Avoin yliopisto

Olen YTK:n jäsen, siis työttömänä tällä hetkellä. Menetänkö tukia, jos alan opiskelemaan avoimessa yliopistossa? En kai? Entä onko opiskeluun estettä, kun on työttömänä työnhakijana?
81940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tää on faktaa kun kaverilleni kävi myäs näin.

menetät kaikki tuet jos et mene heti töihin ja ulosottokin on jo hyvin lähellä

Äänestä

Tukia et menetä tukia. Avoimessa opiskelu katsotaan aina osa-aikaiseksi.

Tämä taas puolestaan on yhtenä (joskaan ei missään nimessä tärkemipänä) syynä myös sille, että avoimen opintoihin ei voi saada op.tukea.

Avoimessa opiskeluun ei ole estettä vaikka olet työttömänä. Itse asiassa monet avoimet yo:t antavat kursseista alennusta jos olet työtön. Näin ainakin täällä Joensuussa.

Opintointoa!

Äänestä
  • Olen osa-aikaisesti töissä ja opiskelen. Kun täytyy rahaa ansaita, en saa enää opintotukea, olisi fiksumpi jättää osa-aikainen työpaikkaa ja ottaa työttömyystuki ja sillä tehdä opinnot loppuun. Avoimessa on riittävästi kursseja joita voi siirtää norm.tutkintoon.
    Mietä töissä käyviä opintojemme ohella ja valtiolle veroja hankkivia paheksutaan kun opiskelujemme viivästyvät koska puoli päivä menee töihin jotta työttömät voisi opiskella kokopäiväsesti verojemme tuella.

    Äänestä

Älä ehdoin tahdoin ilmoita opiskelevasi avoimessa. Itse jouduin ainakin tehosyyniin avoimen opiskelujeni vuoksi ja sain seuraavan korvauksen vasta 2,5kk:n päästä. Päätös oli kielteinen -ei vaikuta, koska ei valmista.

Äänestä

Työtön saa opiskella "virallisesti" 20 ov vuodessa avoimessa yo. Itsellä on mennyt hiukan yli, mutta eivät he sitä pysty kontrolloimaan. Tähtäimenä on siirtyminen avointa väylää pitkin opiskelijaksi, koossa on lähes 100 ov viidessä vuodessa.

Äänestä
  • Toi opintoviikkojen raja vaihtelee.. Eli jotkut saavat opiskella esim. vain 15 ov/vuosi, kun taas toiset saavat opiskella jopa 30 ov/vuosi tukien kanssa!! Tämä riippuu siitä missä asut, työvoimatoimistoilla on erilaiset säännöt.. Tasa-arvoa ei siis tässäkään asiassa ole.

    Äänestä

  • Koo kirjoitti:

    Toi opintoviikkojen raja vaihtelee.. Eli jotkut saavat opiskella esim. vain 15 ov/vuosi, kun taas toiset saavat opiskella jopa 30 ov/vuosi tukien kanssa!! Tämä riippuu siitä missä asut, työvoimatoimistoilla on erilaiset säännöt.. Tasa-arvoa ei siis tässäkään asiassa ole.

    /(Tässä taas "musta tuntuu siltä" -puhetta,) että kun on työvoimatoimistossa työnhakijana, eikä opiskele kokopäiväisesti, on myös otettava tarjottu kokoaikainen työpaikka vastaan. Silloin ei menetä työttömyys korvausta. Jos haluaa tarkkaa tietoa niin viranomaisilta niitä voi odottaa.

    Äänestä

  • Kirjoitin tänne foorumille koska Mikko käski kirjoittaa jotta pääsen tietotekniikanperuskurssin kokeen läpi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaarain kirjoitti:

Olen YTK:n jäsen, siis työttömänä tällä hetkellä. Menetänkö tukia, jos alan opiskelemaan avoimessa yliopistossa? En kai? Entä onko opiskeluun estettä, kun on työttömänä työnhakijana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu