä tuloksia aikaan.

      Muista myös kunnon paperi!

    • Maalari

      Lisää poltettuun sienaan Erittäin Vähän lämmintä keltaista, esim. tumma kadmiuminkeltainen tai napolinkeltainen. Lopputulos yhdessä valkoisen taustapaperin kanssa on uskottava ihonväri. Vielä parempi tulos syntyy, jos käytössäsi on rautaoksidinpunainen väri poltetun sienan asemesta, mutta sitä on vaikea saada akvarellivärinä.

    • asianharrastaja

      Jos tavoitteena on enemmän tai vähemmän realistinen ihmiskuva, niin Muumin vihjaamat värit (keltainen-sininen-asteikko) ovat yksi mahdollisuus. (Toinen mahdollisuus on tehdä punainen-vihreä-asteikolla, toinen valon ja toinen varjon värinä.) Sen sijaan Maalarin neuvoman "ihonvärin" väristä iho on korkeintaan joistakin kohdin ja jossakin valaistuksessa. Ihonväri on eri kohdissa erilainen riippuen valoista, varjoista, valaistuksen väristä ja ihon sekä sen alla olevien kudosten väreistä.

    • Anonyymi

      , Jos teet muovailuvahalla niin käytän punai
      sta oranssia keltasta ja valkoista paljon tai Valkoistapaljon ja pinkkiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe