rossi ja piippu,tulisija

kantaakopuu

Miten rossipohjaisissa taloissa on toteutettu piipun ja tulisijan paikka/perusta?

12

3440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuni

      Kevyttakka kevytpiipulla menee rossin päällä, muurattu tai massiiviharkkotakka vaatii perustan. Ellei rossia tehdä sitten ontelolaatasta mutta veikkaisin että jotain tukihärpäkkeitä pitää sittenkin laittaa. Laske tulisijan hormin paino ja mieti vähän maalaisjärjelläkin voiko lankku kestää.

      • jackkipala

        Eikös tuollaisen takan perusta pidä olla todella hyvin tehty, ettei Se vaan ala liikkumaan talon keskellä


      • 1+2
        jackkipala kirjoitti:

        Eikös tuollaisen takan perusta pidä olla todella hyvin tehty, ettei Se vaan ala liikkumaan talon keskellä

        Meillä on ontelolaatta-alapohja. Takka piippuineen (yht. 5000 kg) seisoo laatan päällä aivan tukilinjan (=sokkelipalkin) vieressä. Hyvin on kestänyt rakentamisesta lähtien eli viimeiset 8 vuotta.


      • jackkipala
        1+2 kirjoitti:

        Meillä on ontelolaatta-alapohja. Takka piippuineen (yht. 5000 kg) seisoo laatan päällä aivan tukilinjan (=sokkelipalkin) vieressä. Hyvin on kestänyt rakentamisesta lähtien eli viimeiset 8 vuotta.

        Entäs,kun on puurossi ja täten omaperusta takka,piipulle?


      • Naurattaaaa
        1+2 kirjoitti:

        Meillä on ontelolaatta-alapohja. Takka piippuineen (yht. 5000 kg) seisoo laatan päällä aivan tukilinjan (=sokkelipalkin) vieressä. Hyvin on kestänyt rakentamisesta lähtien eli viimeiset 8 vuotta.

        Toi mullekin tuli mieleen. 9 x 16 metriä ja 6 paalua ontelolaatat. Leca piippu, tulikivi uuni, öljykeskus, öljysäiliö, autotalli. Hyvin kantaa.
        Kaikkihan on pohjasta kiinni. Ei ainakaan älväriin sellaisenaan kannata jäkikäteen peltitakkaa suurenpaa haaveilla. Nämä rima viritykset ei juuri vakuuta kestävyydellään. Mutta eihän niitä ole tarkoitettukaan kestämään.


      • 17+12
        jackkipala kirjoitti:

        Entäs,kun on puurossi ja täten omaperusta takka,piipulle?

        Puurossi ei kanna massiivista takkaa (massa tonneja). Oma perustus sille sekä piipulle. Alempana esitetty "harkko, sora, betoni" on ihan kelpo ratkaisu olettaen, että pohjamaan kantavuus on riittävä (ts. hiekka, sora, moreeni, varauksin myös tiivis siltti).


    • harkkoja,soraa,beton

      Harkoista sokkeli, täyttö soralla, betonivalu sen päälle

    • kja78

      Älä murehdi, ko. asia kuuluu rakennesuunnittelijalle ja ratkaisu näkyy rakennepiirustuksissa.

      • örrimörri

        Komppaan. Suoli24:ssa ei suunnittelijoita pahemmin pörrää.


    • Betonimylläri

      Rossi pohjaisiin taloihin takkaa varten Kivistä muurattiin aina perustus,ennen vanhaan kun rossi pohja oli yleisempi.
      Nykyisin Betonista valetaan perustus uuneille.
      Helppoa kun sen tekee sokkelin yhteydessä.

      • martttttttttt

        Miten puurossissa on yhdistetty takanperustaan, onko vasat ja lattia laudat kiinnitetty siihen, siis nykyaikana?


      • marttiii

        Mitens siinä rossissa jos ryömintätilan maassa ei ole vaihdettu maita sen suuremmin? Millai teillä on?
        entä onko takan perustan alla tyroksia, kun maanvaraisen laatan alla siinä perustasssa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      184
      10586
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      63
      2909
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2628
    4. 88
      2500
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2202
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      264
      2059
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1260
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      912
    Aihe