Vuodenvaihteessa muurautin takan, muurari teki myös piipun. Kaikki kunnossa vetää, lämmittää mutta... Katsoin muurarin toimia ja oli ilmeistä päätellen pallo hukassa kun sai kaksiosaisen piipunpellin kätee. Sanomatta mitään jähti arastellen asennuksiin ja päättelin että kaikki ok ja lähdin töihin. Pidin kauan pellin auki kuten juurimuurattuun takkaan kuuluu mutta nyt alettu lyömään jo pelliä kiinni. Itse ongelma siis että pelti vuotaa, kun lyö pellin kiinni kuuluu kumminkin kohinaa eli ei sinne päinkään mitä pitäisi. Joskus hyvällä tuurilla nostamalla samalla kun työntää peltiä samalla kiinni se menee kunnolla kiinni eikä kohise, tällöin takka onkin jopa puolitoistavuorokautta hyvin lämmin. Kun ei saa on 15h päästä lämmitettävä.
Niin että kysymys missä voisi olla vika,miten päin kaksiosaisen kuuluu piipussa olla? Tarkoitan sitä irtonaista osaa pellissä että ylä vaiko alapuolella?
Kiitos ripeästä vastauksesta, luvassa kymmenen pistettä ja papukaija merkki joka kertonee ongelman.. En kaipaa vastausta "no koita kumminkin päin" tarkemmin koska jos alapuolella on ongelma taas "pellin varren" pysyminen toisessa osassa, popsahtaa yli irto osasta tai vetää sen mukana.
Jos tuosta nyt mitään selvää saa mutta siis tietoa nyt vain maximit kaksiosaisen pellin asettamisesta paikoilleen.
Savupelti ongelma
6
647
Vastaukset
- 1++2
En kyllä ymmärrä sun selityksestä hölkkäsen pöläytystä.
- Koliseva pelti
Kyllä muurari on möhlinyt pahan kerran. En ymmärtänyt minäkään tarinaa.
- ks kuva
http://pete.fi/index.php?type=1010&pageid=17
SAVUPELTI PETE 60S - sekavaa on
Joo, vaikka olen itekki pari piippua pystyttänyt ja savupeltit asentanu, niin mitään en ymmärrä aloittajan sepustuksesta.
- ks kuva
Olen taas sivusta seurannut yhden piipun rakentamista ja parissa minuutissa kuukkelin avulla selvisi, mistä voi olla kyse. Osaan myös lukea suomea ja käyttää googlea hyvin.
- pelleissä
lukee kyllä mikä puoli on ylöspäin.
Kaksiosaisellahan on tarkoitus olla tulematta ulos,eli liikkuvat limittäin.
Ota peitelevy pois ja vedä ulos osat sieltä,niin selviää miten toimivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti22028082Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole10619955SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude30515529Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy15310707Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1189630Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla388260Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump358222Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376762Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2046413Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri365993