Kisumme on pärskinyt ensin jonkin aikaa ja nyt kolmatta päivää on toispuoleista sierainvuotoa, eka pvänä vuoro oli ruskeaa, sitten kellertävää ja nyt vihertävää.... Ja vain toiselta puolelta nenää. Pärskiminen on nyt pitkälti loppunut. Nenä ei vuoda koko ajan vaan välillä aina huomaan että sieltä taas vuotaa hieman.... kissa on muuten ns oma itsensä, syö, juo, painii toisen kissan kanssa (meillä pari kissaa). Ovat sisäkissoja, madotukset ja rokotukset täysin kunnossa (esim. kissaflunssaa vastaan ok, käymme kerran vuodessa eläinlääkärillä rokotuksissa plus perustarkastuksessa). Koskaan ennen ei nenä ole kissalla vuotanut, kissa alkaa olla 10- vuotias.
Onko muiden kissoilla ollut tällaista? Ajattelin soitella eläinlääkärille...
Onko muiden kissoilla ollut tällaista? Ajattelin soitella eläinlääkärille...
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuon tyyppisiä oireita tulee näyttelykissoille, tai kissoille jotka tapaavat ulkona vieraita kissoja.Kissoille voi tartunta tulla myös ihmisen vaatteiden yms.tarvikkeiden välityksellä.
Hyvä että olet rokotuttanut kissan, ja kun kissa on viellä sisäkissa, niin silloin säästyy jo luultavasti monelta taudilta.
Jos kissa ei tule kuntoon, käytä ihmeessä eläinlääkärissä.
http://www.koirakissaklinikka.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=79:kissojen-ylempien-hengitysteiden-tulehduksista&catid=15&Itemid=126
http://www.petvetkamu.com/kirjoituksia_files/kissaflunssa.htm
http://www.kissaliitto.fi/terveys/tarttuvat-taudit
Vielä, ei viellä.
Vaan
viedä
Voi olla nuha johon ei rokotus auta mutta eikö liene niin jos on vain toispuoleista vuotoa eikä muita oireita, voi olla jotain ihan muutakin...?
Tuli mieleen tulehtunut hammasjuuri--- poskiontelo--- märkävuoto sieraimesta. jos juuripaise puhkeaa itsekseen ja paranee ilman yleistulehdusta, kissan olo on kuiteskin kauan kehno- kuten hammaspotilaalla konsaan. syökö se sillä puolellaan, mistä märkä tulee? seuraileppas- raksuja meinaan. Jos tutkit takahampaat, onko suussa mitään outoa sielläpäin.
Yhdellä kisulla oireita?
Toinen syy voi olla vierasesine nenäontelossa.
Rokotus ei anna 100% suojaa. En suosittele suoraa tai epäsuoraa yhteyttä terveisiin kissoihin oireiden aikana.
Oisko hammasjuurijuttuja? Siis pause jossain syvällä. Kipeä kuin... Eli puhjennut paise kun vuotaa.
kun
Voi olla hammastulehdus, joka on levinnyt poskionteloon.
Meidän kissalla oli hammastulehdus. Kuola valui suusta, silmäkin vähän vuosi.
Oli apaattinen ja hyvin seurankipeä. Toki normaalistikin tykkää olla lähellä, mutta jotenkin erityisesti tuntui haluavan silityksiä
Niin voi olla