Kani vaiko kenties marsu?

Jyrsijän haluaja♥

Hei! Olen 11v. tyttö ja haluaisin oman jyrsijän. Meillä on kaksi sisä kissaa. Mietin tässä että mikä eläin olisi sopiva ensimmäiseksi jyrsijäksi? Se ei saisi elää kovin vanhaksi keskimäärin, sillä jos kyllästyn sen hoitamiseen niin ei tarvitsisi myydä eteenpäin. Mikä olisi hyvä? Olen miettinyt kania tai marsua koska ne olisivat ainakin niin isoja ettei kissat pääsisi käpälöimään niitä. Minulla olisi aikaa olla päivällä/illalla sen kanssa ja leikittää yms. Mutta saa ottaa kantaa!

2

183

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiih, kirjoitin älyttömän mittaisen romaanin, ja sitten se katosi, höh :D

      Kani ja marsu on ainakin tosi pitkäikäisiä, kani voi elää kymmenen ja marsukin yli viisi vuotta. Kani vaatii paljon liikkumatilaa, parasta olisi jos se saisi olla aina vapaana siinä missä kissakin. Jos se ei tule yhtään toimeen kissojen kanssa, se vaatii tuntien vahtimista päivässä. Marsut on vähän rauhallisempia otuksia, jotka ei ole ulkoilun määrässä niin vaativia. Toki aina on mahdollista että kissa voi päättää hyökätä, oli lemmikkijyrsijä miten iso hyvänsä, eli varansa täytyy pitää.

      Jos haluat nimenomaan seurallisen kohtuullisen vaativan jyrsijän kuten kani ja marsut, miten olisi pari rottaa? Ne elää vain noin pari vuotta. Rotta on mun mielestä muutenkin luonteeltaan kivoin jyrsijä: seurallinen, vilkas ja fiksu, vähän niinkuin pieni koira :) Ne myös menee kohtuu pieneen tilaan siinä mielessä, että kani tai marsu tarvitsee paljon lattiapinta-alaa, kun taas kiipeilevälle rotalle riittää häkkiin 80x50 pohja jota voi sitten laajentaa hyvin ylöspäin vaikka kattoon asti. Vapaaulkoilua nekin toki tarvitsevat. Etenkin urokset kasvaa aika suuriksi. Pojat on enemmän laiskoja sylissä torkkujia, ja naaraat vilkkaita touhuajia joiden katsominen ei käy tylsäksi.

      Yksi vaihtoehto on sitten ottaa joku pikkujyrsijä, kuten hiiriä, gerbiilejä tai hamsteri. Ne voi asuttaa kissan pitävään terraarioon, eivätkä ne tarvitse edes juuri ulkoilutusta. Toisaalta ei niistä sitten ole niin pajon seuraakaan. Gerbiili voi yltää kuuteenkin vuoteen, hamsterit ja hiiret elää noin kaksi vuotta.

      Kannattaa tutustua muutamaan yleiseen lajiin ja miettiä mikä voisi olla kiva, tai mitä ette ainakaan halua. Esim. moni jyrsijä on laumaeläin (marsut, rotat, gerbiilit, hiirinaaraat) joten jos hankitte vain yhden, kannattaa valita uroshiiri, hamsteri tai kanikin menettelee (ne kyllä myös arvostavat kovasti kaveria :) )

      • Jyrsijän haluaja♥

        Kiitos tästä ja tuota hiirtä/rottaa voisi harkita (:


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1759
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      21
      448
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe