ihonväri

iho

miten saadaan uskottavannäköinen ihonväri akvarelleilla?

4

11368

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muumi

      Ensinnäkin kannattaa maalata kasvoihin useampia kerroksia ja useammalla eri värillä. Yhdellä värillä se ei onnistu kovin hyvin.

      Itse käytän ihoon oranssia / oranssinpunaista ja keltaista, REILUSTI laimennettuna. Tummemmat punaiset antaa possumaisen vaikutelman, joten niitä kannattaa käyttää vain varovasti esim. poskipäihin. Varjoihin violettia, samoin reilusti laimennettuna. Tummimpiin kohtiin voi laittaa preussin sinistä. Ja paljon eri kerroksia, mikä tuo maalaukseen myös eloa. Ja valokohdat jätetään valkoisiksi.

      Mitään ruskeaa tms. ei kannata minun mielestä käyttää, se näyttää aiva älyttömältä.

      En nyt tiedä, onko tää niin oikeaoppista, mutta näin minä olen aina tehnyt ja saanut aika hyviä tuloksia aikaan.

      Muista myös kunnon paperi!

    • Maalari

      Lisää poltettuun sienaan Erittäin Vähän lämmintä keltaista, esim. tumma kadmiuminkeltainen tai napolinkeltainen. Lopputulos yhdessä valkoisen taustapaperin kanssa on uskottava ihonväri. Vielä parempi tulos syntyy, jos käytössäsi on rautaoksidinpunainen väri poltetun sienan asemesta, mutta sitä on vaikea saada akvarellivärinä.

    • asianharrastaja

      Jos tavoitteena on enemmän tai vähemmän realistinen ihmiskuva, niin Muumin vihjaamat värit (keltainen-sininen-asteikko) ovat yksi mahdollisuus. (Toinen mahdollisuus on tehdä punainen-vihreä-asteikolla, toinen valon ja toinen varjon värinä.) Sen sijaan Maalarin neuvoman "ihonvärin" väristä iho on korkeintaan joistakin kohdin ja jossakin valaistuksessa. Ihonväri on eri kohdissa erilainen riippuen valoista, varjoista, valaistuksen väristä ja ihon sekä sen alla olevien kudosten väreistä.

    • Anonyymi

      , Jos teet muovailuvahalla niin käytän punai
      sta oranssia keltasta ja valkoista paljon tai Valkoistapaljon ja pinkkiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      452
      3363
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      110
      2579
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2122
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      160
      1937
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      146
      1755
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      94
      1556
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      34
      1457
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      330
      1275
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      32
      1255
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1079
    Aihe