Vuoden 2014 Brand Finance Auto 100-listaa johtaa edellisen vuoden tapaan Toyota 34,9 miljardilla dollarilla. Brändin arvo nousi vuoden 2013 listaan verrattuna 34 prosenttia.
Toyotaa seuraa vahva saksalaiskaarti. BMW kiilasi nyt kolmannelta tilalta ohi Volkswagenin toiseksi 28,9 miljardilla dollarilla. Volkswagen arvostettiin 27 miljardiin dollariin. Neljäntenä jatkoi Mercedes-Benz 24,1 miljardilla.
Asiat puhuvat puolestaan! Edes superauto ja suuri palvonnan kohde ei pärjää. Jospa tässä onkin syy Toyotan moittimisessa. Sehän ei ole jokamiehen auto.
Toyotaa seuraa vahva saksalaiskaarti. BMW kiilasi nyt kolmannelta tilalta ohi Volkswagenin toiseksi 28,9 miljardilla dollarilla. Volkswagen arvostettiin 27 miljardiin dollariin. Neljäntenä jatkoi Mercedes-Benz 24,1 miljardilla.
Asiat puhuvat puolestaan! Edes superauto ja suuri palvonnan kohde ei pärjää. Jospa tässä onkin syy Toyotan moittimisessa. Sehän ei ole jokamiehen auto.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Ei se tuo syynä ole vaan se että toisia harmittaa jos joku laittaa uuden auton, pitäisi aina laittaa käytetty premium eikä uutta Toyotaa. Ne toiset kun haluavat näyttää autollaan että 'katoppas miten hieno auto mulla onkaan, maksoi saman mitä tuo sun toyotas, näin hienon olisit saanut'.
"Ferrari löi Applen: Maailman vahvin brändi"
"Muista autonvalmistajista listalle pääsivät järjestyksessä BMW, Volkswagen, Mercedes-Benz, Lexus ja Audi."
Toyota ei päässyt edes 500:n joukkoon.
Rahassa brandin arvoa mitaten Toyota on autonvalmistajien ykkönen johtavien brandiarvioitsijoiden listoissa. ( Interbrand, Brandz, Brand Finance)...
Kovasti kiinnostaisi tietää, mitä lisäarvoa se brandi tuo tuonne tien päälle? Kertokaapa, oi Tojo-terot? Ei se ainakaan ajettavuutta paranna, ei ulkonäköä, ei näemmä ainakaan laatua kun takaisikunutsujen määrää katsotaan...?
Totta osittain, mutta kertoo silti autonvalmistajasta sen, että senkin uhalla vaikka takaisinkutsut käyvät maineen päälle on asiakas kuitenkin tärkeämpi. Asia halutaan korjata ja siten pyritään säilyttämään hyvä maine. Jopa Porsche on joutunut takaisinkutsuttujen joukkoon. Autot ovat nykyään monimutkaisia. Niitä ei välttämättä saada kerralla kuntoon. Jotta pysyy kilpailussa mukana on uusi malli tuotava ajoissa markkinoille muuten kilpailijat menevät ohi. Se oli ennen kun kaasuttaja ja sytytys säädettiin ruuvimeisselillä. Sytytys saatiin jotenkuten paikalle korvakuulolla. En ole kolmen viimeisimmän autoni moottoria edes nähnyt. Kyllä se siellä jossain on, mutta monen muovisuojuksen takana.
Ex-Toyotan omistajana sanon että brandin päälle en laita paljoa arvoa kuten yleensäkään, mutta voin sanoa että auto oli 'tankkaa-ja-aja' laatua. Neljään vuoteen ei ensimmäistäkään vikaa. Syy merkin vaihtoon oli se että en ole merkkiuskollinen vaan haluan koettaa aina uutta kokemusta autonvaihdon yhteydessä. Varmaankin ostan Toyotan taas tulevaisuudessa kunhan mallit vaihtuvat tarpeeksi vanhaan verrattuna (2006), sen verran hyvä maku jäi autosta.
"
Nössykkä
31.3.2014 11:30
-1
Sulje
Ei se tuo syynä ole vaan se että toisia harmittaa jos joku laittaa uuden auton, pitäisi aina laittaa käytetty premium eikä uutta Toyotaa"
Mitä helkutin laittamista on enää uudessa autossa? Minä ainakin kun sellaisen ostan, kuvittelen että se on jo laitettu tehtaalla sellaiseen kuntoon ettei sitä tarvitse heti laitella/korjailla.
No brändiarvo ei kerro auton laadusta yhtään mitään.
Heh,heh, Kuvitteletko että yritys joka myy pelkkää shittiä,brändiarvo
olisi korkealla? Mainitse edes yksi. Ovatko Aple,CocaCola ,Mercedes
ja Ferrari tunnettu huonosta laadusta?
No ei kerro mutta aika moni Tojotinta morkkaava haluaa nimenomaan jonkun tietyn merkin sen brändin vuoksi, kuten vaikka BMWn.
Brändi siis merkitsee premiumia ostaville hyvin paljon ja moni uskoo että se brändi kertoo myös laadusta.
Tällä palstalla valtaosa noista häiriköistä on keskenkasvuisia nulikoita joilla ei ole ajokorttia eikä elämänkokemusta eikä tervettä itsetuntoa. Sitä yritellään kohotella jollain automerkillä, puhelimellä, lantiohousuila, korvarenkailla, lävistyksillä tai faijan ammatilla jne..
Jos kaikki mobiili-liittymistä tuleva liikenne estettäisiin nuo asiattomuudet katoaisivat 99.9%.
Nokia brandi oli joskus arvokas, siltikin puhelimet aivan susia, kuten yhtiökin sen loputa kymmenen vuoden symbian sähellyksen jälkeen myönsi ja lopulta piti koko skeida myydä pois sekopäälle mikkisoftille.
Olenkohan tero kun luin just mersufoorumilta vai oliko se täältä mersu kohdasta-ei mmuista kun höntäytyy peogeot foorumin kautta tänne jne.
Sielää puhuttiin ruostumisesta . ja joku sanoi että hän laittoi toyotan maasturin ja ei ole ruostetta , Niin uskoin heti, just noin ajattelin. Kyllä japanilainen insinööri taito on ythtä vanhaa -siis hyvää kuin saksalainen kaikki ne lentokone tehtaat ja hieno ilmailun historia omat panssarivaunut jne.
Mutta en oikein tiedä miten suhtautuisi , mersumiesten kehuin kun kehuvat omaansa.
Mielipiteeni on;
Toyota on paras auto merkki kestävin ainakin, vähiten huolia kun sen ostaa
vaikuttaa terolta.
Mitenkä se meni jos e näyttää terolta puhuu kuin tero se on tero.
Toyota on hyvä auto siinä missä muutkin, älä väitä vastaan.!
Ei riitä että Toyota on hyvä, vaan se on paras ja luotettavin
monissa vertailuissa, kuten Auto Bild, Valitut Palat, Tuulilasin
Merkkien Merkki, ja kokonaisuudessaan katsastustilastoissakin
on alkupään sijoituksia eniten. Paras arvon säilyminenkin
kertoo laadusta ja kestävyydestä. On käytettynäkin riskitön
valinta. Käytettynä TSI/DSG -varustuksella olevaa autoa en
uskaltaisi ostaa ollenkaan.
Nuo huumori"tutkimukset" jokainen asioista perillä oleva jättää omaan arvoonsa. Marttakerhon kyselyistäkin saa luotettavampaa ja puolueettomampaa tietoa.
Arvon säilyminenkään ei ole parasta kuten tuoreet tilastot kertovat.
Toyota on huono valinta. Siksi ei kelpaa ammattiautoilijoillekaan.
Et sitten ainuttakaan faktaa pystynyt esittämään. Sinun
marttakerhojuttusi kertoo jo sinusta kaiken oleellisen. Katsastustilastotkin
sinun mielestäsi voidaan jättää omaan arvoonsa?? Tosi uskottavaa!!!
Jatka vaan samaan malliin niin saadaan nauraa!
Faktaahan kerroin tuurin täydeltä. Esittämäsi "tutkimukset" ovat lähinnä kyselyjä jotka eivät perustu mihinkään objektiiviseen, mitattavaan tietoon. Noita kyselyjä on paljon ja eri voittajia paljon. Kyselythän viilataan palvelemaan sitä merkkiä jonka halutaan voittavan.
Katsastustilastot voi jättää omaan arvoonsa. Ne eivät huomioi paljonko autoa on huollettu/korjattu, eivät myöskään miten niillä on ajettu ja mitkä viat ovat käyttäjästä johtuvia vikoja. Ruotsin katsastustilastossa Toyota menestyi huonosti uusimpien mallien osalta mutta sekin jätetään omaan arvoonsa.
Saksan autoliiton ADAC:in tiellejättämistilasto on faktaan perustuva tutkimus jossa myös auton kilometrit huomioidaan. Toki tuokaan tutkimus ei huomioi miten autoa on käytetty. Toyota menestyy siinä keskinkertaisesti.
Vertailutestit ovat ne mitkä ratkaisevat. Niissä Toyotan menestys on kertakaikkiaan surkeata.
Pöljä!! Vertailutestit kertovat mielestäni vaan piilokorruptiosta josta
saksalaisetkin kärähtivät. Faktaa ei ollut viestissäsi yhtään sanaa.
Viestissäni oli kaikki faktaa. Piilokorruptiota ovat juuri nuo kysely"tutkimukset". Siksi eri tutkimukset antavat aivan eri tulokset. Niillä teitä yksinkertaisia autonostajia jymäytetään.
Luulo ei ole tiedon väärti eikä fakta tarkoita tyhmiä väittämiäsi.
Katsastustilastotkin varmaan mielestäsi piilokorruptiota!!
juu ja lehmät lentää!!!
Katsastustilastot eivät siis ota huomioon kilometrimääriä, tehtyjä ja huoltoja ja korjauksia ennen katsastusta eikä millaisessa käytössä auto on ollut. Ei myöskään käyttäjästä johtuvia vikoja. Pitääkö paikkansa vai ei? Kyllä vai ei.
Kyselytutkimuksissa on eri voittajia riippuen tutkimuksesta. Pitääkö paikkansa? Kyllä vai ei?
Katsastustilasto on auton liikenneturvallisuuden lahjomaton
kuntotutkimus. Mitä merkitystä on tehdyillä korjauksilla kun kaikki
ovat samalla viivalla. Kaikki voivat korjata autojaan niin paljon
kuin haluavat. Kaikki viat yleensä johtuu kaikissa autoissa käyttäjista
koska käyttämätön auto harvoin vikaantuu. Ranskan rutkuttimista
tosin en ole varma. Senverran surkea on vikatilasto näillä
himmeleillä. Auton käyttö juurikin rikkoo autoja. Toiset kestää
paremmin ja toiset huonommin niin kuin katsastustilastotkin
osoittaa. Sinun "kyllä vai ei "kyselysi kertoo ehkä enemmän
omasta tyhmyydestäsi kuin mistään muusta.
Varmasti harmittaa kyselytutkimuksen tulokset joissa oma
merkkisi on peräpään pitäjänä niin kuin katsastuksessakin.
Kyllä vai Ei??
Eivät kaikki merkit ole katsastuksessa samalla viivalla. Toisia huolletaan enemmän kuin toisia. Ja siinä samalla korjataan ja tehdään katsastushuolto.
Käyttäjistä johtuvia vikoja ovat esim. kuluneet renkaat, lastutuksen tai muun virityksen aiheuttamat päästöt, revittelystä aiheutuneet nivelten väljyydet ym.
Ranskalaiset autot pärjäävät oikein hyvin esim. tiellejättämistilastossa.
Ei harmita lainkaan kyselytutkimuksien tulokset koska en anna niille mitään arvoa. Yksi merkeistäni ja malleistani on jossain tutkimuksessa kärjessä, toinen myös jne.
Luotettavuudella ei ole mitään merkitystä autoni valinnassa vaan paljon tärkeämmillä seikoilla.
Purkautumisesi oli tyypillinen peräkamaripojan epätoivoinen kyhäelmä.
Moni tojon omistaja käyttää tojonsa ennen katsastusta huollossa ja syynä voi olla tojon omistajien ikärakenne joille on kunnia asia, että auto menee kerralla läpi. Toinen juttu on se, että leasing autoiksi valitaan harvoin tojoa ja liisarit pääasiassa eurooppalaisia. Itse ajan eurooppalaisella liisarilla aivan hälläväliä ajoa, ei tarvitse paljon montuissa ja töyssyissä jarrutella. Rehellisyyden nimissä pitää sanoa, että nyt 58000 ollessa mittarissa on yksi huolto takana ja muita mitään ongelmia ei ole ollut. Oma liisarini on pesty lokakuussa viimeksi, turhaa pestä toisten autoja suola-aikaan ja tämä kuvaa jo hyvin kuinka liisareita pidetään. Katsastustilasto ei kerro auton luotettavuudesta yhtään mitään vaan esim. Tiepalveluraportit kertovat ja siellä tojoilla hiukan ongelmia.
Kyllä selityksissä löytyy kun Toyota ratsastaa luotettavuuden
huipulla kaikilla mittareilla mitaten. Kyllä minuakin harmittaisi
jos itsellä olisi himmeli joka olisi aina pajalla, ja pankkitili
marmoritiskillä ryöstettävänä. Ei minun tarvitse purkautua kun
autoni toimii kuin singeri ,eikä minulla autoni suhteen ole
mitään epätoivoa. Toyota valitaan useimmin maailmassa
yksittäisistä merkeistä,ja säilyttää ainakin Suomessa
parhaiten arvonsa,revi siitä !!
Aja sinä vaan liisareillasi jos ei ole varaa omaan autoon
Asut varmaan vuokrallakin kaupungin betonilähiössä.
Omistavaa luokkaa ei mitkään liisarit jaksa kiinnostaa eikä
niiden pesemiset.
Toyota ei todellakaan ratsasta luotettavuuden huipulla varteenotettavissa tutkimuksissa.
Himmelihän Toyota on, kori on veltto, pellit ohuet ja ruostuu herkästi. Ajo-ominaisuuksiltaan karmea ja lähes aina eri vertailutestissä peräpään pitäjä. Ei mene häävisti kaupaksi sivistyneessä Länsi-Euroopassa.
Minua ei viatkaan haittaisi, mieluummin niitä korjaa ja tai korjauttaa kuin ajaa jollain Tojotan räpsyllä. Vaan muutaman polttimon vaihdolla on selvitty tuolla perheemme autolla jossa on nyt mittarissa n. 240 tkm.
Tuulilasin Merkkien merkki -tutkimuksessa Toyota oli sijalla 14, kun kyseessä oli tyytyväisyys itse autoon. Merkkihuoltojen saatavuus lähes joka kylästä nosti sijoituksen kärkeen. Kannattaa myös lukea uusimmasta Tuulilasista Toyotan Euroopan-johtajan haastattelu. Hän kertoo aika avoimesti Euroopan markkinoiden haasteista, kilpailjoiden laadusta ja oman merkin tappion tuottamisesta sekä voitolla pysymisestä. Hänen mielpiteensä ovatt aika erilaisia, kuin tämän palstan fanaatikkojen.
Toyota todellakin ratsastaa luotettavuuden sädekehä ympärillään.
Nimenomaan juuri se on ominaisuus jolla Toyota on noussut
maailman maineeseen. Siitä juurikin on osoituksena monet laaturaportit,
katsastustilastot ja kyselytutkimukset itse auton omistajilta.
Menee myös parhaiten kaupaksi maailmalla ja on suurin valmistaja.
Himmeli on se sinun Ranskan rutkuttimesi. Onkohan vieläkin
tuontikiellossa autojen Mekka Yhdysvaltoihin,jossa autoilta
vaaditaan laatua. Siksi Toyota on siellä myydyin henkilöautomerkki.
Johan taas esität täysin väärää tietoa. Nämä kyselytutkimukset ja kyselyihin perustuvat "laaturaportit" eivät perustu mihinkään faktaan kuten on jo todettu. Samoin eri kyselyissä menestyvät aivan eri merkit eli kyselyt eivät ole lainkaan linjassa toistensa kanssa.
Katsastustilastojen puutteet on esitetty jo aiemmin. Voit toki kertoa syyt miksi esim. Toyota Avensis Diesel ei ollut sadan vähävikaisimman joukossa tuoreessa ruotsalaisessa katsastustilastossa 3-vuotiaissa autoissa. Toyota Yaris Diesel ei ollut 150:n vähävikaisimman joukossa.
Ranskalaiset autot eivät ole olleet tuontikiellossa Yhdysvalloissa. Siellä muuten GM myy eniten ja Ford toiseksi eniten. Laatua Yhdysvalloissa ei autoilta vaadita lähellekään samassa mittakaavassa kuin Länsi-Euroopassa. Itsellänikin on kaksi amerikkalaista mutta en niitä ole laadun vuoksi ostanut.
Toyota on joutunut maksamaan valtavia sakkoja ja korvauksia Yhdysvalloissa juuri heikon laadun vuoksi.
Ei se tieto ole väärää tietoa,mikä poikkeaa sinun mututiedoistasi.
Olen kiinnostunut vain Suomen katsastustilastoista koska Suomessa
joudun autoni katsastamaan. Suomessa Toyota on kaikki mallit
mukaan lukien katsastustilastojen kärkisijoilla koko tilastoinnin
ajan. Samaan ei pääse yksikään merkki ,ei lähellekään. Se on fakta
vaikka kuinka yrität kiemurrella. Toyota on myydyin henkilöautomerkki
Yhdysvalloissa. Lava-ja pakettiatoja ei lasketa henkilöautoiksi.
Seuraavaksi GM maksaa sakkoja ja korvauksia. Meneeköhän
nurin,kun kuilun reunalla jo keikkuu muutenkin? Omat koirat
pääsee jenkkilässä pureskelemaan. Yhdysvalloissa ei Ranskan
patongeja näy,koska siellä vaaditaan laatua. Sitikka Amerikaassa
ylittäisi jo uutiskynnyksen Suomessakin.
Sinua kiinnostaa siis Suomessa vain ne tilastot, joissa Toyota menestyy, mutta muissa tilastoissa voikin sitten kastoa myös ulkomaisia tilastija, koska niistä löytyy sellaisia joissa muut eivät menesty. Kaikki muut tiastot ovat pelkkiä pelletilastoja.
Miten siis mielestäsi eroat kaikista muista palstan Tojo-Teroista?
Onko perjantaipullo jo korkattu vai mitä yrität viestittää?
Tuossa tietoa Ruotsin katsastustilastosta:
Ruotsin tuoreimmassa katsastutilastossa 3-vuotiaissa paras Toyota oli sijalla 30. Toyota RAV4, bensiini. Toyotat sijoittuivat näin:
30 Toyota RAV4, bensiini
33 Toyota Avensis Sedan, bensiini
45 Toyota IQ, bensiini
54 Toyota Auris, bensiini
67 Toyota Urban Cruiser, diesel
68 Toyota Aygo, bensiini
72 Toyota Urban Cruiser, bensiini
73 Toyota Verso, bensiini
92 Toyota Yaris, bensiini
105 Toyota Avensis Sedan, diesel
145 Toyota Prius, bensiini/sähkö (hybridi)
151 Toyota Yaris, diesel
Tuossa vielä kärkikymmenikkö:
1 Škoda Superb Sedan, diesel
2 Audi Q5, diesel
3 Audi A4 Sedan
4 Audi A6 Avant
5 Volkswagen Passat CC
6 Lexus RX , bensiini/sähkö (hybridi)
7 Audi A5 Coupé, bensiini
8 Škoda Superb Sedan, bensiini
9 Volvo C30 Coupé, diesel
Yhdysvalloissa GM myi vuonna 2013 eniten ja Ford toiseksi eniten. Siitä et pääse mihinkään vaikka kuinka yrittäisit kiemurrella.
USA:ssa ei vaadita laatua vaan melkein mikä tahansa lulla kelpaa. Oletkos muuten lukenut Toyotan valtavista ongelmista USA:ssa? Ja suurista takaisinkutsuista maailmanlaajuisesti? Laatu on suoraan sanoen ala-arvoista.
Esim. Citikka vetäytyi pois USA:n markkinoilta energiakriisin vuoksi kuten monet muutkin merkit ja keskittyi muille markkinoille.
Länsi-Eurooppa on se maailmankolkka jossa vaaditaan laatua. Siksi Toyota on Länsi-Euroopassa pelkkä marginaalimerkki.
Ruotsista asti piti katsastustilastot käydä etsimässä,eikö
kotimaiset kelvanneet,vai eivätkö sopineet sinulle.
Sieltä olisit saanut auton koko elinkaarelta katsastus-sijoitukset.
Gm ei ole mikään automerkki vaan eri merkkejä omistava
konserni. Vai onko Skoda mielestäsi Audi? Heh!!
Ford on myydyin automerkki mutta hekilöautoista Toyota
on USA:n myydyin ,vaikka kuinka yrität kiemurrella ja venkoilla.
Tosi uskottava syy:"Citikka vetäytyi pois USA:N markkinoilta
energiakriisin vuoksi". Kuvitteletko että joku vielä uskoisi?
Kas kun ei Toyota vetäytynyt. Missä ne sitikan muut markkinat
ovat muualla kuin Ranskassa ja sielläkin kuilun partaalla
mennään veronmaksajien rahoilla. Siitäkö syystä Sitikka
on Suomessakin hylkymerkki kun Länsi-Euroopan
Suomessakin on alettu vaatimaan laatua??
Suomessakin alettu vaatimaan laatua pitää paikkansa ja siksi tojon myyntikäyrät näyttävät alaspäin ja siksi ammattiautoilijat jättävät toilootat kauppaan. Eikö ruotsin terot käytä autoaan katsastushuollossa kuten suomen lippalakki terot?
Suomen tilastoa:
1. MAZDA
2. FORD C-MAX
3. BMW X1
4. FORD FUSION
5. HONDA CR-V
6. SEAT LEON
7. TOYOTA YARIS
8. CITROEN C1
9. AUDI A4
10. TOYOTA LAND CRUISER
Kovin on erilainen tilasto kuin Ruotsissa mutta Mazda ja Ford kärjessä. No eipä katsastustilastoilla ole merkitystä.
GM on konserni joka valmistaa autoja eri nimillä. On siis vain nimeämiskysymys. GM myy eniten USA:ssa ja Ford on kakkonen kertovat tilastot lahjomattomasti. Ford on taas maailman myydyin merkki.
Sitikan markkinat ovat Euroopan lisäksi esim. Amerikassa ja Kiinassa.
Jokainen sivistynyt autoilun historiaa tunteva tietää, että Sitikka vetäytyi pois USA:n markkinoilta energiakriisin vuoksi. Ja niin teki moni muu valmistaja. Autokilpailuja jätettiin ajamatta, mm. Daytonan 24 tunnin ajo ja Monte Carlon ralli tulee äkkiä mieleen.
Japanin keskuspankki tukee Toyotaa ja siis aivan samalla lailla on veronmaksajien tukema yritys. Toyotalla tulee menemään entistä huonommin mikäli ulkomaisten autojen tuontiesteet poistetaan kuten USA alkoi vaatimaan.
PSA myi Suomessa v. 2013 autoja enemmän kuin esim. Mersu, Honda, Mazda, Subaru jne.
Myyntihän ei kerro laadusta, esim. Windows on maailman käytetyin käyttöjärjestelmä vaikka on täysi susi.
Erittäin heikosta kirjoitustaidostasi paistaa sivistymättömuutesi ja alhainen koulutustasosi. Siksi sinun ei ole mahdollista lukea esim. ulkomaisia julkaisuja, auton/autoilun historiaa ja monta muuta mielenkiintoista asiaa.
Käyrät näyttää mihin milloinkin mutta Toyota on menestyksellä
jo porskuttanut Suomessa 50 vuotta. Sitikoita ja muita Ranskan
rutkuttimia on ollut vielä kauemmin korjaustoiminnan kehittäjinä.
Toyota on aina ollut Suomessa menestysmerkki jota ei
yhdestäkään ranskanrapeasta voi todeta. Auto on kallis hankinta
kurjassa Eurosuomessa ja siksi valinnat kohdistetaan
harkitusti parhaimpiin hinta-laatushde merkkeihin. Ranskalaiset
ovat koko historiansa aikana olleet alennusmyyntikamaa ja arvotonta
pohjasakkaa käytettynä. Katsastushuoltojuttusi voi jättää omaan
arvoonsa kateellisen panetteluna. Toyota on koko maailman
ykkösmerkki,siis koko maailman,harmittaako?
Ei mikään ihme jos on Interbrändin mukaan on myös
arvokkain brändi automaailmassa.
Toyotan myynti sakkaa sitä mukaa Suomessa kun sisvistystaso nousee. Nuoret ja fiksuthan eivät ostaa Toyotaa. Ladakin oli ennen Suomen eniten myyty. Tojo on nykypäivän Lada, samat ihmiset niitä ostavat tai Lada-miesten jälkeläiset.
Ferrari on maailman ykkösbrändi, Toyota ei päässyt edes listalle:
"Muista autonvalmistajista listalle pääsivät järjestyksessä BMW, Volkswagen, Mercedes-Benz, Lexus ja Audi."
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/ferrari loi applen maailman vahvin brandi/201302364949
Tojoa myydään kehitysmaissa, sivistyneessä Euroopassa ei käy kaupaksi.
Todistettu tosiasiahan on että Toyota merkkinä edustaa enemmistöä
alkupään sijoituksissa Suomen katsastustilastoissa koko
tilastoidulta ajalta. Etkä pysty tietoa muuksi vääntämään.
Gm ,VAG.ja PSA eivät ole automerkkejä eikä Valmet automotive.
Tosin et varmaan tajunnut vieläkään.
Myydyimpään henkilöautomerkkinkään et pystynyt vastaamaan
vaan jästipäänä höpötät ja venkoilet jostain GM:stä ja Foordin
myynnistä joissa on lava-autotkin mukana. Etkö osaa lukea
niin pitkää sanaa kuin h e n k i l ö a u t o m e r k k i ?
Kun tiedät tai ainakin väität,niin kuinka suuri osuus on Sitikoita
USA:n automarkkinoista? Veikkaisin promillen sadasosaa.
Ei Toyotasta hyvää saa, ei vaikka mitä tilastoja kehitellään, sori vaan.
Ja mitä uudempi Tojo sitä huonommin menestyy katsastustilastoissa vaikka niihin tehdään katsastushuolto ja huolletaan muutenkin kaksi kertaa enemmän kuin oikeita autoja. Ja Tojolla ajetaan vähemmän kuin kunnollisilla autoilla.
Ruotsin ja Suomen katsastustilastojen eroavaisuudet viimeistään selvittävät omilla aivoilla ajatteleville, että katsastustilastoilla ei ole oikein mitään virkaa.
GM ja PSA ovat konserneja jotka valmistavat autoja. Esim. Euroopassa Opel Insigniaa aletaan valmistamaan Buickin nimellä ja niitä viedään Amerikkaan. Kyse on siis vain nimeämistavasta, onko tuokin niin vaikea ymmärtää.
Johan tuolla kerroin, että Sitikka vetäytyi USA:n markkinoilta energiakriisin aikana. Kerrotaan vielä lisää. Sitikka pystyi tekemään mukavampia autoja kuin amerikkalaiset itse vaikka amerikkalaiset olivat kooltaan suurempia. Sitikka valittiin USA:ssa Vuoden autoksi. Tämä oli kova pala Jenkeille. Alettiin valmistelemaan lakia, joka määräsi puskurin ala- ja ylärajat. Sitikan pystyi laskemaan alarajaa alemmas ja ylärajaa ylemmäksi. Kun vielä Sitikan moottorit olivat eurooppalaisittain suuria Sitikka vetäytyi USA:n markkinoilta energiakriisin aikana ja keskittyi muille markkinoille. Koska Sitikka oli voittanut Vuoden auto -tittelin ja sen mukavuus oltiin huomattu, hollantilainen CxAuto osti suoraan tehtaalta Sitikoita ja ja teki hydraulijousitukseen muutokset, joiden ansiosta puskurin korkeudet säilyivät sallituissa rajoissa. Samalla tietenkin tehtiin muutokset valoihin ja vilkkuihin täyttämään USA:n vaatimukset.
Unohtui mainita, CxAuto vei Sitikoita USA:han muistaakseni neljän vuoden ajan.
USA:n automarkkinat 2013:
Valmistajat:
1. GM
2. Ford
Merkit:
1. Ford
2. Chevrolet
"Kyse on vai nimeämistavasta". Hauska mies olet,etten sanoisi
peräti naurettava. Kas kun ei Skodaa ole älytty nimetä Porcheksi!
Saman konsernin autoja. Milloinkahan A-mersu nimetään
Valmet automotiveksi? Selityksissä ainakin sinulta löytyy uskomatonta
tuubaa johon ei täysjärkinen vaivaudu kommentoimaan
No sinä et olekaan täysjärkinen. Sen ovat monet huomanneet esim. Skoda-, Citroen-, ja Volkkaripalstoilla joilla provoilet. Järkevää lausetta et saa aikaan.
Otetaan nyt vaikka tuo Opel Insignia jota alemaan myymään USA:ssa. Sitä myydään siellä Buick-nimellä. Buick on tutumpi merkki amerikkalaisille ja menee varmasti paremmin kaupaksi kuin jos sitä myytäisiin Opel-nimellä. Taloustietoa ei varmasti ole ollut oppiaineina niissä kouluissa joita olet käynyt (apukoulu) niin sinun on vaikea ymmärtää noinkin yksinkertaisia asioita.
Sinä nimität faktaa tuubaksi mutta itse kerrot täyttä tuubaa.
Opelilla on jo niin synkkä menneisyys että ei kukaan itseään
kunnioittava amerikkalainen sitä menisi ostamaan. Todellisuudessa
Opelia kun Myydään Buickin nimellä niin markkinointi helpottuu.
Myyntitilastossa lasketaan tietysti GM-merkiksi valmistajan toimesta
että saataisiin myyntitilastot sorkittua näyttämään itselle
parempina. Toisinsanoen niputetaan marginaalimerkkejä monta
yhteen ja aletaan väittämään että ollaan merkkitilaston kärjessä
kun on vaan "nimeämiskysymys" Riittäähän tietysti GM.lla
noita kuolleita merkkejä herätettäväksi.
Ei amerikkalaiset tiedä Opelista yhtään mitään. Jenkit ovat harvinaisen tyhmää kansaa.
Opel teki autoja jo silloin kun japanilaisissa hevoskärryissä oli neliskanttiset pyörät.
Myyntitilastoista löytyvät merkit ja valmistajat. Ei ole mitään kikkailua se, että joku valmistaja omistaa useita merkkejä. Kovin se tuntuu sinua harmittavan. Niinhän se omistaa Tojokin useita merkkejä ja nykyään laskee jo kuorma-autotkin myyntiin.
On ne amerikkalaiset tyhmiä jos eivät tiedä että
kaikista autoista tulee Opeleita kun vaan tarpeeksi vanhenevat.
Mutta jos kuitenkin olisivat jostain sen tiedon saaneet niin
olisihan se naurettavaa yrittää myydä niitä siellä Toyotan
hallitsemilla henkilöautomarkkinoilla. Ehkä Euroopassakin
kannattaisi Buickin nimellä yrittää synkkää menneisyyttä
peittää.
Olet sinä kyllä harvinaisen tyhmä. Jos keskiverto amerikkalaiselta kysytään mitä tiedät Opelista niin hän vastaa "never heard" eli ei ole koskaan kuullutkaan. On helpompi myydä sitä Buickin nimellä.
Tojo ei hallitse Amerikan henkilöautomarkkinoita. Euroopassa Opelia myydään liki kaksi kertaa enemmän kuin Toyotaa.
Opel oli välillä kovin ruostuva auto. Pistivät asiat kuntoon. Eivät ruostu enää. Tojo on ollut aina ruostuva ja tulee olemaan. Arvaa mistä tämä johtuu?
Onnittelen suuresta viisaudestasi,kun tiedät jo senkin että Toyota
tulee aina olemaan ruostuva auto. Kristallipallostako katselet
Amerikan automarkkinat ja kaikki muutkin väittämäsi jotka ovat
niin syvältä jostakin että ihan kippurassa,vatsa kuralla on
porukassa naurettu. Jatka vaan samaan malliin !
Etpä ole pystynyt todistamaan päinvastaistakaan koska kaikki väittämäni ovat totta.
Kunnollinen ruostesuojaus maksaa ja siksi Toyota ei panosta ruostesuojaukseen. Eipä tietenkään osaakaan.
