Volvo Kad 44 huohotin kysymys?

2 x kad44

Tietääkö joku onko kad44:ssa huohotin suodatinta?

Huomasin eräässä nettivaraosa kaupassa, että sellaisia oli myynnissä, omassani en ole havainnut sellaisia, eikä ohjekirjassa mainintaa, mutta jäi vaivaamaan jos olen erehtynyt.

Toinen kysymys liittyy öljyn täyttöön. Eläkkeelle jäänyt huoltomies täytti öljytason n.sentin alle yläviivan ja selitti sen olevan huohotuksen kannalta toimivampi kuin ylä viivaan saakka täyttö (ei tehnyt säästösyistä öljyt olivat omiani)
Nykyiset huolto hemmot annostelevat reilulla kädellä jopa yli ylämerkin, olen niitä sitten pumpannut pois noudattaen vanhemman huoltomiehen ohjeita, onko asiassa perää?

13

2594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voideltu

      Minäkin haluaisin kuulla asiaa tuntevalta taholta tuosta öljytason korkeudesta. Koko pienen ikäni olen saanut kuulla - ei yli täyttöä, "älä nosta yli ylä merkin" jne.
      Kukaan ei kuitenkaan kerro mitä sitten tapahtuu jos ölyntaso jää vaikka sentin yli ylämerkin. Olisi korkea aika saada vastaus tuohon kysymykseen, vai onko se jokin masinistien ammattisalaisuus?
      Nimimerkillä vastausta odotellaan.

    • AQAD41

      Moottori kuluttaa monesti enemmän öljyä jos sen täyttää aivan ylämerkkiin asti. Jos täytät reilusti yli ylämerkin, niin öljyä roiskuu todella paljon sylinterin seinämiin eikä öljyrenkaat pysty kaapimaan sitä riittävästi pois > öljyä palaa ja moottori savuttaa.

      Ainakin vanhemmissa Volvon dieseleissä 40- ja 41-sarja on sellainen peltikuorinen tötterö huohottimen suodattimena ja se kyllä kannattaa vaihtaa ajoissa. Moottori huohottaa aina ja jos se suodatin tukkeutuu niin moottori sylkee öljyt ulos.

      • 2 x kad44

        Missä päin moottoria se suodatin tötterö sijaitsee noissa moteissa?


      • dsjedoewop
        2 x kad44 kirjoitti:

        Missä päin moottoria se suodatin tötterö sijaitsee noissa moteissa?

        41'ssä se on ilmanpuhdistajan edessä, se pitää irroittaa kun vaihtaa ilmanouhdistajan.


      • 2 x kad 44
        dsjedoewop kirjoitti:

        41'ssä se on ilmanpuhdistajan edessä, se pitää irroittaa kun vaihtaa ilmanouhdistajan.

        Kiitos tiedostasi, kad44 se on sitten jos sellainen on niin jossain ihmepaikassa, pitänee nöyrtyä ja soitta lakkikourassa paikalliseen auktorisoituun volvo penta asiantuntijalle ja ruinata vastausta mysteeriin.


    • Ei ole

      Ainakaan Kad42: ssa ei ole suodatinta.

      • 2 x kad44

        Tuolta marineparts.fi sivuilta näin juuri sen kampikammiosuodattimen kad44 joka rupesi askarruttamaan, että onko koneissani moiset.


      • jgkfkutjb
        2 x kad44 kirjoitti:

        Tuolta marineparts.fi sivuilta näin juuri sen kampikammiosuodattimen kad44 joka rupesi askarruttamaan, että onko koneissani moiset.

        Täytä öljyä tosiaan vain sinne senttiin ylämerkistä. Älä kiristä noita 44 koneen hihnoja liikaa, menee vesipumppu rikki. Ja koneessa ei ole öljyhuohottimen suodatinta.


      • oh hoh
        jgkfkutjb kirjoitti:

        Täytä öljyä tosiaan vain sinne senttiin ylämerkistä. Älä kiristä noita 44 koneen hihnoja liikaa, menee vesipumppu rikki. Ja koneessa ei ole öljyhuohottimen suodatinta.

        Joo kun noita räjäytyskuvia kattelee niin näin taitaa olla.Marineparts.fi sivut voi hämätä joitain. Noissa muissa koneissa toi suodatin taitaa olla ainakin AD, AQD, AQAD koneissa


      • KAD32
        oh hoh kirjoitti:

        Joo kun noita räjäytyskuvia kattelee niin näin taitaa olla.Marineparts.fi sivut voi hämätä joitain. Noissa muissa koneissa toi suodatin taitaa olla ainakin AD, AQD, AQAD koneissa

        Ainakin KAD32 koneessa on sellainen. Onko KAD44 vedetty huohotus turbon imupuolelle?


      • 2 x kad44
        KAD32 kirjoitti:

        Ainakin KAD32 koneessa on sellainen. Onko KAD44 vedetty huohotus turbon imupuolelle?

        Missä päin konetta se kad32:sessa sijaitsee? Löysin ketjun jossa joku sanoi se menevän ilmanputsariin? Tiedä sitten...


    • Suodatin, jos sellainen on, on tavallisimmin venttiilikopassa (sisäpuolella) .
      Sen tarkoitus on erottaa pisaroitunut öljysumu ja se voi olla myös rakenteellinen"loukku", jota ei tarvitse vaihtaa.
      Huohotin tulee imuputkeen ennen turboa, yleensä ilmanputsariin.

      Kapine on tärkeä juuri turbomoottoreissa, turbo kun työntää kummaltakin puoleltaan kampikammioon painetta normaalin ohivuodon lisäksi.

      Huohotinputkessa venttiilikopan ulkopuolella ei saa olla mitään suodatinta, kerääntynyt öljysumu tukkii sen ja tukoksena on todellista sotkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      48
      3250
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      933
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      810
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      714
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      15
      688
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      21
      601
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      590
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      569
    Aihe