Laskin minuuttihinnan...

Rahaa palaa...

Sain Soneralta laskun, laskin puheluista laskutetun minuuttihinnan, järkytyin.
Otin esiin kolme viimeisintä laskua. Järkytyin joka kerta.

Nyt kysynkin muilta puhelinlaskun saaneilta että laskekaapa minuuttihinta ja vielä kuukausimaksu 2,01 euroa ja vielä 1.5.2014 alkava "tiedonsiirtomaksu" pari euroa.

Vastatkaa. ennen kuin sekoan...

4

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moromoro,

      Muistathan että wanhassa paketittomassa Minun Sonera -liittymässä puheluhintaa ei voi laskea suoraan puhuttujen minuuttien perusteella. Tämä siksi koska siinä liittymässä on puheluissa aloitusmaksu sekä veloitus on alkavalta minuutilta.

      Tässä hinnasto tarkemmin --> http://bit.ly/1pOZG14

      Nykyisen tarjoaman liittymissä ei ole aloitusmaksuja ja veloitus menee sekuntien mukaan, laitahan harkintaan sellainen --> http://bit.ly/1s76prd

      Jos sinulla heräsi kysyttävää niin kysy ihmeessä, vastaan mielelläni :)

      Tero@SoneraPartio
      www.sonera.fi/sonerapartio

      • Rahaa palaa...

        Hei! Kiitos viestistä. Kuulin ensimmäistä kertaa tuosta mahdollisuudesta. Asiakaspalvelusta tarjottiin tilalle 1,90 euron kuukausimaksullista, 8 senttiä alkavalta minuutilta ja 5 senttiä alkavalta puhelulta.

        Katsoin sen olevan lähes lopetetun liittymän kaltainen.

        Syy miksi lopetin vuosikymmeniä kestäneen puhelinsuhteen oli se, että jo toiseenkin liittymään lisättiin joku parin euron "tiedonsiirtopaketti", puhelimeen jolla ei edes pääse nettiin ja jossa oli tiedonsiirtoesto.


      • Rahaa palaa... kirjoitti:

        Hei! Kiitos viestistä. Kuulin ensimmäistä kertaa tuosta mahdollisuudesta. Asiakaspalvelusta tarjottiin tilalle 1,90 euron kuukausimaksullista, 8 senttiä alkavalta minuutilta ja 5 senttiä alkavalta puhelulta.

        Katsoin sen olevan lähes lopetetun liittymän kaltainen.

        Syy miksi lopetin vuosikymmeniä kestäneen puhelinsuhteen oli se, että jo toiseenkin liittymään lisättiin joku parin euron "tiedonsiirtopaketti", puhelimeen jolla ei edes pääse nettiin ja jossa oli tiedonsiirtoesto.

        Anteeksi, olin väärässä. Nykyisessäsi liittymässäsi ja siinä mitä ehdotin molemmissa veloitus on alkavan minuutin mukaan, eli esim. 48s puhelusta menee 8snt veloitus. Mutta tässä uudessa vaihtoehdossa ei ole aloitusmaksua joten sen verran uusi vaihtoehdo olisi edullisempi, eikä tosiaan uudessa vaihtoehdossa kk-maksuun ei sisälly nettiä.

        Nykypäivän puhelimissa on kaikissa netti, vaikka puhelin olisi ihan vain peruspuhelin niin siinä on nettiominaisuus. Siksi se on SUURIMMAKSI osaksi vakio-ominaisuus myös liittymissä, niin meillä kuin muillakin. Meillä on kuitenkin tuo ehdottamani uusi Perus-liittymä, ja Tele Finlandin puolelta löytyy vaihtoehtoja joissa nettiä ei ole --> http://www.tele.fi/tutustu osta/liittymat/liittymat ilman nettia/.

        Mietihän noita vielä :)

        Tero@SoneraPartio
        www.sonera.fi/sonerapartio


    • Rahastusta!!!!!!!!!!

      Miksi Soneralla on ollut aloitus ja lopetus maksu, kun muilla operaattoireilla ei näitä ylimääräisiä maksuja ole ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      863
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      855
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe