Hei. Olen muuttamassa kaksiosta kaksioon Helsingin alueella. Haluaisin vinkkejä, mitä tulisi huomioida. Muutto tapahtuu toukokuun alussa ja minulla on siihen koko kuukausi aikaa, eli molemmat asunnot ovat silloin käytössä.
Muuttoilmoitus tulee ensimmäisenä mieleen. Teenkö sen postin lisäksi jonnekin muualle? Mites osoitteenmuutokset eri virastoihin, pitäiskö ne itse soitella tai netissä ilmoitella, esin verovirasto, pankki, vakuutusyhtiö jne.?
Minulla on Elisa-viihde, jonka siirrosta olen jo sopinut, eli netti toimii heti toukokuun alusta, samoin tallenteet säilyvät muutossa.
Sähkösopimus tehty. Mites terveysasema? Menenkö uuteen terkkariin vaan, kun asiaa tulee?
Toivon vinkkiä näistä käytännön asioista, mitstä minun pitäisi huolehtia. Kiitos.
Kysymyksiä muuton ympärillä
2
195
Vastaukset
- Icefall
Maistraatti, googleta puhelinnumero. Pankki, puhelinoperaattori, vakuutusyhtiö, työnantaja tai oppilaitos, ystävät, verottaja, kaikki joilta saat postia
- Muutosten aikaa
Jos nyt tekee sen muutoksen aluksi postiin tai maisraattiin. Kaikki virkaposti muuttu samalla. Ikävä kyllä myös verottaja.
Katso nyt mistä laskuja tulee. Osoitteenmuutoksen voi nykyään yleensä tehdä netissä. Kannattaa välttää näitä asiakaspalvelunumeroita, 2,90€ / min pvm. Millä hinnalla saa kuunnella loputtomiin hissimusiikkia.
Tämä nyt vähän sivuaa mutta. Esim Elisaan kannattaa soittaa yritysnumeroon. Vastaavat heti. Eivät kyllä ole kovin ilahtuneita mutta asiat saa hoidettua sielläkin.
Terveysasema näkee muuttuneet tiedot. Ja mitäpä väliä sillä on kun ei sinne kuitenkaan saa aikoja.
Vakuutusyhtiöön joudut muutenkin tekemään muutoksia koska esim kotivakuutus muuttuu uuteen asuntoon.
Ystäville ei ihan heti kannata kertoa. Saa ainakin hetken olla rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303847Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83179Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122722Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322423- 431941
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611215"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For861171Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361119Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781109