Eri kenneleiden pk-collieden hinnat?

netin poropeukalo

Ihan mielenkiinnosta ajattelin kysäistä, että minkä hintaisia pk-colliet ovat tätänykyä? Onko kuinka paljon eroja eri kenneleiden välillä? Kennelliitossa ei näy kuin tällähetkellä pentuvälityksessä olevien koirien hinnat, mutta kuinka paljon heitto on sitten kenneleiden välillä. En siis ole koiraa hankkimassa, mutta jos joskus innostuisi etsimään koiraa niin milainen on hinta-laatu suhde? Loistavaa olisi jos löytyisi eri kenneleiden kasvattien omistajia niin saa mahdollisimman laajan käsitteen:) Tälläinen "turha" kysely ihan vain koska olen utelias ihminen, joka ei osaa etsiä netistä tietoa :D

4

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tärkeät asiat ekaks

      Hinta-laatu-suhde? Anteeksi vain, muttei ne telkkareita tai kännyköitä ole, joissa kalliimmalla saa enemmän ominaisuuksia. Koiranpennun hinta on se, mitä kasvattaja katsoo hyväksi pyytää ja laatu taas on pennun vanhemmiltaan perimät geenit lisättynä pentuaikaisen kehityksen vaikutuksella.

      Hinta, jonka ostaja on valmis maksamaan, on sitten eri asia, mutta jos satanen sinne tai tänne ostovaiheessa on merkitsevää, ei koko hankinta ehkä ole oikealla tolalla. Ostohinta on vain alkusoittoa sille, mitä koiraan vuosien varrella menee sapuskoina, pakollisina terveyskuluina (rokotukset) ja mahdollisina muina kuluina, jos koira sattuu sairastumaan tai loukkaantumaan. Jne.

      Jos olisit colliepentua ostamassa, opettele netinkäyttöä tai hanki osaava kaveri, joka etsii tietoa. Ja selvitä ensisijaisesti se laatu eli mahdollisen pennun vanhempien ja sukujen tietoja terveyden, luonteen yms. osalta. Sitten, kun tuntuu, että kriteereihisi sopiva pentue olisi tyrkyllä, on oikea hetki miettiä hintaa.

      Tämä ei varmaan ollut haluamasi vastaus, mutta silti. Olen kyttäillyt sopivaa pentua pidempään ja kerinnyt katselemaan Kennelliitostakin hintatasoa. Aika samoissa on pyörinyt kuin siellä just tällä hetkellä olevan pentueen hinta on, kallein taisi olla parisataa enempi ja ehkä jossain välissä oli joku muutaman kympin halvempi. Siitä olen saanut omaan hankintaani osviitan, mitä pentu ehkä tulee maksamaan.

      • anteeksivain

        Netin poropeukalohan sanoi ettei ole hankkimassa koiraa, mutta kyseli muuten vain kiinnostuneena.


    • Ei pahalla kellekään

      Collien osto on tuuri kauppaa. Collien laatu on aikalailla yksilö kohtaista. Ei voi sanoa mistä laadukkaan koiran onnistuu parhaiten saamaan. Hintaluokka taitaa nykyisin olla yleisesti alle 1000€.

      Kerran itse kyselin collieiden pentuvälityksen kautta pentuja ja sain vastaukseksi, että jokainen kasvattajahan omiaan maasta taivaaseen kehuu, mutta ei voi sanoa mistä oikeasti hyvän saisi.

    • Kirppu671

      Mikä on toisen hyvä on toisen huono ja päin vastoin. Joku ei ottais mun koiria kirveelläkään ja jonkun mielestä ne on ihan siedettäviä.

      Nyt verotusarvohinta on 950 €

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe