Tiedustelisin että onko tarpeellista pukea kultaistanoutajaa vaatteisiin esim. 20 asteen pakkasella. Kultaisellanoutajalla on paksu ja pitkä turkki ja mielestäni on aika turhaa pukea sille toppatakkia ellei sitten olla pohjoisnavalla. :D Se riippuu tietenkin yksilöstä mutta toppatakki näin paksu-turkkiselle se on ehkä liikaa täällä etelä-suomessa. Sadetakki tai heijastinliivi ovat eriasia ja ne ovat hyvin käytännölliset. Mitä mieltä olette tästä? Kertokaa ihmeessä mielipiteenne asiasta ja kertokaa omia tapojanne.
Onko sopivaa pukea kultaistanoutajaa?
7
291
Vastaukset
- Takki naulakkoon
Ei tosiaan tarvitse pukea.
Naurettavan näköisiä ne koirat jotka kulkee kamppeet niskassa. Eri asia on pienet lyhytkarvaiset koirat.
Mutta toki koiratarvike kauppiaat on toista mieltä - omistaja pahvina
mä oon nähnyt pienen villakoiran jolla on joku ihmeen asu päällä!! asteita ja hitot joku ihme asu päällä!!
- ei ole lapsia
se on ok jos kurakeli ja kurahaalari päällä koska nekin likaantuu. En ymmärrä, että jotai muita vaatteit pitää tunkee päälle
- luomu hurtta
tervettä kultsua en pukisi, en edes sadetakkiin, koska noutajan turkki on varsin vettä hylkivää ja koiralle vain tulee turhan tukala ole muovissa.
Jos on jokin sairaus, esin kilpirauhasen vajaatoiminta, joka aiheuttaa kylmänarkuutta, ja huonoa turkkia, niin silloi takki on toki paikallaa.
Eikä koiran kylänarkuus ole koosta kiinni. Iso vinttikoira tai rodesiankoira palelee paljon herkemmin kuin vaikkapa kleinbits tai japaninpystykorva. Onhan tanskandoggi huomattavasti suurempi kuin suomen pystykorva, mutta doggi se takin tarvii - eipäsjuupas
meillä ei ole koskaan kultsu eikä labbikset tarvinnut talvella mitään takkeja eikä niitä myöskään ajella kuumuuden vuoksi kesällä kaljuksi (niinkun nykyisin osa ihmisistä näyttää tekevän) ja hyvin nuo on pärjänny.
- bnjdkall
Jos on pakkasta paljon, ja kauan on ulkona, niin ei kai tuosta haittaa ole.Sadepuku auttaa varmaan ettei koira likaannu, joten ok.
Itse en pukisi koiralleni minkään näköisiä vaatteita ellei heijastinliiviä ja nartun ollessa kyseessä niin juoksun aikaan juoksuhousuja lasketa. En edes sadetakkia mielestäni on turha koska ei suojaa koko koiraa koska esim. tassun pohjat likaantuu joka tapauksessa joten lenkin jälkeen joutuu kuitenkin käyttämään koiran suihkun kautta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803