Kumpa olis parempi? Parempia saa ehdottaa. Hintaluokka 450-650e.
Lenovo Ideapad Flex 15 vai Acer V5-552
läppäriä
30343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Lenovon ottaisin. On todennäköisesti laadukkaampi kuin tuo Acer.
Noista kahdesta Lenovo tai vaihtoehtoisesti:
Lenovon G505S on saanut kehuja testeissä omassa hintaluokassaan:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/41967/drckv/Lenovo-IdeaPad-G505S-15-6-HD-AMD-A8-4500M-8-GB-500-GB-Window 499€
tai tehokkaammalla prosessorilla G510:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/41411/drchr/Lenovo-IdeaPad-G510-15-6-HD-Core-i5-4200M-8-GB-500-GB-Window 599€
tai isommalla näytöllä ja paremmalla resoluutiolla G710:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/41981/drcmg/Lenovo-IdeaPad-G710-17-3-HD-Core-i5-4200M-8-GB-GT-720M-1-GB 699€
Ja aina kannattaa katsoa eri liikkeet läpi jos löytää tarjouksen jostain. Cittarissa tai Anttilassa taisi olla joku kampanja tuosta G505S:stä.
Thanks. Oisko kellään muita vinkkejä? Onko Sony Vaiot hyviä?
Saisin tällasen Samsungin ultrabookin käytettynä 550e. Maksanut kuulemma 850 parisen vuotta sitten. Melkein käyttämätön. Mielipidettä? http://ajanhermolla.wordpress.com/2012/04/18/esittelyssa-samsung-5-series-ultrabook/
Sony on hyvä valmistaja mutta se lopettaa koneiden tekemisen
http://www.hardware.fi/uutiset/artikkeli.cfm/2014/02/06/sony_luopuu_tietokoneista_ja_eriyttaa_tv-valmistuksen
Ja tuo Samsung on myös hyvä vaihtoehto. Tosin pelaamiseen se ei kunnolla sovellu näytönohjaimensa vuoksi.
Mitä mieltä oot tuon Samsungin hinnasta?
Ja jos ei olis väliä onko 13 vai 15 tuumainen, niin oisko tuo Samsung parempi vaihtoehto kuin uusi Lenovo Ideapad Flex 15
Hyvä huomata, että Flexissä on kosketusnäyttö ja tuossa käytetyssä Samsungissa ei.
Tuollaiset "ajanhermolla.wordpress" testit kannattaa lukea varauksella. Testaaja saattaa olla vaikka joku joka hehkuttaa elämänsä ensimmäistä laitetta. Jos sitä käytettyä Samsungia mietit, niin etsi jonkin oikean testisivuston näkemys laitteesta.
Koneen kokoa miettiessä kannattaa huomioida käyttötarkoitus: jos kirjoittaa paljon esimerkiksi keskustelupalstoille, hyvä näppäimistö on tärkeä. Näppäintunnon lisäksi ja ehkä tärkeämpikin on näppäimistön koko. Todella pienellä näppäimistöllä voi olla vaikeaa kirjoittaa varsinkin jos on isokätisempi henkilö. Samoin erittäin pienissä näppäimistöissä (miniläppärit) saattaa olla hieman poikkeava näppäinten asettelu. Siihen ehkä tottuu, ehkä ei.
SSD-asema on hyvä varuste, joka tuo lisää nopeutta, jos kapasiteetti vain riittää omaan käyttöön. 128 Gt asema sopii moneen käyttöön, mutta ei riitä jos valokuvia, musiikkia ja leffoja on tarkoitus tallentaa tietokoneelle vähänkin enemmän.
Toisen puolesta on mahdoton tehdä valintaa, mutta eipä noista varmaan mikään kovin huono ole. Käytetyssä läppärissä huonona puolena on se, löytyykö sille takuuta jos laite hajoaa. Läppäreitä kun ei juuri saa korjattua järjelliseen hintaan ainakaan tunnetuissa merkkiliikkeissä.
Katelisin ehkä noita muita Lenovon koneita. Tämä vaikuttasi näistä parhaalta vaihtoehdolta (hintaluokassa)
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/41411/drchr/Lenovo-IdeaPad-G510-15-6-HD-Core-i5-4200M-8-GB-500-GB-Window
Tuollasen vielä löysin: http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/SANP915S3GK02/samsung-ativ-book-9-lite-13-3-kannettava
vai
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/41411/drchr/Lenovo-IdeaPad-G510-15-6-HD-Core-i5-4200M-8-GB-500-GB-Window
Mielipiteitä?
Samsungin ottaisin SSD levyn vuoksi.
Tuohon saa näköjään vielä 3 vuoden takuun aktivoimalla joku koodi.
Sivulla on paljon muutakin tuosta Samsungin läppäristä jossa on SSD (ihan hyviäkin ominaisuuksia), mutta tässä sitten vähemmän mairittelevaa:
"That said, it's never a good sign when a manufacturer doesn't want you to know what processor it's used."
"But why should you even care who makes the CPU? Because the performance here is absolutely dismal, that's why. Not only does the Book 9 Lite trail its competitors in benchmarks, but it's also sluggish in day-to-day use. Many times, we noticed a kind of ghosting effect as we dragged around windows and opened new files and applications. Other times, programs became unresponsive. The bottom line: It's a little too easy to overwhelm this machine."
"The problem is, the Book 9 Lite ultimately rests too much on its good looks. Take away the skinny chassis and you're left with a machine that offers sluggish performance and short battery life. "
http://www.engadget.com/2013/11/06/samsung-ativ-book-9-lite-review/
Lyhyesti Suomeksi: Testaajien mielestä alimittainen prosu joka haittaa jo käyttöä, lyhyt akkukesto ja näytön saranat heikot, mutta myös positiivia puolia. Näiden jälkeen kääntyisin ehdottomasti takaisin Lenovoihin, vaikka meinasin jo suositella tätä SSD:n takia kuten tuo Vapunenkin.
Siis Lenovoon tuosta liikkeestä ainakin
SSD levy nopeuttaa oleellisesti Windowsin ja ohjelmien toimintaa. Tämän olen huomannut kun testasin ensin normaalilla levyllä olevaa konetta ja sitten SSD levyllä olevaa.
Mitä muita 13-15 tuumasia läppäreitä olis SSD-levyllä, jotka maksaisi korkeintaan 700e?
Linkittämässäni testissä oli SSD ja siitä huolimatta haukkuivat suorituskykyä.
SSD nopeuttaa, mutta kone on vain niin nopea, kuin sen hitain linkki.
"Mitä muita 13-15 tuumasia läppäreitä olis SSD-levyllä, jotka maksaisi korkeintaan 700e? "
Joku Lenovo ja siihen SSD-levy 80-140€ koosta riippuen
Lueppa huviksesi mitä se kolmen vuoden takuu tarkoittaa, ihan naurattaa se, ei mitään hyötyä.
600€:n koneesta saa kolmannen vuoden aikana 25-35 kk ikäisenä 180-300€ eli ei paljon, mutta jotain. Se on sitten eri asia jaksaako nähdä vaivaa kirjoittaa tuotearvio tuon takia.
Et saa rahaa takaisin etkä saa tuotetta ns. normaalitakuuseen, eli jos on rikki niin sitä ei korjata.
Kannattaa lukea loppuun asti se, ainoastaan muutaman kympin lahjakortin saa.
Tuossa Samsungissa on jokin kummallinen prosessori, kun Samsung ei missään viitsi ilmoittaa kenen valmistama se on. Taitaa olla vieläpä aika laiskakin.
Vähän heikkoa on Lenovo tietämyt, oma Lenovo kysymys poistettiin ja toiseen en koskaan saanut vastausta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12086201
Hommasin Lenovon ja olen tyytyväinen.
Joo on täällä tietämätöntä porukkaa kun ei just sun vaatimalla 48 minuutin varotusajalla vastannu mitään. Selvästi tiesit paremmin.
Olihan se täälläkin mulla ketju mutta Vapunen poisti.
Kiire oli ostaa ja halusin yksinkertaiseen kyssäriin yksinkertaisen vastauksen, asis vai Lenovo.
Sitä paitsi n. 6 tuntia annoin aikaa, kuten laskemalla näkee.
Ai oikein "annoit aikaa". Kyllä tämä tietääkseni nettipalsta on eikä mikään chatti. Naurettavaa. Tupla-aiheiden poistoissa on selkeä syy.
Edelleen odottaa viestini vastauksia, eli eipä tunnu tietämystä löytyvän, edes sinulta.
Kyllä, aluksi annoin aikaa koska oli kiire ostaa kone, pikku kysymykseen olisin halunnut apua, täällä kun yleensä vastataan minuuteissa.
myös täysin asiallinen ketjuni täältä poistettiin, vaikka säännöt sanoo että asiattomat viestit poistetaan.
Mutta tuo asia on jo loppuunkäsitelty, Vapunen muuten voisi poistaa sen toisen ketjun läppis puolelta koska ei siitä mitään hyötyä ole kenelekään.
Kaikkea ei voi tietää. Ja ne jotka tietää eivät välttämättä juuri sinähetkenä löydä keskustelua tai sitten löytää.
Tilasin Lenovon viime kesänä ja kun näin ruman kapistuksen, jossa oli paljon reuna tilaa näppäimistön jälkeen, kiireesti pakettiin ja takaisin kauppaan.
Laite oleísi kivempi, jos tyhjä mustuuttaan ammottava reuna olisi duunattu värikkääksi. Olisin itse duunannut, mutt en tietänyt mitä värejä olisi voinut käyttää.
Olisi voinut kirjoittaa vaikka jonkun hyöhyllisen pikavinkin: esim shif-Delede
tms värikkäällä tekstillä.
Muuten liian synkkä "ruumisarkkumainen".
Toivottavasti tuo oli joku pilakirjoitus?
Myynti-ilmoituksissa on kuvat sitä varten, että voi katsoa miltä kone näyttää. Ei se ole myyjälle ilmaista lähetellä koneita bimboille, jotka päättävätkin peruuttaa tilauksensa ilman perusteltavissa olevaa syytä.
Lenovolla on lukemattomia malleja, joten vain vehnäaivo kehoittaa välttämään jotain merkkiä yhden mallin perusteella. Kyse ei ole edes viasta vaan ulkonäön ominaisuudesta, joka on makuasiasta
Onhan siinä toki n. 1cm tyhjää tilaa, monessa se on enemmän, silti on saatu oikea numeronäppiskin mahtumaan.
Musta on muutenkin paras valinta jos haluaa koneen pysyvän nättinä jossa ei kulumia tule puolen vuoden käytön jälkeen, hopeaa en osta enää koskaan.