Kristallipalloko kertoi?
kaikki autothan on nykyään melko hyviä. Samassa kastissa tojot ,skeidat,volsut.ym se se vaan ei innosta ajaa bulkkituotetta jos mukavempiakin voi käyttää. Vai kumpaa ajaisitte päivittäin tuksuu vai janina F:ää.
Paitsi fiat edelleen pas...
TM:sta lainattua
Fiatissa väännön vyöryä voi onneksi rajoittaa vaihdekepin juuressa olevaa Eco-nappia painamalla, jolloin ahtopaineen nousua rajoitetaan ja huippuvääntömomenttikin jää matalammaksi.
Viimeistään moottoritiellä kannattaa palata pois Eco-asetuksesta, jotta kaikki teho ja vääntö ovat käytössä. Ja nepä riittävätkin yllättävän mukavaan etenemiseen.
Sitkeyttä riittää etenkin taajama-nopeuksissa hienosti, joskin vaihteita joutuu muuten kelaamaan taajaan. Kaksi ensimmäistä vaihdetta ovat nimittäin tosi lyhyitä, eikä kaksisylinterinen moottori kuulosta matalilla kierroksilla kovin terveeltä. Kunpa tarjolla olisi automaatti!
Vaihteiston toiminnassa häiritsee myös epämääräinen vaihteensiirto. Suuntavakauden puolesta 500L:llä taittaa mukavasti matkaa.
Fiatin ongelmat alkavat kuitenkin mutkateillä, joilla ajaminen on levotonta ja pitää keskittyä liikaa.
Pitää kysy Kanervan Ikeltä, eli ei voi olla mitenkään ennakoitavissa.
Nimihän sen jo kertoo,toy ota,lelu ota.
Jep... itsekin ajan Toyolla ja pääsen suhtkoht helpolla.
Ei ainakaan ole koskaan tarvinnut miettiä ylimääräisiä "varikkostoppeja" :)
Vaihtaisin kyllä parempaan jos kiloeuroja piisaisi.
Toyossa tulee automaattisesti ylimääräisiä varokkokäyntejä tiuhan huoltovälin ja takaisinkutsujen puitteissa. Taisi nuo unohtua täysin, eikä voi turhaan korostaa kokonaiskustannuksia jotka ovat selvästi kalliimmat kuin kilpailijoilla.
Todellisuuden kokonaiskustannukset ovat juuri toisinpäin kuin sinä ja TM esität, yllärikäynnit ovat minimissään tuoreissa tojoissa ja jos jollekkin sattuu takaisinkutsu kohdalle, se hoituu normaalin huollon yhteydessä.
Varsinkin kun vertaillaan hieman pidemmällä aikaa sen uutena ostetun auton kuluja tilanne on ihan toinen, kuin nämä viralliset tahot kirjoittaa.
On myöskin asioita joista tojon kohdalla valitetaan suureen ääneen, mutta toisessa merkissä ei mainita mitään, vaikka ko. koslan hinta olisi tuplat tai triplat tojoon nähden.
Tojoteroutta parhaimmillaan, väärin tutkittu, väärin kirjoitettu, pelletutkimus ym. Toyotan ylläpito Lexuksen kanssa luokkansa kalleimmat ja tästä selkeää faktaa, mutta sinun tarinasi tojoteron uskomuksia. Toyotan laatu ja luotettavuus huoltoihin nähden huonoa ja ajo-ominaisuuksia niissä ei ole ikinä ollutkaan.
Täytyy muistaa mistä puhutaan kun puhutaan brändiarvosta.
Verrataan vaikka Coka Colaan, korkea brändiarvo ja tekevät paskaa ja helvetin epäterveellistä kurajuomaa.
Siinä Teroillle miettimistä.
Nii,ih olishan tuo Bacardi-jaffa ihan jotain muuta kuin Bacardi-cola.
Jos vaan ei tajua eri asioiden merkitystä niin aletaan höpöttämään
jostain Teroista.
no nythän Tero kusi omaan nilkkaansa oikein huolella.
Ehkä siksi kun päästetään markkinoille "susia" yksilöitä, sitten takaisinkutsuilla tehdään sitä laatua mikä olisi pitänyt olla jo tehtaalta lähtiessä. Se vaan on menettänyt uskottavuutensa.
Maailman suurin valmistaja,mikä myy eniten autoja ja petteri
höpöttää vaan jostain uskottavuuden menetyksestä.
Siinä meillä on oikea anaalisaattori!!
Petterillä ei koskaan ole mitään uskottavuutta ollutkaan
eikä tule. Kaiveli melkein viikon vanhan ketjun ylös kun ei kukaan
vaivautunut kommentoimaan hänen hienoa kuzemisjuttuaan
omaan nilkkaansa.
Toyota on maailman eniten vertailutesteissä jumbosijoja ottanut autonvalmistaja. Vaikka eihän sitä voi edes autoksi kutsua.