sotkii tahalleeen suuttuneen kaurapuuroo pöytäliinaan, heittelee päärynöitä lattialle no samana päivänä nämä. käsketään nostamaan ne ja laittaan roskikseen. nämä vain pari asiaa mitkä pitäs kolahtaa vanhempien neuvomana. ärsyyttää kun ei pyynnöillä ja selityksillä mitään vaikutusta. tätä on muutama kuukausi ehkä jo yritetty kasvattaa. tulee väkisinkin mieleen että miten ennen saatiin tottelemaan. no ehkä ei tässä vaiheessa hätä oo suurin - tekee sen itse ja odottaa et ehkä myöhemmin menee perille. lapsen väsymys tms ei saa olla syy.
Vastaukset 6
- kolmen äitee
noh, 2,5v on todennut, että "heeei! äipästä ja iskästä lähtee jänniä ääniä, kun mä teen näin" sen ikäisellä ei vielä ole syy-seuraus-suhde kehittyny. se tulee kolmen vuoden kieppeillä. tuo on rasittava ikä vanhemmille ja sivusta seuraajille ;)
- pienet
Ettet vaan itsekin kaksivuotiaana ole viskonut kaurapuuroa pöydälle ja lattialle? Koetapa muistella?
- Ezzi
Jos kiellätte, mutta ette pidä kieltoa, lapsi oppii hyvin nopeasti että kielto on vain aikuisten epävarmuutta. Jos neuvottelette lapsen kanssa jostain asiasta 10 minuuttia, ei sekään toimi. Selkeä toimintatapa ja se, että molemmat vanhemmat ovat samaa mieltä auttaa. Lapsenne koettelee teitä ja mitä enemmän lepsuilette, sitä pidemmälle se menee. Mielestäni kaikki kiteytyy seuraavaan lauseeseen:
ärsyyttää kun ei pyynnöillä ja selityksillä mitään vaikutusta.
Lopettakaa pyytäminen ja sen sijaan antakaa kehotus. Selittely ei tuon ikäiselle auta vai oletko sitä mieltä että tuon ikäinen kykenee rationaaliseen ajatteluun? Vanhempien tehtävä on asettaa rajat, suosittelen että teette sen neuvottelun sijaan. - ...
Kun lapsi leikkii ruualla, ei syö vaan sotkee puuroa pöytään, hänellä ei yleensä ole nälkä. Lapsi nostetaan pois ruokapöydästä ja kerrotaan, että seuraavan kerran on ruokaa tarjolla seuraavalla aterialla. Lapselle voi yrittää kertoa, kuinka pitkä aika on seuraavaan ateriaan, mutta hänen käsityskykynsä ei siihen ehkä vielä riitä. Jos lapsi kuitenkin oli nälkäinen, mutta tykkäsi vain leikkiä, hän tuskin leikkii seuraavalla kerralla ja pöydästä poistaminen oli kaksin verroin tehokkaampaa.
Jos kyseessä oli tuolloin aamupalan aika, seuraavan kerran ruokaa on tarjolla lounaalla noin klo 11.
Jos lounaallakin sama meno jatkuu, lapsi pois pöydästä ja voit kehoittaa häntä palaamaan, jos ruoka kuitenkin maistuu.
Seuraavan kerran voisi tarjota uudet puurot tai muuta aamupala-ainesten tyylistä klo 14: aikaan.
Jos tuolloinkin lapsi tahallaan sotkee pöydässä, seuraava ateria on noin klo 17 ja iltapala klo 20:00. Älä anna ravitsevia juomia, kuten maitoa, mehua tai kaakaota, jos lapsi kieltäytyy kokonaan syömästä, vaan pelkkää vettä ruokailujen välillä janoon.
Lapsi ei tapa itseään nälkään, mutta siisteyskasvatus ruokapöydässä on kyllä aiheellista aloittaa jo silloin, kun lapsi alkaa itse syömään lusikalla noin 1-vuotiaana. 2½-vuotias lapsi osaa yleensä jo puhua, on vaipaton ja ymmärtää kyllä hyvin kuinka pöydässä kuuluu olla. - tehoaa varmasti
Voisiko parempaa neuvoa antaa.. Huutaminen ja voivottelu täysin turhia.
- 1340
Minun mieheni on ns Harrikkamies. Ei ole koskaan ongelmaa lasten kasvattelemisessa vaikka on kaksi murkkua. Isä määrää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129581
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo60502