Hei !
Olen ekaa kertaa lapsettomuushoidoissa kumppanini kanssa. Maaliskuussa piti tehä eka inseminaatio mutta lääkäri ultrasi 20.3(torstai) ja löysi 15mm follikkelin. Ja epäili että ovulaatio osuisi juuri sunnuntaille, eli inseminaatio jäi tekemäti :( sain kuitenkin ohjeeksi pistää pregnylin lauantaina 22.3, eli siitä on nyt 15 päivää. En edes tiedä millon mun ovulaatio on tapahtunu joten menkkkojen alkamis päivää ja luteaali pituutta en tiedä.
Raskaustestin tekemisen sain päivälle 6.4. Eli tänään.
En ole uskaltanu tehä negatiivisen pelon takia. (Aivan varmasti menkat alkaa huomenna).
Piikistä 12päivää minulta tuli paperii pyyhittäessä verta. Olin sitä ennen helpottanu oloani oman käden kautta(näin nätisti sanottuna) joten en tiedä olinko liian raju et aloin vuotamaa :) tosin ei ole ennen aikaisemmi tämmöistä tapahtunu. Samaisena iltana mun alavatsaa kramppasi tai vihlaisi ihan kuin menkat alkaisi, oli aika voimakas vihlaisu.
Sitten 14 päivää piikistä alkoi nännit hieman kipeilee, onko pms-oire? Yleensä mulla on alkanu tissit sattumaa n.1,5viikkoa ennen menkkoja.
Mun luteaalivaihe taitaa olla 16päivää. Joten oliskoos testi näyttäny positiivista tänää? Ovulaatio päivää en tosiaan tiiä joten en tiedä koska menkat myöhäs. :)
Mua niin jännittää että raskaustesti näyttää negatiivista ja menkat alkaa ! Mut kuitenkin haluaisin tehä sen testin.
No nyt kun tulin tänne kertomaan nii aivan varmasti ne menkat alkaa viimeistään huomenna :)
Pregnylistä
5
192
Vastaukset
- utelias...
No miten kävi?
- Jotain missannut
Häh? Miten voit olla raskaana, jos inseminaatio jäi tekemättä?
- Pöhkö
Miks sitte lääkäri suositteli mulle piikin pistämistä ja sitä seuraavana päivänä yhdyntää, jos hänen mielestää meillä ei oo mahkuja raskauteen?
Kuitenki menkat alkoivat 16 päivää piikistä.
Kyllä harmitti !
Nooo, uuten nousuun. Kyllä se vauva meilleki tulee, ajan kans :)- Jotain missannut
Aaa, unohdit mainita että luomuna yritetty. :) Ihmettelinkin, että miten siitä pelkästä Pregnylistä tulis raskaaksi. No, eiköhän teillä vielä onnistu, onnea yritykselle.
- 1luomu,seuraava IUI
Moikka! :) Tiedän niin tuon tunteen kun laskee päiviä, seurailee oloa ja toivoo parasta.. Meillä tässä kierrossa jännitetään päästäänkö inseminaatiota tekemään ( viime kierrossa eka kerta) ollenkaan.. Tänä aamuna testi nega, ja pelätään että juuri 1.5 olisi mahdollinen ovulaatio, toki luomuna kokeillaan mutta toivotaan kovasti että päästäs vielä viimenen päivä eli keskiviikkona inseminaatio tekemään.. Onko teillä seuraavaan kiertoon tarkoitus kokeilla sitten? .. Jännä että noin sanovat lääkärissä , kun mulle sanovat että tekeevät sen etukäteen , jos to ovulaatio kun siittiöt eläävät siellä pitempäänkin.. Mulla vain epäilivät että en ovuloi tässä kierrossa.. :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1628624Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit417244Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217188Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126642Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495