Hei,
Olen juuri ostanut ensimmäisen asuntoni. Ostin asuntoni velattomana, eli kuvittelin maksaneeni edellisen asukkaan lainaosuuden pois. Ensimmäisessä vastikkeessa oli kuitenkin yllätyksekseni rahoitusvastike.
Olisiko minun siis pitånyt hoitaa tämä laina itse erikseen? Olisin kuvitellut tämän olevan välittäjän työ. Välittäjä ei myöskään missään vaiheessa ilmoittanut, että kannattaa maksaa lainaosuus pois.
Saatan kuulostaa uusiavuttomalta, mutta nämä asiat ei välttämättä ole itsestäänselvyyksiä ensiasunnon ostajalle, kun samaan aikaan on työstressit päällä.
Asunnon osto velattomana.
9
416
Vastaukset
- Isännöitsiä tietää
Rahoitusvastiketta voidaan kerätä myös tulevia remontteja varten.
- hmmm....
Pankki ei yleensä myönnä lainaa kuin velattomalle hinnalle. Maksoitko velattoman hinnan?. Kuten edellinen niin yhtiö saattaa kerätä rahoitusvastiketta tulevalle rempalle mutta nehän selvitit kuten myös kaikki muutkin tulevat rempat ostovaiheessa...
- Älä viivyttele
Ota yhteys isännöitsijään ja sitten välittäjään, jos on vielä epäselvää. Älä viivyttele asian kanssa, jos vaikka haluat riitauttaa.
- Yleensä
Normaalisti aina kerätään rahoitusvastiketta tulevia remontteja varten. Asunnon velaton hinta tarkoittaa siihen kauppahetkellä kohdistuvia lainoja.
Kivempi maksaa joku kymppi pikkuhiljaa kun että kerralla tulee tuhansien lasku.
Aloittajalla ilmeisesti vähän vielä hakusessa että yhtiön osakkaat kustantaa koko yhtiön.
Näitä vastikkeita on kolmenlaisia. Suoraan sanottuna yhdellä katetaan juoksevat kulut, yhdellä mahdolliset asuntoon kohdistuvat lainat ja yksi toimii säästöpossuna. Voidaan myös joutua tilanteeseen että peritään ylimääräisiä vastikkeita. Jolloin kyseessä yleensä on joku odottamaton tapahtuma tai huonosti hoidettu yhtiön talous. - big feet
Yhtiövastike = rahoitusvastike hoitovastike. Kannattaa tarkistaa uudelleen asunnon kohteena olevista kauppapapereistasi, että mitä niissä sanotaan myyntihinnasta ja velattomasta kauppahinnasta. Netistä googlettamalla löytyi tämä: "Velaton myyntihinta tarkoittaa hintaa, johon sisältyy myyntihinnan lisäksi osakkeisiin kohdistuva lainaosuus. Tämä saattaa kuulostaa ristiriitaiselta, mutta asuntokaupan termeissä ”velaton” tarkoittaa sitä, että ko. summan maksamalla myös osakkeisiin kohdistuva lainaosuus on maksettu pois eli osakkeet ovat velattomat."
Asunnon velaton hinta on sovittu myyntihinta ostamiisi osakkeisiin kohdistuva osuus asunto-osakeyhtiön veloista. Tämä usein ilmoitetaan asunnonmyynti-ilmoituksessa, jotta ostajaehdokas saa kokonaiskuvan siitä, millainen rahallinen panostus on edessä.
Ostaessasi osakkeen maksat edelliselle osakkaalle myyntihinnan. Osuuden yhtiön velasta maksamisesta sinun pitää sopia yhtiön (isännöitsijän) kanssa.
Jos olet maksanut em. velattoman myyntihinnan edelliselle omistajalle, niin suosittelen juristin palkkaamista asian tarkempaan selvittelyyn.- suuri puhallus
Sinua on ilmeisesti petkutettu pahasti myyjän ja välittäjän toimesta. Käänny poliisin puoleen tekemällä rikosilmoitus otsikolla "törkeä petos". Esitutkinassa poliisi sitten tutkii onko rikos tapahtunut.
- Kannattaa varautua.
Vanhoissa taloissa valitettavasti nuo remonttirahoitusvastikkeet ovat ikuisia. Kun vanhat remonttilainat saadaan maksettua, uusia remonttilainoja on tulossa, rahaa kerätään myös tulevia remontteja varten.
- Karvapallero
Ei läheskään kaikissa taloissa. Joka tapauksessa tällaisesta vastikkeesta tietenkin pitäisi olla maininta isännöitsijäntodistuksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956624Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096360SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614661Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913574Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963521Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663382Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103232Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02940Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31775Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema141357