Nukkumaan menosta

TyhmäKysymys

On pakko kysellä tällästä asiaa, että teenkö nukkumaan menon 8kk lapsen kanssa täysin väärin??
Elikkäs kun vauvani alkaa näyttää siltä että tarvitsee päiväuni niin vien hänet sänkyyn silittelen hetken ja annan pusun. Sen jälkeen jätän vauvan itsekseen sänkyynsä. Yleensä jää aina huutamaan sinne kunnes nukahtaa.. Vauvamme ollessa vain muutaman kuukauden nukutimme hänet aina syliin ennen kun laitoimme sänkyyn. Mikä oli todella raskasta. Nukuttamiseen saattoi mennä jopa tunti tai puolitoista.
Kyselenkin, että eikai lapsi voi saada mitään "traumaa" siitä että hänet on jätetty yksin sänkyyn.. On tämäkin idiootti päänvaiva, mutta olisin kiitollinen kuulla kuinka muut nukuttaa noin samanikäistä lasta..

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti81

      meillä vauva melkein 8kk ja on vastasyntyneestä asti nukahtanut omaan sänkyyn ilman nukutuksia. Unien koittaessa vien vauvan sänkyynsä jonne jää hetkeksi höpöttelemään ja nukahtaa itsekseen, jos alkaa itkemään käyn hyssyttelemässä tai laulamassa. Heti kun rauhoittuu niin poistun huoneesta. Mikäli oikein kovasti vauvasi alkaa itkemään niin voisiko ottaa hetkeksi vaikka syliin tai olla vierellä, että rauhoittuu?

    • otyju

      Mikään psykologiaa opiskeluut ihminen en ole, mutta eikö aika moni taho nykyään ole sitä mieltä, ettei se huutonukutus yksin ole mikään paras vaihtoehto, ellei ole aivan pakko... Huutaako hän kuinka kovaa ja pitkään?

    • Nukkutatti

      Meillä vauva on nukahtanut aina ilman nukutuksia.
      Itki kyllä hetken ennen kuin nukahti, mutta ei kauaa.
      Tietysti jos itku ei loppunut niin menin vauvaa katsomaan.
      Nykyään 2 vuotiaana nukahtaa edelleen yksin.
      Joskus olen yrityänyt ottaa päiväunille viereen, mutta käskee äidin aina pois:)

      Mielestäni jos vauva ei itke kauaa niin voit jättää yksin nukahtamaan.

    • TyhmäKysymys

      Meillä tosiaan neiti menee aina vähän vaihtelevalla menestyksellä nukkumaan. Yö unille käy noin 19 aikaan ja silloin nukahtaa melkeinpä heti ilman huutoja.
      Jos vauva alkaa päikkäreille menon yhteydessä huutaa "hysteerisesti" niin ilman muuta otan syliin ja hyssyttelen niin kauan kunhan rauhoittuu. En tiedä voiko vauva sitten olla yliväsynyt ja huutaa sen takia, mutta jos sen esim silloin nostaa syliin niin huuto ei siitä lakkaa. En vain tiedä mitä oikein tekisin. Tuntuu kauhean kylmältä jättää vauva huutamaan sänkyyn kun tietää että teki sitä tai tätä niin huuto ei lopu..
      Huuto kestää maksimissaan 5-10min. Aika tuntuu vaan niin kauhean pitkältä ja toivottomalta siinä vaiheessa. Tuttiakaan kun ei huoli niin ei voi mitään lohduketta antaa.. Ehkä tämä tästä, ensimmäisen lapsen kanssa kun ei oikein kaikessa tiedä miten pitäisi tehdä ja on aina kummallisia päänvaivoja milloin mistäkin. En kai ole ainoa :D
      Kiitos vastanneille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe