etsitään kummi-isovanhempia tai tukiperhettä

aronkansa1

Olemme tavallinen perhe kymenlaaksosta, minä olen kotona lasten kanssa ja opiskelen viikonloput, mieheni opiskelee ja on töissä, lapset on terveitä ja iloisia, harrastavia lapsia. Tilanne on Se, että lapset ovat aina kotona, koska omat vanhempamme ovat estyneet osallistumasta heidän elämäänsä. Toivoisimme lapsillemme muitakin aikuisia, kuten myös yhteistä aikaa meille vanhemmille, enkä vähiten tarjota jollekkin suuri sydämelliselle ihmiselle mahdollisuuden tutustua lapsiimme. T. [email protected]

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TulevaTukiäippä

      Hei! Olettko hakeneet sos viraston kautta Tukiperhettä, se varmaan olisi yksi tie saada itselle omaa aikaa, samoin lapsille "Mummila".

    • laulavalintu

      Hei!
      Viestisi perusteella teillä on periaatteessa asiat ihan hyvin, ettekä tarvitse lastensuojelua tai tukitoimia tai mitään.

      Ehdottaisin tutustumista muihin perheisiin, vaikka sellaisiin vanhempiin joiden lapset ovat ystäviä teidän lastenne kanssa. Helpointa olisi "vaihdella" lapsia vaikka kerran kuukaudessa, niin että sinä otat tllä viikonlopulla lapset luoksesi ja toisella viikonlopulla toinen perhe ottaa sinun lapsesi luokseen. Näin lapset saavat leikkiä keskenän ja aikuiset vapaan viikonlopun. Toki vastavuoroisesti sitten teillä on enemmän hulinaa kun on omat ja toisen perheen lapset.

      Näin ns. tavalliset perheet toimivat ja se toimii yleensä hyvin. Turha sekoittaa lastensuojelua tms.

      tsemppiä!

      • Vinkvink...

        Tuo on hyvä idis, toinen on liittyä aikapankin asiakkaaksi: Se on hieno systeemi jeesata ja saada jeesiä. Ihmiset on siellä ihania, ei voisi todeksi uskoa, että suomalaiset voivat olla myös avoimen hyväntahtoisia:) Kaikensorttinen kateus on kaukana kaukana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      71
      10821
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      23
      7973
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6414
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      41
      5299
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4944
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      135
      4245
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      18
      4143
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      14
      3827
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3524
    Aihe