Hei !
Olen ekaa kertaa lapsettomuushoidoissa kumppanini kanssa. Maaliskuussa piti tehä eka inseminaatio mutta lääkäri ultrasi 20.3(torstai) ja löysi 15mm follikkelin. Ja epäili että ovulaatio osuisi juuri sunnuntaille, eli inseminaatio jäi tekemäti :( sain kuitenkin ohjeeksi pistää pregnylin lauantaina 22.3, eli siitä on nyt 15 päivää. En edes tiedä millon mun ovulaatio on tapahtunu joten menkkkojen alkamis päivää ja luteaali pituutta en tiedä.
Raskaustestin tekemisen sain päivälle 6.4. Eli tänään.
En ole uskaltanu tehä negatiivisen pelon takia. (Aivan varmasti menkat alkaa huomenna).
Piikistä 12päivää minulta tuli paperii pyyhittäessä verta. Olin sitä ennen helpottanu oloani oman käden kautta(näin nätisti sanottuna) joten en tiedä olinko liian raju et aloin vuotamaa :) tosin ei ole ennen aikaisemmi tämmöistä tapahtunu. Samaisena iltana mun alavatsaa kramppasi tai vihlaisi ihan kuin menkat alkaisi, oli aika voimakas vihlaisu.
Sitten 14 päivää piikistä alkoi nännit hieman kipeilee, onko pms-oire? Yleensä mulla on alkanu tissit sattumaa n.1,5viikkoa ennen menkkoja.
Mun luteaalivaihe taitaa olla 16päivää. Joten oliskoos testi näyttäny positiivista tänää? Ovulaatio päivää en tosiaan tiiä joten en tiedä koska menkat myöhäs. :)
Mua niin jännittää että raskaustesti näyttää negatiivista ja menkat alkaa ! Mut kuitenkin haluaisin tehä sen testin.
No nyt kun tulin tänne kertomaan nii aivan varmasti ne menkat alkaa viimeistään huomenna :)
Pregnylistä
5
236
Vastaukset
- utelias...
No miten kävi?
- Jotain missannut
Häh? Miten voit olla raskaana, jos inseminaatio jäi tekemättä?
- Pöhkö
Miks sitte lääkäri suositteli mulle piikin pistämistä ja sitä seuraavana päivänä yhdyntää, jos hänen mielestää meillä ei oo mahkuja raskauteen?
Kuitenki menkat alkoivat 16 päivää piikistä.
Kyllä harmitti !
Nooo, uuten nousuun. Kyllä se vauva meilleki tulee, ajan kans :)- Jotain missannut
Aaa, unohdit mainita että luomuna yritetty. :) Ihmettelinkin, että miten siitä pelkästä Pregnylistä tulis raskaaksi. No, eiköhän teillä vielä onnistu, onnea yritykselle.
- 1luomu,seuraava IUI
Moikka! :) Tiedän niin tuon tunteen kun laskee päiviä, seurailee oloa ja toivoo parasta.. Meillä tässä kierrossa jännitetään päästäänkö inseminaatiota tekemään ( viime kierrossa eka kerta) ollenkaan.. Tänä aamuna testi nega, ja pelätään että juuri 1.5 olisi mahdollinen ovulaatio, toki luomuna kokeillaan mutta toivotaan kovasti että päästäs vielä viimenen päivä eli keskiviikkona inseminaatio tekemään.. Onko teillä seuraavaan kiertoon tarkoitus kokeilla sitten? .. Jännä että noin sanovat lääkärissä , kun mulle sanovat että tekeevät sen etukäteen , jos to ovulaatio kun siittiöt eläävät siellä pitempäänkin.. Mulla vain epäilivät että en ovuloi tässä kierrossa.. :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931442
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?56849- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255683Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10680Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58644Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol72609