Kawa GTR 1000

03750375

Taas ois kohta GTR Alla parin vuoden jälkeen oli aikanaan 91 GTR jonka tyhmyyksissäni myin ja ostin pienen Diversion jammun tilalle . Mutta eihän se tununut pyöräktäkään kawan jälkeen . Elikkä myyntiin meni divari ja nyt ois vanhempi 87 GTR astumassa kuvioon kunhan kelit vielä hitusen lämpenee.. Ei se isosta matkapyörästä pieneen yleispyörään muutos aina luonnistu . Kyllä se niin on että aika kultaa muistot eikä se Kawa niin möhkö ole kyllä se taipuu aivan kuonnikkaasti . . Nyt vaan ootellaan kesää ja vappuna viimestään taas tienpäälle nyt vaihteeksi punasella GTR Kawalla t Jussi

5

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GTR täälläkin

      Pitkän kiertelyn ja koeistumisten jälkeen GTR 1000 tuli hankittua "ensipyöräksi" ja tuntuu kyllä hyvältä valinnalta. Aluksi hirvitti miten sitä pärjää yli 250 kiloisen ja 110 heppaisen kanssa, mutta pelot haihtuvat jo ensimmäisenä iltana. Kulkee sopivasti, ja taipuu hyvin mutkateilläkin. Mopoilun ja lyhyen kevarikauden jälkeen ehti itsellä olla 30 vuotta pyörätöntä aikaa, muutamia lyhytitä koelenkkejä lulkuunottamatta. Nyt on jo kohta 1000 km takana GTR:n kanssa.

      Arvostan pyörän kokoa (itse190 cm), ja siitä löytyi heti luonnikas ajo-asento minun kokoiselle. Kardaaniveto ja perusluotettava kone, sekä lompakolle ystävällinen hankintahinta käytettynä. Tänään vaihtelin toiselle puolelle etuhaarukan stefan, koska toinen putki tiputteli vähän alle. Varaosa 4 euroa, ja aikaa 2-3 tuntia. Muita harmeja ei ole löytynyt parin viikon tutustumisaikana.

      Omatkin ajatukset pyörivät vielä keväämmällä customeissa (VN800) ja katuenduroissa (Funduro 650 tms), mutta tähän isompaan touringiin sitten päädyttiin, eikä kaduta pätkääkään :)

    • kawakivakaveri

      Minä ostaisin kerralla tuon uudenmman mallin, on jo koeajettu ja aikoinaan omistin vanhemman, aikamoinen on ero parempaan uudempi.

      • GTR täälläkin

        Uudempi ja vähemmän ajettu GTR menee kyllä vakavaan harkintaan seuraavalle kaudelle, mutta jostakin on aloitettava, ja käytetään nyt ensin tätä vanhaa joku aika (-90 malli).

        Tietenkin tekniikka on kehittynyt parissakymmenessä vuodessa, mutta kääntöpuolena alle 10 vuotta vanhoissa tulee sitten osien kiinalaistuminen ihan pyörän merkistä riippumatta.

        Vanha japsirauta on vielä oikea japanilainen.


    • Nowiisi

      Tulipa itsekin hankittua tällainen pyörä. Sama juttu, kuin tuossa aikaisemmallakin kirjoittajalla, eli reilu 30 vuotta väliä siitä, kun ajoin kevytmoottoripyörällä ja nyt ensipyöräksi Kawasaki GTR 1000 vm. 1988. Kilometrejä nyt takana reilu 100.

      Luin jostakin, että etu- ja takajouset on ilmatäytteiset. Mistä löytyy venttiili, josta voin painetta tarkistaa ja lisätä. Takapää tuntuu vähän löysältä ja ajovalo näyttää turhan ylös. Pyörä ollut pari vuotta liikkeessä käyttämättä, eli olisiko ilma vähän vuotanut?

    • Nowiisi

      Kuinka paljon pitää purkaa, että saa venttiilikopan kannen pois? Nyt on tankki irti ja katteesta vasen puoli pois, mutta kansi ei nouse tarpeeksi, eli käy runkoputkeen kiinni. Olin katsomassa venttilien välyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1031
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1020
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe