Asunnon osto velattomana.

Norpp4

Hei,

Olen juuri ostanut ensimmäisen asuntoni. Ostin asuntoni velattomana, eli kuvittelin maksaneeni edellisen asukkaan lainaosuuden pois. Ensimmäisessä vastikkeessa oli kuitenkin yllätyksekseni rahoitusvastike.

Olisiko minun siis pitånyt hoitaa tämä laina itse erikseen? Olisin kuvitellut tämän olevan välittäjän työ. Välittäjä ei myöskään missään vaiheessa ilmoittanut, että kannattaa maksaa lainaosuus pois.

Saatan kuulostaa uusiavuttomalta, mutta nämä asiat ei välttämättä ole itsestäänselvyyksiä ensiasunnon ostajalle, kun samaan aikaan on työstressit päällä.

9

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isännöitsiä tietää

      Rahoitusvastiketta voidaan kerätä myös tulevia remontteja varten.

    • hmmm....

      Pankki ei yleensä myönnä lainaa kuin velattomalle hinnalle. Maksoitko velattoman hinnan?. Kuten edellinen niin yhtiö saattaa kerätä rahoitusvastiketta tulevalle rempalle mutta nehän selvitit kuten myös kaikki muutkin tulevat rempat ostovaiheessa...

    • Älä viivyttele

      Ota yhteys isännöitsijään ja sitten välittäjään, jos on vielä epäselvää. Älä viivyttele asian kanssa, jos vaikka haluat riitauttaa.

    • Yleensä

      Normaalisti aina kerätään rahoitusvastiketta tulevia remontteja varten. Asunnon velaton hinta tarkoittaa siihen kauppahetkellä kohdistuvia lainoja.
      Kivempi maksaa joku kymppi pikkuhiljaa kun että kerralla tulee tuhansien lasku.
      Aloittajalla ilmeisesti vähän vielä hakusessa että yhtiön osakkaat kustantaa koko yhtiön.
      Näitä vastikkeita on kolmenlaisia. Suoraan sanottuna yhdellä katetaan juoksevat kulut, yhdellä mahdolliset asuntoon kohdistuvat lainat ja yksi toimii säästöpossuna. Voidaan myös joutua tilanteeseen että peritään ylimääräisiä vastikkeita. Jolloin kyseessä yleensä on joku odottamaton tapahtuma tai huonosti hoidettu yhtiön talous.

    • big feet

      Yhtiövastike = rahoitusvastike hoitovastike. Kannattaa tarkistaa uudelleen asunnon kohteena olevista kauppapapereistasi, että mitä niissä sanotaan myyntihinnasta ja velattomasta kauppahinnasta. Netistä googlettamalla löytyi tämä: "Velaton myyntihinta tarkoittaa hintaa, johon sisältyy myyntihinnan lisäksi osakkeisiin kohdistuva lainaosuus. Tämä saattaa kuulostaa ristiriitaiselta, mutta asuntokaupan termeissä ”velaton” tarkoittaa sitä, että ko. summan maksamalla myös osakkeisiin kohdistuva lainaosuus on maksettu pois eli osakkeet ovat velattomat."

    • Asunnon velaton hinta on sovittu myyntihinta ostamiisi osakkeisiin kohdistuva osuus asunto-osakeyhtiön veloista. Tämä usein ilmoitetaan asunnonmyynti-ilmoituksessa, jotta ostajaehdokas saa kokonaiskuvan siitä, millainen rahallinen panostus on edessä.

      Ostaessasi osakkeen maksat edelliselle osakkaalle myyntihinnan. Osuuden yhtiön velasta maksamisesta sinun pitää sopia yhtiön (isännöitsijän) kanssa.

      Jos olet maksanut em. velattoman myyntihinnan edelliselle omistajalle, niin suosittelen juristin palkkaamista asian tarkempaan selvittelyyn.

    • suuri puhallus

      Sinua on ilmeisesti petkutettu pahasti myyjän ja välittäjän toimesta. Käänny poliisin puoleen tekemällä rikosilmoitus otsikolla "törkeä petos". Esitutkinassa poliisi sitten tutkii onko rikos tapahtunut.

    • Kannattaa varautua.

      Vanhoissa taloissa valitettavasti nuo remonttirahoitusvastikkeet ovat ikuisia. Kun vanhat remonttilainat saadaan maksettua, uusia remonttilainoja on tulossa, rahaa kerätään myös tulevia remontteja varten.

      • Karvapallero

        Ei läheskään kaikissa taloissa. Joka tapauksessa tällaisesta vastikkeesta tietenkin pitäisi olla maininta isännöitsijäntodistuksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      111
      7124
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      33
      4199
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      39
      3675
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      398
      1940
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1438
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1357
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1078
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      172
      1055
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1010
    Aihe