Alivuokralainen ei päästä huoneeseen näyttöjä varten

Vuokranantaja69

Alivuokralainen on irtisanonut vuokrasopparin ja muuttaa huhtikuun lopussa pois. Hän ei suostu päästämään löytämiäni uusia mahdollisia alivuokralaisia katsomaan huonetta, poislukien hankalina puolen tunnin täsmäaikoina per päivä, jolloin hän suvaitsee olla paikalla - vedoten omiin työaikoihinsa sekä siihen että hänen huoneeseensa ei mennä ilman hänen lupaansa.

Rikonko lakia jos menen tarvittaessa omalla avaimellani huoneeseen ko. näyttöjä varten?

P.S. Menen kuitenkin :-)

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyydä virka-apua

      Kyllä, rikot lakia, aivan samalla tavalla kuin jos vuokranataja tulisi asuntoon ilman lupaasi. Alivuokralainen on sinulla vuokralla ja hänellä on sinuun nähden samat okieudt ja velvollisuudet kuin sinulla vuokranantajaasi. Alivuokralaisen on myös sovittava kanssasi näyttöajat.
      Viime kädessä pyydät poliisilta virka-apua huoneen esittelyyn :)

      • Vuokranantaja69

        Joopa joo, mutta kun ko. alivuokralainen ei suostu edes keskustelemaan sopivista ajankohdista - tai ne on tyyliin 20min joskus. Nytkin kävi niin että eräs vuokrakandidaatti eksyi tänne tullessaan, ja myöhästyi näytöstä. Tämä precious alivuokralaiseni sanoi että sori mut mä oon ens kerran paikalla vasta ylihuomenna. No: eipä tullut uutta alivuokralaista tällä kertaa..


    • sdafdsafadsfaf

      Jos kerran alivuokralainen on hankala, niin toivottavasti joku taho pitää sitten tarkemman poismuuttotarkastuksen vaatien kaikista pikku naarmuista myös korvausta. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      935
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      746
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      722
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe