Lapset yksen kotona

Huolestunut naapuri

Haluasin kysyä ihmisten mielipidettä.

Tuttava perheessäni vanhemmat tekevät todella paljon töitä ja usein iltavuoroja. Heillä on kolme lasta, 11- 8- ja 7- vuotiaat. Heillä ei ole lastenvahteja työvuorojen ajaksi lapsille. Ovat siis aina keskenään kotona, kun vanhemmat tekevät töitä.

Olenkin ollut todella huolissani, miten vaikuttaa lasten kehitykseen ja itsetuntoon. Varsinkin vanhimman lapsen tapauksessa, kun joutuu kantamaan kamalan paljon vastuuta pikkusisaristaansa ja jopa ruuan teosta.

Pitääkö tässä alkaa vääntämään lastensuojeluilmoitusta, vai onko mitään muuta kanavaa, mistä voisi saada apua tässä asiassa?

;/

11

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Itse olen 12-vuotiaana hoitanut jo paljon pienempiä lapsia, joten olen varmaan jäävi vastaamaan. Mielestäni riippuu paljon lasten kypsyysasteesta, pärjäävätkö tuon ikäiset sisarukset keskenään.
      Terveet, rauhalliset ja fiksut varmasti pärjäävät, mutta jos joukossa on yksikin erityislapsi, niin tilanne muuttuu täysin. 11-vuotias jaksaa katsoa erityislapsen perään korkeintaan tunnin tai pari ja todellakin täysin tilapäistapauksissa, kun muuta hoitoa ei ole saatavilla.

    • Outoa sattumaa?

      Tietääkö kukaan, mistä johtuu, että juuri kirjoitusten otsikoissa on niin paljon kirjoitusvirheitä, vaikka teksti muuten olisi virheetöntä?

    • Naapuriapu

      Tarjoa apua heille.

    • Huolestunut naapuri

      Lapsista kaksi ovat "erityislapsia".

      Tietysti avun tarjoaminen olisi loogisinta, mutta minä olen jo vanhempi ihminen, enkä enää tällä iällä jaksaisi alkaa kenenkään lastenhoitajaksi. Enkä myöskään osaa edes ajatella, mitä muuta apua voisin heille tarjota?
      Kuulostaa tietysti jollain tavalla itsekkäältä näin ajatella, mutta harvempi muukaan varmaan lähtisi puoli tuntemattomille ihmisille lastenhoitajaksi.

      • ,,,

        Varmaan ne vanhemmat tuntevat lapsensa paremmin ja tietävät pärjäävätkö ne.


      • IHMESYSTEEMIT

        Millä tavalla erityisiä, voitko kertoa?


      • vm.-65

        Ensin se on tuttavaperhe ja sitten he muuttuvat puolituntemattomiksi. Lisä draamaa saadaan erityislapsista, tiedätkö edes mitä termi tarkoittaa?

        Pääsiäisen aikaan trollit liikkeellä :-)


      • rahaaduunia
        ,,, kirjoitti:

        Varmaan ne vanhemmat tuntevat lapsensa paremmin ja tietävät pärjäävätkö ne.

        Tai sitten ei.


      • Sitä tarvitaan
        rahaaduunia kirjoitti:

        Tai sitten ei.

        Jos ei tee duunia, ei ole rahaa, eikä voi elättää omia lapsiaan.


    • ---------

      Vanhemmat ovat varmasti huolehtineet lastensa asiat parhaalla mahdollisella tavalla, mikä heidän tilanteessaan on mahdollista. Kouluikäiset lapset ihan tyypillisesti ovat keskenään kotonaan koulun jälkeen silloin kun vanhemmat ovat vielä töissä. Ei siis 7- ja 8-vuotiaat sitä 11-vuotiasta työllistä. Eihän se ideaalitilanne ole, että lapset joutuvat olemaan niin paljon keskenään, mutta mitään järkevää ratkaisua tuohon ei varmaankaan ole. Tuon ikäiset eivät enää kuulu kunnallisen päivähoidon piiriin siten, että heille saisi ilta- ja yöhoitoa. Ja olisiko se edes lasten edun mukaista, että he eivät saisi olla kotonaan iltaisinkaan. Jaksaisitko itse olla aina jossain menossa, ensin koulussa ja sitten hoidossa ja kotona ei juuri koskaan? Sekin vaikuttaa lasten kehitykseen, itsetuntoon ja jaksamiseen, todennäköisesti enemmän.

      Vai pitäisikö sinne palkata lastenvahti? Jos keskipalkkainen ihminen joutuu maksamaan omasta nettopalkastaan lastenvahdin bruttopalkan kaikkine työnantajakuluineen, niin eipä taida yhden ihmisen palkka edes riittää. Se nyt vain on valitettavasti se tilanne, ettei kaikilla ole varaa palkata työntekijöitä.

      Ruuan laittaminen tuskin on kokonaan lasten vastuulla. Varmasti he ovat kykeneväisiä tuossa iässä lämmittämään mikrossa ruokia tms. Ja kun lapsia on useampia, heillä ei todennäköisesti ole kotona yksinäistä. Joten en näkisi tuossa mitään syytä lastensuojeluun, jolla pahimmassa tapauksessa vain vaikeutetaan perheen elämää entisestään, kun se ei nähtävästi nytkään kovin helppoa ole.

    • rivitaloasukki

      Minua pelottaisi eniten keskenään olevat lapset tulipaloriskinä esim. rivi- tai kerrostalossa. Lasten huolimattomuus sähkölaitteiden käytössä tai älyttömät päähänpistot tulitikkuleikeistä tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10855
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8107
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      122
      3569
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      34
      3498
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      54
      2483
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1981
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1766
    Aihe