Onko vielä normaalia jos 2 vuotias haluaa laittaa suuhun kaikkea, lähinnä leluja ja tavaroita. Ulkona ei onneksi laita suuhunsa mitään.
Kysyisin vielä puheesta. Onko ok jos tuon ikäinen puhuu vähän epäselvästi? Minä itse ymmärrän, mutta usein pitää muille "tulkata" .
Sanoo siis varmaan sata sanaa oikein ja toiset sata niin että korvaa jonkun kirjaimen toisella tai jättää välistä jonkun kirjaimen esim maito-maino tai lehti-lehhi.
Sanoo joitakin 2 sanaisia lauseita esim isi ajaa, anna vettä, minun oma jne...
Yksi sukulaistäti vähän vinkkasi ettei tuon ikäisen pitäisi enää syödä leluja...
Siksipä päätin kysyä täältä...
2 vuotias syö leluja
Lelusyömäri
2
469
Vastaukset
- äläressaa
Antakaa lapsien olla lapsia ilman liikoja huolia. Eiköhän se lelujen syönti jää josakin välissä. Kyseessä kuitenkin 2 vuotias...
- Ei syötäväksi
Anna lapsellesi vaikka porkkanaa, niin ei tarvitse leluja järsiä.
Voit myös huoletta kieltää syömästä leluja, koska ne menevät pilalle. Ei lapsi mene rikki, jos häntä kieltää tekemästä "pahaa". :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614378KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1493165Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482482Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?502407- 982065
- 241883
- 301616
- 231612
- 1541451
- 341253