Samsung tab 2 ei käynnisty?!

neuvoton

Elikkä eilen aamulla huomasin tablettini virran loppuneen ja laitoin sen lataukseen. Jonkin ajan kuluttua näyttö syttyi päälle ja siihen tuli tyhjän akun kuva ja merkki latauksesta. Mutta kun tänä aamuna yritin käynnistää kapistusta, en saanut muuta aikaan kuin saman akun kuvan, joka nyt on välkkynyt tuossa monta kymmentä kertaa. Vuoroin akun päällä on kuva joka etsii virran määrää, kone sammuu ja vaihtaa kuvan akkuun, joka on keltainen/oranssi. Olen yrittänyt sammuttaa, ottaa irti laturista ja saada laitteen käyntiin, mutten tiedä mitä nyt oikein pitäisi tehdä ? En usko akun kuitenkaan kokonaisen päivän ja yön latauksen jälkeen olevan tyhjä ja laturikin on täysin toimiva.

6

2217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutama kysymys

      1. Onko laturi sen tabletin mukana tullut?
      2. Onko laturin ja tabletin välillä alkuperäinen piuha?
      3. Onko käytössä usb-jatkojohto?

      Tabletti ottaa latauksessa aika ison virran, kaikki laturit eivät jaksa syöttää tarpeeksi. Samoin käy jos välijohto on jatkettu tai tarvikepiuha: jännite tippuu liikaa.

      • neuvoton

        1. On
        2. Alkuperäistä piuhaa ei ole, sillä se on jo heti tabletin saatuani mennyt rikki. Ei siis tuonut virtaa tabletille asti lainkaan. Siispä vaihdoin pistokkeesta alkuperäisen johdon applen ipadin johtoon, joka sopi myös tablettiin ja on tähän mennessä ladannut oikein hyvin.
        3. Ei tietääkseni jatkojohtoa.

        Täytyy siis varmaan yrittää löytää jokin lyhyempi?


    • ei toimi ei

      Sama juttu mulla, kun lataan nokian laturillla.

    • neuvoton

      Auttoi kun vaihdoin lyhyemmän johdon! Ilmeisesti johdon pituus vaikuttaa paljon lataustehoon, kun virralla on lyhyempi matka virtalähteestä laitteeseen.

      Mutta nyt syntyi toinen ongelma! Kun kytken tabletin laturiin, patterin kuvaan syttyy salama, mutta salaman päälle joka ilmoittaa akun latautuvan, tulee punainen rasti ja virta ei lisäänny. Mitä tämä tarkoittaa?!

      • ...

        LUE PRK..EN KÄYTTÖOHJE!


    • IhmeOminaisuuksia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe