Työpaikan vaihdoksista päiväkodin vaihdokseen

huolia

Mua ahdistaa nyt aika paljon yksi asia. Olen siis yksinhuoltaja, mutta seurustelen uuden miehen kanssa. Olemme ajatelleet muuttaa syksyllä yhteen. Haluaisimme jo nyt muuttaa, mutta miehen työn takia emme voi vielä muuttaa yhteen. Lapseni on nyt melkein 3 vuotta, ja meni hoitoon 1v10kk iässä. Laitoin lapsen hoitoon vaikka itsellä ei ollut työpaikkaa, koska minulla ei ollut lähes ollenkaan tukiverkostoa, joten koin sen auttavan omaa jaksamistani. Välissä olin kerran töissä sijaisena. Yhden kerran olen vaihtanut lapseni päiväkotia, koska ensimmäinen päiväkoti oli kaukana. Työttömäksi jouduin alkujaan äitiyslomalla konkurssin vuoksi. Mieheni taas on juuri valmistunut.

Nyt olemme lapsen kanssa muuttamassa miehen kotiseudulle ja syksyllä se uusi mieskin muuttaa kanssamme. Otan lapsen hoidosta kotihoitoon ja ajattelin laittaa lapsen hoitoon vasta sitten kun saan töitä. Miehellä on tulossa kesätyö, joten kumpikaan ei ole vakituisessa työssä. Ja eihän sitä voi odottaa nykypäivänä että heti saakaan sitä vakituista työtä. Lapsen päivähoidon kannalta tietenkin olisi parasta että molemmat saisivat mielekkään vakityön ettei työpaikkaa tarvitsisi vaihtaa useasti, ja sen takia päivähoitopaikkaa, koska työajat säätelevät aina sitä mihin päiväkotiin lapsen voi laittaa. Kun päivähoitosysteemissähän lapsi ei saa jatkaa esim. vuorohoidossa jos toinen vanhempi saa päivätyön.

Pelkään sitä että lapseni joutuu vaihtamaan useasti hoitopaikkaa meidän töiden takia. Siten sitten kärsii, usein toistuvista muutoksista, ja joutuu luopumaan päiväkodissa saamistaan ihmissuhteista. Onko muilla ollut samanlaista tilannetta ja miten hoitosysteemit ovat menneet?

0

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        26
        3118
      2. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        68
        1497
      3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

        Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
        Puolanka
        76
        1083
      4. Miten suomalaiset miehet

        On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
        Ikävä
        141
        1010
      5. Anna mulle vielä tilaisuus

        näyttää kuinka susta tykkään.
        Ikävä
        45
        921
      6. Mitkä asiat tekevät

        kaivatustasi vetovoimaisen?
        Ikävä
        61
        882
      7. Eräs läheinen sanoi

        Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
        Ikävä
        45
        858
      8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

        – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
        Perussuomalaiset
        171
        842
      9. Muistatko vielä

        Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
        Ikävä
        42
        836
      10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

        Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
        Sinkut
        136
        757
      Aihe