Mikä voisi olla vialla, kun (ajo)valot palaa jatkuvasti? Isokin remppa tiedossa?
Focus vm 2004, valot pimeänä jatkuvasti
6
223
Vastaukset
- Katsastus Di
jep, todella iso ja kallis remppa tulossa. Autosi on 10 vuotta vanha ja arvoltaan n 300 euroa, eli 100%:sti romuttamo kamaa. Katso netistä sinua lähin purkaamo ja hyvällä tuurilla, kun maksat tonnin, niin ottavat autosi purkuun ja poistavat rekisteristä sekä antavat romutustodistuksen, jolla saat vakuutukset ja verot loppumaan.
- Virtaa111
Mitä sen on väliä minkä arvonen auto on?Käy autosähkökorjaamossa,siellä
mitataan laturin säädin,tuottaako se liikaa virtaa ja polttaa polttimoita.. - 654321
Samaa ongelmaa oli itselläkin (focus -02). Minulle kerrottiin että focuksessa on normaalistikkin aika korkea jännite latauksen/ajon aikana. Ja tästä syystä ainakin itsellä ei "paremmat" lamput (30-50% parempi valoteho) kestäneet kuin kuukauden/pari. Toinen asia mikä saattaa rikkoa lamppuja on konepellin kiinni tiputtaminen. Kun vaihdoin lamput peruslamppuihin ja aloin painamaan nokkapellin hissukseen kiinni, rupesi ajovalotkin kestämään.
- jolkua1
Vaihtakaa liikkeessä jossa laittavat long life valopolttimot ja joskus ainakin oli 3vuoden takuu jos kuitti tallessa saa ilmaiseksi uudet.
- mek.81
Laita parkit päälle starttauksen ajaksi.
Omassa autossani tein ajovaloille muutoksen siten että syttyvät autom. vasta kun moottori on käynnissä.
Minulla polttimot kestää noin vuoden. - menikö jakeluun
Laturi vaihtoon lataa liikaa tai jännitteen säädin laturiin niin tulee halavaksi, ja lait siihen kotteroon päivävalot niin polttimoita säästät useita koska hoo seiskat ei oo kovin kestäviä muutenkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.853525Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,753125SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822576Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2122210Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302121- 41900
- 95888
- 52796
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16750