työkokemus?

Täytin tuossa nettihakemuksen amk:hon ja yksi asia jäi vaivaamaan. Eli 3 ekaa toivetta oli fysioterapiaan, viimeinen viestintään.Fysioterapiaan ei kystytty työkokemuksesta mitään, kun taas viestinnästä kysyttiin. Miksi näin?
2565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ei oteta huomioon sosiaali- ja terveysalalle hakiessa, joissakin kouluissa työkokemus katsotaan eduksi, mutta pisteitä ei saa.

Äänestä

Juuri näin. Sosiaali- ja terveysalalla ei hyväksilueta enää työkokemusta, mutta jos pääsykokeisiin pääsee niin toki ne kuitenkin huomioidaan, että kyseisellä ihmisellä on tuon ja tuon verran kokemusta. Eli ei se pahasta ole, vaikka sitä työkokemusta on kertynyt, mutta eihän se kivaa ole ettei hakujen yhteydessä siitä ole mitään hyötyä :(.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neiti kirjoitti:

Täytin tuossa nettihakemuksen amk:hon ja yksi asia jäi vaivaamaan. Eli 3 ekaa toivetta oli fysioterapiaan, viimeinen viestintään.Fysioterapiaan ei kystytty työkokemuksesta mitään, kun taas viestinnästä kysyttiin. Miksi näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu