Ongelmia koiran kanssa?

Koirankoulutus

Olen Raisiolainen opiskelija joka etsii harrastuskoiraa. En voi elämäntilanteeni vuoksi hankkia omaa koiraa. Asuintilanteeni ja rahatilanteeni eivät sallisi sitä, enkä tämän vuoksi voisi taata koiralle sen ansaitsemaa hoivaa. Etsin siis nyt omistajia joilla on ongelmia tarjota koiralleen tarpeeksi liikuntaa ja virikkeitä. Haluaisin koiran jonka kanssa harrastaa tokoa, ja käydä lenkillä. Kaikki tapahtuisi sinun luvalla, ja tietäisit aina missä koirasi on. En ota koiraa omaan kotiin, vaan kaikki mahdollisuuksien mukaan tapahtuisi sinun valvonnassa. Uskon vakaasti koirien positiiviseen kouluttamiseen, enkä usko että koko "johtajuus" puheissa on mitään perää. Kouluttamisessa on monta hyvää puolta koiran kannalta. Kun koira tietää mitä siltä halutaan, se on stressittömämpi ja iloisempi. Meidän ihmisten on vaikea käsittää kuinka se että joku käskyttelee tuntuisi mitenkään hyvältä, mutta koirat haluavat miellyttää. Ja kun se tehdään oikein, koulutuskin on koiran mielestä hauskaa. Kysele minusta ja toimintatavoistani [email protected].

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Missäpäin?

      Kysymys tulikin jo. :)

      • Oho

        Meni ohi tuo ensimmäin lause.. liian kaukana oot. :/


    • Koirankoulutus

      Aloittaja tässä. Harmi ettei se paikkakunta sieltä hypännyt esiin. Muille tiedoksi että koirasi ei siis tarvitse osata yhtään mitään. Opetan sille tarvittavat käyttäytymismallit ym liikkeet. Se on osa hauskuutta että voi itse opettaa ja muovata liikkeitä. Kävisin myös lenkillä koirasi kanssa, suhteen ja luottamuksen luomiseksi. Eli periaatteessa tarjoan nyt ilmaista lenkitysapua (ja älyllisiä virikkeitä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe