Australiankelpie aloittelijalle?

Kelpie <3

Minulla ei ole ennen ollut koiraa, mutta haaveena olisi hankkia kelpie. Olen lukenut kyllä paljon koirien hoidosta ja koulutuksesta. Voiko kelpie olla sopiva minulle kun olen: liikunnasta pitävä, ja minulla olisi aikaa koiralle ja aktivointiakin tulisi aika paljon. Jos teillä on kokemusta kelpieistä, niin kertokaa ihmeessä sekä hyviä että huonoja puolia!

4

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Mikäli kelpieen päädyt, älä hae ainakaan someron koiria.

    • Kelpie <3

      Miksi?

    • Ei muuta

      Hei!

      Kelpie on aivan mainio koira. Sopivan kokoinen, ei mikään pikkukoira, mutta mahtuu kätevästi joka menoon mukaan. Tykkää uida, juosta ja hyppiä. Aivan loistava harrastuskaveri! Sen kanssa voi harrastaa lähes mitä vain. Omani tykkää erityisesti agilitysta. Helppo kouluttaa, sillä kelpie on älykäs ja miellyttämishaluinen.

      Kannattaa kuitenkin miettiä, mistä kelpien ottaa. Kelpien kysyntä on kasvanut, ja sen myötä niiden ihmisten pentutehtailu, jotka ovat liikaa rahan perässä. Pentuja teetätetään sellaisilla nartuilla, joilla on esim. anaalirauhasongelmaa (eikä kasvattaja mainitse siitä, ellet erikseen kysy!), käytösongelmaa (arkuutta ja terävyyttä = arvaamaton, aggressiivinen käytös) ym. Samalla nartulla saatetaan teetättää useita pentueita lyhyelä aikavälillä, vaikka emon periyttämät ongelmat näkyvät selvästi edellisissä pentueissa.

      Toivoisin, ettei tätä mainiota rotua pilata harkitsemattomilla pennutuksilla ja ajattelemattomalla massatuotannolla. Jokainen pennun ostaja voi omalta osaltaan vaikuttaa tilanteen kehitykseen. Pentua voi joutua odottamaan pitkäänkin, jos jää jonottamaan pentua vastuunsa tuntevalta kasvattajalta, mutta se kannattaa!

      Kolua tarkkaan KoiraNetin tiedot. Ovatko pentujen vanhemmat terveitä? Eihän emällä ole liikaa pennutuksia takana? Ovatko edellisten pentueiden pennut terveitä? Vielä parempi, jos emällä tai sen pennuilla on näkyvissä hyviä luonnetestituloksia.

      Äläkä mene siihen halpaan, että otat jonkun yli-ikäisen "jämäpennun". Kasvattajalla voi olla monenmoiset selitykset ja nyyhkytarinat, miksi vanhaksi kasvanut pentu on vielä vailla kotia. Tee itsellesi ja koiralle palvelus, ja huoli vain luovutusikäinen pentu.

    • Kelpie <3

      Pentutehtaista olen lukenut jo kammottavan paljon, hyi. : S
      En tiennytkään, että kelpielle on tulossa tuo tehdasongelma. Miltä kasvattajalta oma kelpiesi on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4341
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      46
      3606
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3462
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3379
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3360
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2534
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2414
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1784
    Aihe