Hiivatulehdus

Olen 17 vuotias nuori nainen, jolla on ollut jo 4 vuotta sama vaiva, eli runsas valkovuoto, joka on kokkareista ja joskus kellertävää ja epämukava haju alapäässä. Kävin terveydenhoitajalla ja kerroin vaivoistani. Hän sanoi, että minun kannattaisi ostaa lääke ja sanoi vielä jonkun läkkeen nimen, joka alkoi c:llä en sitten tietenkään muistanut koko nimeä, joka nyt sitten osottautui canesteniksi. Ostin sitten sen nimisen kuin canesoral ja otin lääkkeen. Sitten rupesin tutkimaan pakkausta ja huomasin, että ohjeissa lukee, ettei lääkettä saa ottaa, jos ei ole ollut ennen lääkärin toteamaa hiivatulehdusta ja minulla sellaista ei ole ollut ja nyt minua vaivaa tämä asia.
11755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hiivalääkkeet ei erityisen vahvoja ole, ja oireet kuulostaa kyllä hiivaan viittaavalta. Luulen, että ohjeissa on tuo maininta sen vuoksi, että ihmiset oikeasti kävisivät toteamassa kyseessä olevan hiivaa eivätkä vain suoraan oleta sen olevan sitä. Esimerkiksi jotkin sukupuolitaudit voivat oiria samalla tavalla, ja siksi on tärkeää käydä toteamassa, että kyse ei ole mistään muusta.

Lääkärissä siis kannattaa käydä, myös sen vuoksi, että hän antaa sinulle reseptin oraalisesti nautittavaan lääkkeeseen, joka reseptillä ostettuna maksaa reilusti vähemmän kuin ilman. Tuossa lääkkeessä on ihan sama vaikuttava aine (flukonatsoli) kuin ostamassasi Canesoralissa.

Terveydenhoitaja on ehkä katsonut, että kuulemansa perusteella kyse on mitä todennäköisimmin hiivasta. Mielestäni terveydenhoitajan olisi pitänyt kuitenkin passittaa sinut lääkärille. Jos et ole vielä seksiä harrastanut, niin ne nyt voi kuitenkin rajata samantien pois, ne taitavat olla ne todennäköisimmät vaihtoehdot. Jos olet, niin sitten ainakin lääkärille. Omasta mielestäni tuo kuulostaa kyllä hiivalta, itsekin siitä paljon kärsineenä.

Äänestä
  • Kiitos paljon vastauksestasi!
    Minulla siis sukupulitautia ei voi olla, sillä olen neitsyt.
    Ja lääke on jo otettu, joten toivottavasti se sitten vaikuttaa, koska lääke oli aika kaliis näin opiskelijan lompakolle.
    Tuli vain sellaien olo, että voiko se jotenkin vaikuttaa väärin, tai olla kokonaan vaikuttamatta.

    Äänestä

Suurta harmia hiivalääkkeestä ei ole, vaikka se ei oireita poistaisikaan. Suurin harmi on se, että joku vakavampi asia, kuten sukupuolitauti jää toteamatta tai pikemminkin sen toteaminen viivästyy.

Hiivatulehduksen oireet häviävät yleensä muutamassa päivässä. Joskus kuitenkin tarvitaan se tehokkaampi suun kautta otettava pilleri. Eli, jos lääkkeesi ei auta, mene lääkäriin.

Monet naiset ovat todenneet, että hiivatulehdus tulee herkemmin, jos syö paljon makeaa, vaaleita jauhoja ja käyttää alkoholia.

Äänestä
  • Sinulle: ei haittaa.

    Hiivatulehdus tulee myöskin herkästi JOS on joutunut syömään jonkin antibioootti kuurin tai kuuria, tai joitain muita vahvoja lääkkeitä.

    Äänestä

Hiivatulehdukseen ei liity hajua, eli voi olla jotain muuta, kuten emätintulehdus (hoituu lääkkeellä johon saa reseptin lääkäriltä.

Äänestä

Kannattaa ostaa sellainen hiivalääke (Canestenilla on), jossa on mukana myös voide eli sisäisesti hoitavien puikkojen kanssa samaan aikaan levitetään myös voidetta ulkosynnyttimiin, koska hiiva on levinnyt usein myös ulkopuolelle.

Äänestä

Laita pimppiis vielä sokeria ja vettä ni saat viinaa.

Äänestä

Jos kyseessä on joku muu bakteerien aiheuttama tulehdus, niin se ei hiivalääkkeillä lähde. Lääkäriltä saa reseptin. Paha haju viittaa tähän suuntaan.

Äänestä

Mä mietin että jos on hiiva ja sitä on ulkosynnyttimissä niin onko pakko käyttää myös voidetta, vai lähteekö hiiva pois kokonaan myös ihan vaan käyttämällä sisälle laitettavia kapseleita??

Äänestä
  • Niin ja mites jos harrastaa seksiä kondomilla suojattuna, niin kuinka herkästi se sitten voi mieheen tarttua?

    Äänestä

  • Haju on aina merkki vakavemmasta. Ehdottomasti lääkärille tai terkkarille ja mitä pikemmin sen parempi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottaa kirjoitti:

Olen 17 vuotias nuori nainen, jolla on ollut jo 4 vuotta sama vaiva, eli runsas valkovuoto, joka on kokkareista ja joskus kellertävää ja epämukava haju alapäässä. Kävin terveydenhoitajalla ja kerroin vaivoistani. Hän sanoi, että minun kannattaisi ostaa lääke ja sanoi vielä jonkun läkkeen nimen, joka alkoi c:llä en sitten tietenkään muistanut koko nimeä, joka nyt sitten osottautui canesteniksi. Ostin sitten sen nimisen kuin canesoral ja otin lääkkeen. Sitten rupesin tutkimaan pakkausta ja huomasin, että ohjeissa lukee, ettei lääkettä saa ottaa, jos ei ole ollut ennen lääkärin toteamaa hiivatulehdusta ja minulla sellaista ei ole ollut ja nyt minua vaivaa tämä asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu