Miten olette totuttaneet pennun kynsien leikkuuseen? Itse olen antanut tutkailla leikkuria, käsitellyt tassuja leikin yhteydessä ja kun pentu on sylissä ja antanut aina makupalan kun on saatu kynsi leikattua. Kuitenkin aina kun leikkaan pentu kiljaisee oikeen kunnolla vaikka ei todellakaan satu eikä mene läheltäkään verisuonta. Inhottavaa kun asutaan kerrostalossa niin naapurit varmaan ajattelee että kidutan koiraa tms..
Kynsien leikkuu
Aargh..
1510076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kynsiä on aika vaikee leikata ku koira vaan rimpuilee ja puree käsiä. aluks tarvitsin jonkun joka pitää koiraa otteessaan ja ite leikkasin. nyttemmin pystyn jo yksikseen leikkaan.
sitä pitää joka päivä olla leikkaavinaan kynsiä. muista et et luovuta sillon ku koira kiljuu tai rimpuilee. sä olet se joka päättää millon lopetetaan. jos lopetat sillon ku se kiljasee ni se oppii et se tuottaa tulosta ja epämiellyttävä leikkuu lopetetaan ku se pitää vähän ääntä. sillon ku koira rupee rimpuileen tai vinkuu mahottomasti ni yksi kynsi vielä. kyl se siitä sit.
mäkin annan makupalan joskus sillon ku se on hetken ollu ihan rauhassa. ja sit tietty hyssyttelen sitä ja löpertelen rauhoittavia koko ajan samalla ku leikkaan. joskus lauleskelenkin...koira huomaa et sä oot päättäväinen ja nyt ne kynnet leikataan vaikka mikä olis :)
onkohan joku joskus leikannu teijän koiran hermoon ja sit sil on jääny kammo siitä ja siks se kiljuu jo valmiiks? joka tapauksessa se on vaan totutettava siihen. sä oot sen pomo :)
Makkaran pala näkyville vaikka vähän korkeammalle niin on helpompi leikata kun koira katselee sinne yläviistoon ja älyää että kohta saa herkutella.
Siinä leikkuussa on oltava määrätietoinen että Koira tietää että ne kumminkin leikataan
Kyllähän varmaan jokainen on joskus leikannut ehkä liian pitkältä mutta ei kai sitä muuten opi valitettavasti.
Tuo toimii toisen koiran kanssa, toinen ruokkii ahmattia samalla kun itse leikkaan nopeasti ja määrätietoisesti. Välillä taas leikkaan kynnen tai pari kerralla ja sama huomenna uudestaan ja muutaman päivän päästä on kynnet siistit, tämä tapaus ei todellakaan pidä leikkaamisesta ja pitää käyttää kaikkia temppuja. Toinen taas antaa leikata kaikki kerralla ilman mitään ongelmia. Hyviä vastauksia jokaiselta kuitenkin!
niin kauheasti väliä mitä naapurit ajatteelee jos et kerran oikeasti rakkiasi rääkkää.
Millainen kynsileikkuri on käytössä. Huono leikkuri saattaa täräyttää kynttä epämiellyttävästi. Oma pentuni ei tunnu edes huomaavan milloin kynnestä napsaistaan, suurin vaikeus on saada se malttamaan pysymään aloillaan leikkuun ajan.
en kyllä osaa sanoa mutta minulla on ehdotus:
näyttele pennun edessä että leikkaat itseltäsi kynsiä koiran kynsisaksilla,ja koita....
Mä leikkaan koiran kynnet niin että koira istuu mun sylissä,mulla on pieni koira, tai kun koira nukkuu. Jos hän huomaa että alan leikata niin mä hyssyttelen,lauleskelen ja puhun rauhallisesti.
Leikkaan vaan pienen palan pois kynnestä ja vain muutamasta. Jätän myöhemmäksi muut kynnet.
Koiratarvike liikkeissä leikataan koirien kynnet näköjään ihan kaupantekijäisinä kun ostaa ruokasäkin.
Leikaan yhden kynnen kerrallaan niin, että pentu on väsynyt. Palkkoi ja nukkumaan :)
Aluksi rimpuili kun hullu, kiljui kokoajan mutta se jäi pois kun totuteltiin.
meillä poikaystävä istuu koiran (chihun) päällä ja pitää nahkahanskoilla päästä kiinni! Välillä tainnutamme koiran kuristamalla tai tyynyllä. napsimme aina kaikki pois, ettei tarvitse heti leikata.
pentujen kynsienleikkaamisen kun ovat 7pv ikäisiä.
Leikkaan kerran viikossa siihen 7-viikkoisiksi asti. Pentu on selällään sylissäni ja naps naps, aluksi rimpuilevat, mutta hyvin nopeasti tottuvat. Aikuisen kynnet leikkaan siten, että istun hajareisin lattialla ja siinä koira edessäni kyljellään ja naps naps hyvin sujuu.
Kynnet kannattaa todellakin (muka)leikata pennulta jopa kerran pari viikossa. Näin se tottuu uuden omistajan käsittelyyn nopeasti ja helposti. Periksi ei saa antaa, vaikka koira kuinka rimpuilisi, sillä se oppii hyvin nopeasti, että "jos nyt tarpeeksi paljon hillun, niin toi lopettaa taatusti". ;()
Jahas että teille on siunaantunut näitä luonteikkaampia koiranpentuja :D Kylläkyllä itsestääntietoinen pentu vinkaisee ja kovaa kun kynsiä leikataan, Koska se luulee (tai on jopa päässyt tottumaan) että kun se esittää vastalauseen, se hyväksytään mukisematta. Eli totutus on karu ja yksinkertainen. Joka kynsi kerrallaan, vaikka kiljuisi kuinka. Kokemuksella sanon, että loppuu viisaalla pennulla yhden kerran jälkeen, hieman yksinkertaisemmalla viimeistään neljän. Tämä tietenkin ehdolla ettet oikeasti leikkaa vahingossa lähelle suonta. toivon parhaaksesi että pentu on pieni, meillä on luonteikas bichon joka pentuna käyttäytyi samoin, ja olihan siinä parin ekakerran jälkeen käsi naarmuilla :( Mutta usko pois, namut sun muu hössötys on vain haitaksi, ei noin normaalista toimenpiteestä tarvita mitään mahantäytettä, hyvän suorituksen jälkeen hyväksyvä iloinen taputus riittää koiralle kuin koiralle.
Niin, älä missään nimessä anna koirasi päättää leikataanko niitä vai ei. Paras on , että kun olet kerran aloittanut kynsien leikkauksen niin ne leikataan kerralla kaikki. Meni siihen sitten kuin kauan vain. Elikä pennun vastustelusta huolimatta työ tehdään loppuun asti. Jos et ole ihan varma kuin paljon uskallat leikata, niin aina parempi ottaa ihan vähän kerrallaan ja leikata tiheämmin. Tottuu pentukin samalla käsittelyyn.
niin varmaan ärsyttävää kun asut kerrostalossa mutta meillä on koira ja yritän leikata sen kynsiä niin se vetäisee sen kynnen pois juuri kun olen leikkaamassa on harmi se t:jenoska
Siis meillä on pikku herralla kans ihan sama ongelma. Ja kyllä on hitto vie kokeiltu sitten sitä jos tätä ja vielä lisäksi tuota..
Ei auta mikään ei..
Välillä meinaa hermo mennä..
Pakko vaan yhä jaksaa joka pvä leikkii niillä saksilla ja koettaa näyttää ettei ne oo pahat ja kosketella kynsii.
Toivotaan, että meitin koiruudet tästä rauhottuu :)