SDP:n varapuheenjohtaja Antti Lindtman syyttää keskustan puheenjohtajaa Juha Sipilää bisnesoppeihin perustuvista saneerausmieltymyksistä.
Lindtman muistuttaa kannanotossaan, että Sipilän ehdotus valtionomistuksen myynnistä 10 miljardilla eurolla on moninkertainen hallituksen linjaan nähden.
-Sipilä on ehdottanut kahdeksan miljardin leikkauksia. Hän on aiemmin ilmoittanut haluavansa aloittaa kovat säästötoimet jo tänä vuonna. Se hyydyttäisi orastavan kasvun, Lindtman varoittaa.
Lindtmanin mukaan näyttää siltä, että hyvinvointivaltion suurin uhka ei olekaan kestävyysvaje, vaan Saneeraaja-Sipilä.
-Sipilä on ilmoittanut, että veroihin ei saa enää koskea. Eikö keskusta ole valmis edes SDP:n ajamiin solidaarisuusveroihin rikkaiden ja suurituloisten vastuun lisäämiseksi?
Lestadiolainen Sipilä palautteen kohteena
14
169
Vastaukset
- jocken joll
Hyvinvointivaltion pahin uhka on junkkaji-Pennanen.
- Veritulppasyndrooma
Sipilän veritulppa aiheuttanyt jälkivaivoja. Nyt ei veri kierrä tapeeksi hänen aivoissaan ja huulet höplättävät hänellä tyhmiä ehdotuksia.
- jokken jok
Sipilä on näistä puolueenpuheenjohtajista ylivoimaisesti heikoin tiedoiltaan, taidoiltaan ja ehdotusten järkevyydellä mitattuna.
- juc juc
Menehän junkkaja hoitoon jokainen saa kuulua mihin uskoon haluaa.Sinäki saat kuulua junaajiin niin kuin jocken jolli sanoo ,ostat vaan jallun kioskilta ja junkata jamuputat kaveriesi kanssa.
- Kertoo kaiken
tämän porukan älynlahjoista etteivät tiedottajansa suulla osaa hokea muuta kuin Lestadilainen Sipilä sitä ja Lestadiolainen Sipilä tätä:
Perussuomalaiset Kainuun piiri piirihallitus
Puheenjohtaja Toivo Kyllönen
1. varapuheenjohtaja Ari Korhonen
2. varapuheenjohtaja Yrjö Puurunen
3.. Varapuheenjohtaja Ilmo Komulainen
Piirisihteeri, taloudenhoitaja Maarit Nurmi
Kajaanin Perussuomalaiset ry
Puheenjohtaja Jakko Kettunen
Sihteeri Pertti Ahlqvist
Varapuheenjohtaja Eija Hakkarainen
Kajaanin seudun Perussuomalaistet ry
Puheenjohtaja Toivo Kyllönen
Sihteeri Timo Meriläinen
Varapuheenjohtaja Teemu Niva
Kajaanin kaupunginvaltuusto Perussuomalaiset
Kettunen Pentti
Sankilampi Jaana (pj.)
Kyllönen Toivo
Hakkarainen Eija
Aavakare Eila
Meriläinen Timo
Karhu Tomi
Niva Teemu
Partanen Minna
Lienee turha kysyä mikä on tämän hetkinen oman Paaville uskollisen Katolisen puheenjohtajanne kanta valtio-omistukseen yleensä? - SIPILÄ=Lestadiolaine
Hahhah. Kerpulaisia ottaa näköjään kunnolla pattiin kun Juha Sipilä on lestadiolainen. Sitä ei saisi mainita missään yhtedessä. Häpeilevät tätä Sipilän lestadiolaisuutta ja haluaisivat siitä kaikkien vaikenevan.
Olisko teille kepu-fanaatikoilla syytä mennä psykiatrin vastaanotolle tämän traumanne kanssa joka koskee Sipilän lestadiolaisuutta?
Mikä siinä teitä ahdistaa?
Tunkeutuuko tämä tieto teidän uniinnekin?
Tässä siis teille kepulaiset:
JUHA SIPILÄ = LESTADIOLAINEN - SIPILÄ=Lestadiolaine
Me Pennasen kanssa junkataan,sillä on uudet tumut ja osti minullekki.
- SIPILÄ=Lestadiolaine
pennane se jaksaa tilittää katkeruuttaan lestadiolaista sipilää kohtaan johtuiskohan se siitä kun sipilällä on muutama satamiljoonaa käyttelytilillä pätäkkää ja pennasella ei ole muuta kun p a s k a n e n
p e r s e.
persupossu soini ei ole ikänäkuunapäivänä tehnyt oikeita töitä vaan veronmaksajien rahoilla elelee ja nappi meinaa lentää.
- Keput itkua vääntää
Tällekkin palstalle kirjoittavat kepulaiset paljastavat kepun aran paikan.
Se on tämä Sipilän lestailu.
Nyt kaikki vaan kääntämään veistä kepun arassa paikassa ja joka käänteessä tuomaan esille Sipilän lestailu.
Siinä tosin saattaa joltakin kepulaiselta verisuoni katketa päässä, kun heidän piilottelemaansa asiaa julki tuodaan
Saattaa jollakin kepulistilla pukata ihan veritulppaakin.
Näköjään kepulaiset ovat tässä Sipilä=lesta aiheessa jo ihan itkuraivarin partaalla.
Osa kepulaisista jo siellä itkua tuhertaa kun täällä Pennanen uskaltaa tuoda julki Sipilän lesta-taustan.
Älkää kepulaiset itkekö. Maailma on paljon laajempi kuin teidän napanne ympärillänne pyörivä ajattelumaailmanne.- SIPILÄ=Lestadiolaine
olen lestaatiolaenen ja ylpeä siitä.
- Väärin uskottu
SIPILÄ=Lestadiolaine kirjoitti:
olen lestaatiolaenen ja ylpeä siitä.
Ei kunnon vanhoillislestadiolainen voi muuta kuin toivottaa rauhansanalaiset, kuten Sipilä, muiden uskottomien ja vääräuskoisten kanssa tulimereen.
- tosikommari
Mitä te sitä Sipilän lestadiolaisuutta kammoksutte, suurempi ihmettelyn aihe on tuo Soinin katolilaisuus.
- Lestojen
asian ajaja on Sipilä ja kepu.
- Anonyymi
Sipilän toiminta romadutti kepun kannatuksen. Ei enää suomalaiset luota kepuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2585336
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!552595- 842279
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3931577Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss981284SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291143Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101089Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9243921Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte175915Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u40869