Kuukautiseni ovat olleet säännölliset, kierto 27pv. Kännykässäni sovellus joka näyttää kierron ja hedelmällisimmät päivät ja yhdyntä sattuikin sitten tärppipäiville ja tunsin kipeän muutaman sekunnin vihlaisun vasemmalla puolella vuorokausi yhdynnän jälkeen.
Seuraavat kuukautiset tuli kuitenki ajallaan.
pari viikkoa sitten alkoi kuitenkin kaikenmoiset oireet joita luulin perus pms oireiksi.
Turvotti, mahaa nippaili,herkkäitkuisuutta oli päivän verran, väsymystä, huippausta ja olin varma että kuukautiset tekevät tuloaan. Aamuisin ällötti syöminen.
Toiset kuukautiset yhdynnän jälkeen jäivätkin tulematta ja menkkaolot väheni. Vielä en ees ymmärtänyt ajatellakkaan raskauden mahdollisuutta kunnes 3pv kun menkat oli myöhässä aloin miettimään miten kroppani on käyttäytynyt viime aikoina. Muistin että olin maistanut metallinmaun, valkovuoto oli runsaampaa kuin koskaan ja on edelleen. Aamuisin on ollut nyt huono olo ja kuukautiset on viikon myöhässä. Pitkä unettomuusjakso lakkasi 3-4vko sitten kuin seinään.
eli siis suojaamaton yhdyntä oviksen aikaan, seuraavat menkat tuli, mutta kuitenkin ilmenee raskausoireita ilman että edes ajattelin raskautta. Tänäaamuna tein testin ja negaa näytti ja olisin ollut nyt n. 8vko paikkeilla.
mikä muu kuin raskaus voisi aiheuttaa vahvoja raskausoireita ja onko raskauden mahdollisuus olemassa vaikka näin myöhään otettu testi näytti negaa? Yhdyntöjä ei ole ollut tässä kierrossa joten jos olen raskaana niin hedelmöitys on tapahtunut ystävänpäivän aikoihin.
apua tarvitsisin nyt kipeästi joten kiitos paljon jos tietäväiset vastailevat!
apua hämmentyneelle?
hämmentynyt
2
137
Vastaukset
- Ole huoleti
Jos 12/32 ei täyty, voit aina tehdä abortin. Tee r-testi, ja jos se on positiivinen ja 12/32 ei täyty, varaa aika raskaudenkeskeytykseen ja pelasta itsesi, lapsi ja yhteiskunta.
- hmmhmm
Jos menet lääkäriin kysyvät ensin että onko sukupuolitauti mahdollinen, ja tekevät klamydiatestin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 574614
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1554224- 673862
- 1253820
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans473648Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793478- 983031
- 542885
- 252706
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p152420