Osaisiko joku kertoa missä oli viitasaaren-kannonkosken välillä se "kummitustalo".
Itse olen siellä kerran käynyt varmaan 20vuotta sitten mutta yhtäänen muista missä se oli.
Nyt on noin vanhaa käyntiä paha muistella mutta olisikohan talo ollu vihreä ja jonkun mäen päällä jonka rannalla järvi...
Silloin kun käytiin siellä tarina kertoi että siellä oli kuollut mies pihassa jäätyään traktorin alle. Valoja oli kajastanut pimeällä vaikka taloon ei sähköjä ole tullut (kyseen alainen asia)
talon pihaan meni kapea metsätie ja tien päällekaartui oksia ja itse pihaan kun ajoi pihaporttien suuret kivipaalit oli vaan jäljellä.
Joten muistaako/tietääkö joku tälläistä kummitustaloa ja onko se enää edes kasassa vai purettu pois. ja onko täläinen tarina vaan höpöä ja miten siellä oikeasti meni asiat...toivottavasti joku hokaa mitä taloatarkoitan :)
Autio kummitustalo viitasaari-kannonkoski välillä jossain?
kyläilemään
4
783
Vastaukset
- ERÄS POHJOIS-SAVOSTA
JA TIETÄKÄÄHÄN ,ETTÄ NIITÄ KUMMITUSTALOJA ON SUOMESSA VARMAAN SATOJA ELLEI TUHANSIA. KANNATTAISI VARMAAN KYSYÄ PAIKKAKUNNAN KIRJASTOSTA KYSEISEN ALUEEN TALOISTA KERTOVAA KIRJAA NIITÄ LÖYTYY VARMASTI. TERVEISIN : ERÄS POHJOIS-SAVOSTA.
- yksi
kumpumäellä on yksi
- Utelias2
Onko kummitustalo Viitsaaren vai Kannonkosken puolella
- dtdyt
ghhgyfyufu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11536Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras901444Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva182867Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2767Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42721Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks28708- 100703
- 7684
- 60663