GERBUN HAMMAS HEILUU!

hammasheiluuauttakaa

Kyllä, ihmettelin miksei urosgerbiilini oikein nakerra. Tai siis se yritti nakertaa mutta ei oonnistunut. Avasin sen suun, ja ensiksi katsoin että toinen ylähammas oli vain pidempi mutta sitten tajusin, että hammashan HEILUU ja se on myös paljon pidempi kuin toinen. MITÄ PITÄISI TEHDÄ?! Se ei pystu nakertamaan ja juuri ja juuri pystyy kyllä syödä. Se vain kököttää. En kestä katsoa.

APUA

3

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gerbiili-Fani :3

      Ei kokemusta itselläni, mut ehdotan viemään eläinlääkäriin!
      Siellä se varmaan irrotetaan tai sille tehään jotain muuta.

      Juu.. :DD

    • "Avuton"

      Lääkäriin ja heti paikalla!! Luultavasti niitä pystytään lyhentämään.
      Omalla vanhalla gerbiililläni on katkennut ylähampaat, ja nyt alahampaita pitää säännöllisesti leikata lyhyemmäksi, kun ei pysty kuluttamaan niitä.

      Jos lääkäriin ei heti pääse, niin murskaa ruokaa lihanuijalla pieniksi paloiksi, jolloin se pystyy syömään ( teen näin itse, ja oon todennu hyvin toimivaksi ). Voit kokeilla antaa jotain hedelmäpilttiäkin :)

    • Anonyymi

      Oma kokemus on kun pidin gerbiiliä kädessä se piti omituista uikutusta ja katsoin sen suuhun ja näin kun molemmat ylähampaat oli vain tyngät toisella gerbiilillä yksi hammas oli tynkä ja toista ei ollutkaan ja yksi gerbiili oli täysin terve

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      188
      6711
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1915
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1638
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1350
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      51
      1133
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1031
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      992
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      927
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      908
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      879
    Aihe