Neitokakadujen ääniherkkyydestä?

neitokakaduinen

Haaveilen neitokakadusta, mutta minulla on iso perhe. Kuinka herkkiä neitokakadut ovat äänille/kovemmille äänille? Erillinen huone häkille olisi. Minulla on mm. noin 2½ vuoden ikäinen pikkuveli. Hän on suht rauhallinen, mutta kuitenkin jotain kitinää tai huutoa päivittäin. Olisiko neitsikka kotiini mahdollinen lemmikki? Jos ei, niin tiedättekö mikä lintu olisi? Vastauksia mahd. nopeasti!! Kiitos vastaajille :)

1

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Linnuthan pitävät aika hyvää mekkalaa itsekin, ei ne yleensä erityisen ääniarkoja ole, ja tottuvat pian kodin normaaliin äänimaailmaan vaikka alussa joku erikoisempi ääni säpsäyttäisikin. Lähinnä siitä pitäisi vaan huolehtia että yöllä lintujen lepoaikaan olisi kohtuullisen rauhallista, mutta tuolla erillisellä huoneella se kyllä pitäisi hoitua.
      Enemmän linnut häiriintyvät äkillisistä liikkeistä, esim peiton tai maton heilutuksesta tai jos pikkulapsi paukuttaa häkin pinnoja tai juoksee eestaas yllättäen lintujen näköpiiriin, mutta pienellekin lapselle voinee aika pian opettaa miten lintujen lähellä käyttäydytään ja vähän katsoo perään mitä puuhailee, ja se erillinen huone kyllä auttaa tässäkin suhteessa. Eli iso perhe ei kyllä ole mikään ongelma neitsikoille, onpahan enemmän mielenkiintoista seurailtavaa päiväsaikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      188
      6711
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1915
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1638
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1350
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      51
      1133
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1031
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      992
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      927
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      908
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      879
    Aihe