Uskaltaako älypuhelimen ottaa ulkomaille?

Eikö siitä pidä sulkea kaikki nettiyhteydet, bluetoothit, paikannukset, kaikki mahdolliset, muuten tulee hirmulasku?
7109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä ja kannattaa sulkea datayhteys ja estää roaming puhelimen asetuksista niin ei tule suurta laskua.

Äänestä
  • Lumian asetuksistako kaikki saa vai mistä?

    Äänestä

Älypuhelinta ei kannata ottaa mukaan ulkomaille vaan jättää se kotiin. Mukaan vain peruspuhelin, paikanpäältä hommaa prepeid liittymän jos on jonkun kanssa matkalla. Jos yksin ei tarvitse sitäkään.

Äänestä

Kannattaa ottaa. Ei siitä sinänsä haittaa ole.

Äänestä
  • Älypuhelimen käyttö ulkomailla on kallista, ei mitään syytä ottaa sitä mukaan.

    Äänestä

Ei ole jos tietää mitä tekee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hirmulasku tulossa kirjoitti:

Eikö siitä pidä sulkea kaikki nettiyhteydet, bluetoothit, paikannukset, kaikki mahdolliset, muuten tulee hirmulasku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu