Pregnylistä

Pöhkö

Hei !

Olen ekaa kertaa lapsettomuushoidoissa kumppanini kanssa. Maaliskuussa piti tehä eka inseminaatio mutta lääkäri ultrasi 20.3(torstai) ja löysi 15mm follikkelin. Ja epäili että ovulaatio osuisi juuri sunnuntaille, eli inseminaatio jäi tekemäti :( sain kuitenkin ohjeeksi pistää pregnylin lauantaina 22.3, eli siitä on nyt 15 päivää. En edes tiedä millon mun ovulaatio on tapahtunu joten menkkkojen alkamis päivää ja luteaali pituutta en tiedä.
Raskaustestin tekemisen sain päivälle 6.4. Eli tänään.

En ole uskaltanu tehä negatiivisen pelon takia. (Aivan varmasti menkat alkaa huomenna).

Piikistä 12päivää minulta tuli paperii pyyhittäessä verta. Olin sitä ennen helpottanu oloani oman käden kautta(näin nätisti sanottuna) joten en tiedä olinko liian raju et aloin vuotamaa :) tosin ei ole ennen aikaisemmi tämmöistä tapahtunu. Samaisena iltana mun alavatsaa kramppasi tai vihlaisi ihan kuin menkat alkaisi, oli aika voimakas vihlaisu.

Sitten 14 päivää piikistä alkoi nännit hieman kipeilee, onko pms-oire? Yleensä mulla on alkanu tissit sattumaa n.1,5viikkoa ennen menkkoja.

Mun luteaalivaihe taitaa olla 16päivää. Joten oliskoos testi näyttäny positiivista tänää? Ovulaatio päivää en tosiaan tiiä joten en tiedä koska menkat myöhäs. :)

Mua niin jännittää että raskaustesti näyttää negatiivista ja menkat alkaa ! Mut kuitenkin haluaisin tehä sen testin.

No nyt kun tulin tänne kertomaan nii aivan varmasti ne menkat alkaa viimeistään huomenna :)

5

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utelias...

      No miten kävi?

    • Jotain missannut

      Häh? Miten voit olla raskaana, jos inseminaatio jäi tekemättä?

    • Pöhkö

      Miks sitte lääkäri suositteli mulle piikin pistämistä ja sitä seuraavana päivänä yhdyntää, jos hänen mielestää meillä ei oo mahkuja raskauteen?

      Kuitenki menkat alkoivat 16 päivää piikistä.
      Kyllä harmitti !

      Nooo, uuten nousuun. Kyllä se vauva meilleki tulee, ajan kans :)

      • Jotain missannut

        Aaa, unohdit mainita että luomuna yritetty. :) Ihmettelinkin, että miten siitä pelkästä Pregnylistä tulis raskaaksi. No, eiköhän teillä vielä onnistu, onnea yritykselle.


    • 1luomu,seuraava IUI

      Moikka! :) Tiedän niin tuon tunteen kun laskee päiviä, seurailee oloa ja toivoo parasta.. Meillä tässä kierrossa jännitetään päästäänkö inseminaatiota tekemään ( viime kierrossa eka kerta) ollenkaan.. Tänä aamuna testi nega, ja pelätään että juuri 1.5 olisi mahdollinen ovulaatio, toki luomuna kokeillaan mutta toivotaan kovasti että päästäs vielä viimenen päivä eli keskiviikkona inseminaatio tekemään.. Onko teillä seuraavaan kiertoon tarkoitus kokeilla sitten? .. Jännä että noin sanovat lääkärissä , kun mulle sanovat että tekeevät sen etukäteen , jos to ovulaatio kun siittiöt eläävät siellä pitempäänkin.. Mulla vain epäilivät että en ovuloi tässä kierrossa.. :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      73
      4966
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3359
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2655
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1717
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1322
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1113
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1005
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      889
    Aihe