Ramada Resort - Aquaworld Budapest, aurinkoa ottamaan Budabestii

maija2

Etsimme lomakohdetta ensi kesäksi. Matkalle osallistuu kaksi nuorta jotka haluaisivat aurinko ottamaan ja kaksi aikuista jotka haluavat kaupunkikohteeseen. Sopisiko Ramada Resort - Aquaworld Budapest -hotelli tähän tarkitukseen?? MIllainen on vesipuisto ja millainen hotelli?? Kuuluuko vesipuisto hotellin hintaan?

5

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä matkaa

      Mene sinne, niin siellä selviää kaikki

    • Hungaro

      Olen käynyt kerran Aquaworldin vesipuistossa, en yöpynyt.
      Paikka oli hieno ja kaikki toimi hyvin, vesiliukumäkiä riitti jokaiseen makuun.
      Hintojen kanssa kannattaa olla tarkkana, turisteilta kun otetaan usein enemmän.
      Taksia ottaessa on hyvä sopia etukäteen hinnasta ja katsoa ettei nyhdetä liikaa. Unkarin hintataso on PALJON Suomea alempana, mutta turistien suosimilla paikoilla hinnat voivat olla korkealla. Esim. tietyillä kaduilla Budapestissa ja tiettyjen suosittujen paikkojen liepeillä. Vähänkin sivummalla hinnat putoavat tai suorastaan romahtavat. Kannattaa muistaa, että monen unkarilaisen perustyöläisen palkka voi olla esim. luokkaa 500 euroa kuussa. Ostoksia tehdessä kannattaa katsoa tarkkaan, paljonko rahaa antaa ja paljonko saa takaisin. Suurin osa unkarilaisista on varmasti rehellisiä, mutta isoon joukkoon mahtuu aina muutama epärehellinenkin.

      Aquaworldin sijainti oli muistaakseni hieman syrjäinen, kävelemällä ei pääse helposti katsomaan erikoisia nähtävyyksiä. Budapest on niin suuri, että kannattaa selvittää puiston läheltä raitiovaunulinjat, bussipysäkit ja lähimmmät metroasemat valmiiksi, niin ei tartte paikan päällä liikaa sekoilla.

      • hyväpaikka

        Aguawordiin voi mennä bussillakin mainiosti !


    • XI kerület

      Vaci utca. Nimi joka toistuu aina kun puhutaan Budapestistä. Kutsutaan myös paikallisten keskuudessa Turistikaduksi. Siellä hinnat saattavat olla jopa 3x kertaisia siihen mitä suhteessa muualla.

      Englantia ei vieläkään puhuta joka kuppilassa tai ruokalassa, vaihtelee oikeastaan aika paljon, mutta ei edes keskustan jokaisessa paikassa puhuta englantia. Joten opetelkaa muutamia unkarin alkeita joilla reissussa varmasti selviää. (myös mahdollisuus tulla "kusetetuksi" vähenee).

      Aquaworldista en tiedä, mutta margit saarella on kaupungin ainoat uimarannat joissa voi siis myös aurinkoa ottaa (toki mahdollista myös city central parkissa). Balatonillahan voi myös käydä, mutta se on taas sitten eri juttu se. :)

    • Huh huh

      Mitä tarkoitat , että Margitinsaarella on ainoat uimarannat ? Meinaatko , että Tonavassa uidaan ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      120
      3028
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1415
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1279
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      998
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      937
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      723
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      681
    Aihe