Meiän sakemannilla on lonkkavika, siis D lonkat, ja kyynärpäissäkin jotakin vikaa. Muttakun koira on niin villi niin hyppyytän sitä aina korkeita esteitä niin se rauhoittuu, ja on koko illan paikoillaan. Onkohan ihan väärin hyppyyttää tätä koiraa?
Agility lonkkavikaisen kanssa
6
395
Vastaukset
- nyt ihmiset herätys
Herranjumala lopeta tuo ennenkuin koirasi kuolee
Ei varmaan liiku jos sattuu joka niveleen.
Nivelvikaisia ei hyppyytetä, ei juoksuteta asfaltilla, tai muutenkaan ei tehdä pitkäjaksoista raskasta treeniä, tai vedätetä taakkaa; uintia ennemmin.- Operantti
On mielestäni väärin hypyyttää lonkkavikaista, mieluummin muita vähemmän rasittavia temppuja tai aivojumppaa. Koira voi rasituksen jälkeen olla niin kipeä, että näyttää "rauhoittuvan".
- sellaista3
Tämän aloituksen on oltava provo. Ei kukaan hyppyytä lonkkavikaista enää nykypäivänä. Tai tietenkin jos haluaa saada koiran nopeasti monttuun ja tai on muutoin sadisti.
- vikaavikaa
Minäpä hyppyytin lonkkavikaista koiraa (D) agilityssä. Koira ei koskaan ontunut, sillä kisattiin myös tokossa ja pk-kokeissa. Eli pitkän iän, yli 14-vuotiaaksi.
- Kipua
Kyllähän ne kestää kipua vaikka kuinka paljon. Koitas kuvitella itse hyppiväsi selkä tai jalat kipeänä. Koirat ei välttämättä näytä kipuaan, varsinki jos koira on vietikäs. Se kuumenee eikä silloin tunne kipua. Toi on jo suorastaan lainvastaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533926KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912320Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451982- 221773
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261521- 281516
- 151172
- 311118
- 1091074
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791032