Zakopane

Matkakuume2014

Miten pääsee parhaiten Krakovasta Zakopaneen?
Onko hissejä tms joilla pääsee vuorille? Miten siis parhaiten kannattaa mennä?

6

1116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin Puolassa junan

      Kysyt siis että pääseekö hissillä Krakovasta Zakopaneen, vastaanpa tähän selvästi : ei pääse.

      • Ilmainen neuvo

        Lue ensin viesti ennen kuin vastaat siihen, et sitten ensi kerralla turhaan paljasta hölmöyttäsi.


      • raijatar
        Ilmainen neuvo kirjoitti:

        Lue ensin viesti ennen kuin vastaat siihen, et sitten ensi kerralla turhaan paljasta hölmöyttäsi.

        Me oltiin paikallisen matkatoimiston järj päiväretkellä Krakovasta. Mentiin pikkubussilla ja ajeltiin osittain pikkuteitä ja nähtiin pieniä maalaiskyliä. Käytiin myös Slovakian puolella. Zakopanessa noustiin hissillä ylös katselemaan maisemia. Kesäaikana melkoinen markkinameininki oli. Ja patikkapolullakaan ei tarvinnut olla yksin.


    • Zakopanessa käynyt

      Krakovasta Zakopaneen paras keino on mennä bussilla, juna todellakin kestää tuntuvasti pidempään. Zakopanessa on kesäaikaan paljon ihmisiä, koska se on myös puolalaisten suosima lomapaikka, mutta ei tämä itseäni heinäkuussa 2011 haitannut. Paikanpäällä eri kylien välillä kulkee edullisia pikkubusseja. Tämmöisellä menin Zakopanesta Dunajec-joelle lauttaristeilemään.

      Köysiradoille voi olla jopa 3-4 tunnin jonoja, joten liput kannattaa ostaa etukäteen tai ottaa opastettu retki vuorille, jolloin pääsee vähemmällä jonottamisella. Ukkoskuuron aikainen jonottaminen kaatosateessa on todella avartavaa,koska poistua ei voi.

    • 1+1

      Bussit Krakova-Zakopane:

      www.polskibus.pl

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3553
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2389
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2218
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1977
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1542
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1429
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1272
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1220
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1195
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1189
    Aihe