Olen netissä pyöriessäni silloin tällöin törmännyt aloitteleviin geokätkijöihin ja huomannut erikoisen ilmiön. Jos he kysyvät Koordinaattien julkistamisesta, niin kommentit tuntuvat olevan suurimmaksi osaksi hakkumista ja muuta ragettamista.
Miksi moinen?
koordinaattien kertominen kiellettyä?
9
381
Vastaukset
Koordinaatteja ei saisi julkaista netissä koska tällöin joku voi käytä tuhoamassa tai poistamassa kätkön paikaltaan.
Normaalilla tavalla henkilön pitäisi tehdä tunnukset Geocaching.com sivulle jotta hän saisi tarkat naatit ja tämä osittain rajoittaa kätköjen tuhoajia sillä' heidänkin pitää tehdä tunnukset ennen kuin saa tarkat naatit.
Toki toisia ei saisi haukkua tai muutenkaan.- osapuileen just
Mitä ihmeen tekstiä tämä samoajan teksti on?
Pyörii netissä ja silloin tällön kysellään koordinaatteja?
Tuskin tänne kukaan tarkastaja aloitetta tekee heh heh ja itkua vääntää jos kysellään. :)))- samoaja
Mitä tekstiä omasi sitten on?.
Kysyin vain että miksi siihen suhtaudutaan vihamielisesti jos joku aloitelija aikoo julkaista koordinaateja löytämistään purkeista, ja vapunen antoi vastauksen, miksi niitä varjellaan.
- Kätkö on se pääasia
Koordinaatteja kyllä jaetaan netissä, ainakin mysteereistä, multeista ja wherigoista liikkuu excel-taulukoita joissa loppupisteen koordinaatit ovat jaossa. Näitä ratkaisuryhmittymiä on useita eri kaupungeissa, joten voisi olla hyvä idea yhdistää voimat ja taulukot, niin saavutettaisiin merkittävää hyötyä kaikkien kannalta. Kukin porukka voisi oman seutunsa osalta osallistua yhteisen ratkaisupotin kasvattamiseen ja kaikki voisivat helpommin hakea kätköjä eri puolilta Suomea yhteisistä taulukoista, ellei sitten joku bittinikkari osaisi tehdä nettiin tietokantaa, josta voisi tehdä hakuja ja siirtää tiedot suoraan GPS:ään. Onko ideoita kuinka saada porukat ja taulukot yhteen?
- Pääasia
Kaipa tällaisia on vaikka ei ole kyllä tullut yhtään vastaan.
Näitä käyttävät eivät ymmärrä mistä on kyse. Kätköilyssähän on kyse kokemuksista ja elämyksistä. Tällaisia oikoteitä käyttämällä jää merkittävä osa kokemuksista ja elämyksistä saamatta.
Jos haluaa vain numeroita löytötilastoihinsa niin helpointahan on vain kirjoittaa loggaus kätkösivulle. Mitä sitä turhaan maastoon kätkölle menemään? - Pääasia
Pääasia kirjoitti:
Kaipa tällaisia on vaikka ei ole kyllä tullut yhtään vastaan.
Näitä käyttävät eivät ymmärrä mistä on kyse. Kätköilyssähän on kyse kokemuksista ja elämyksistä. Tällaisia oikoteitä käyttämällä jää merkittävä osa kokemuksista ja elämyksistä saamatta.
Jos haluaa vain numeroita löytötilastoihinsa niin helpointahan on vain kirjoittaa loggaus kätkösivulle. Mitä sitä turhaan maastoon kätkölle menemään?Eilen kiersimme puolitoista tuntia yhtä kätköä. Jos olisimme menneet suoraan loppupisteelle olisimme menettäneet suurimman osan kätköilykokemuksesta.
Kokemus ja elämykset ovat se pääasia.
Siinä on vielä sekin että mysteerikätköjen ideat pilaantuu jos niidne loppupisteiden naatit kerrotaan julkisesti.
Eli ei hyvä. Neuvoa saa toki kysyä geotoverilta.- Kätkö on se pääasia
"Mitä sitä turhaan maastoon kätkölle menemään? "
Koska geokätköily on kätkön etsimistä ulkona, ei mitään ruudun äärellä runkkaamista.- Pääasia
> Koska geokätköily on kätkön etsimistä ulkona
No niin juuri. Joten miksi kinuat täällä multien, wherigoiden ja mystien ratkaisuja nettiin? Mene ja kierrä multit ja wherigot itse siellä ulkona. Ratko mystit itse tai käy vain tradeilla jos kerran niin haluat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205044
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22452Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361280- 1001247
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121200- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61753- 35722