b-lausunto

vanha reppana

Olen hakemassa työkyvyttömyyseläkettä ammatista aiheutuneiden kulumien vuoksi. Olen menossa terveyskeskuslääkärille, joka kirjoittaa b-lausunnon ja itse liitän vakuutusyhtiön hakemukseen selvityksen työn luonteesta ja kuormittavuudesta.

Nyt kysynkin joltain tietävältä, pitääkö minun siis pyytää sairaslomatodistus (?) lääkäriltä samalla, jonka toimitan TE-keskukseen vai miten toimin? Olen työtön tällä hetkellä ja siis ilman työpaikkaa. Vai jatkanko työttömänä työnhakijana kuten tähän asti ennen kuin päätös työkyvyttömyydestä tulee (jos tulee) aikanaan? Sehän voi kestää kuukausia ja työmarkkinatuki on elintärkeä apu, sillä asun yksin ilman puolisoa.

6

565

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tee näin

      Unohda tuo terveyskeskus. Ota vaivat Te-keskuksessa puheeksi ja pyydä työkykyselvityksen. Sitä polkua sitten eläkkeelle, jos niin todetaan ja odotusaika työttömänä tottakai ns "vajaakuntoisena työnhakijana"

      Terveyskoskuspolku on hankala, pitää saada lähetettä eteenpäin, koordinoida te-keskuksen kanssa ettei tule katveita rahantulon kanssa jne..

    • 252222

      ikä huomioon ottaen, voidaan kouluttaa uudelleen ja kelan lääkäri tekee päätöksen eri työ kokeilulla.itse sain päätöksen kahdessa viikossa ylilääkärin lausunnolla,sairastuin sydänperäiseen eteisvärinään ja olen täysin työkyvytön.

    • sgdfhbg

      ei tosiaan terveyskeskuslääkärille kannata mennä b-todistusta pyytämään jos edes tavoitteena on eläkehakemuksen hyväskyminen.

      • vanha rep

        Miksi ei? Köyhän työttömän ei parane muita tahoja vaivata. Ei pysty matkustamaan kaupunkeihin eikä yksityisiin lääkäreihin ole varaa.
        Eikö perusterveydenhuolto juuri ole se oikea paikka eläkehakemukselle?


    • saras+köyhä

      Kyllä mielluummin erikoislääkärin lausunto painaa enemmään vaikka muuta väittäisivätkin.Pyydä lähete erikoislääkärille.

    • .25.

      Aika heikolta näyttää B-todistus tavallisen lääketieteen lisensiaatin allekirjoittamana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      48
      1240
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      13
      965
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      957
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      648
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      73
      635
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      420
    8. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    9. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      407
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      389
    Aihe