Aidan rakentaminen rivitalossa

Ei lastenkatsottavaa

Miten menee korrektisti aidan teko?

Lupa isännöitsijä, kunta, hallitus, hallituksen PJ ja naapurit vaiko miten?

Korkeus vaikuttaa?

Päätytontti vrt. keskellä oleva (esim. toisessa päässä taloa on joku aita ja toisessa ei)?

Onko juristin paikka vaiko miten menee ilman klassista sotaa (kateus, viha, turhautuminen jne)?

23

8840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KattiRatti

      Tottakai se aidan koko ja muoto vaikuttaa. Jos teet pienen, niin yhtiön hallituksen lupa riittää. Jos teet 20 m korkean meluvallin, niin sitten pitää mennä kunnan juttusille.
      Riippuu ihan yhtiöstä ja itsestäsi, miten ison riidan saatte aikaiseksi :-)

      • Juristeria

        Jos isäntä ja PJ sanoivat GO ja jälkeenpäin yhtiökokouksessa tulee mussutusta niin kuka on oikeassa jos katsotaan kortit tappiin saakka?


    • Rakennusjärjestys..?

      Kannattaa tutustua oman kaupungin/kunnan rakennusjärjestys kertoo. Kunnan viranomaiset haluaa ottaa kantaa kadun varteen rakennettaviin aitoihin ja tontin sisäiset ovat taloyhtiöiden asioita. Viranomaiset haluaa varmistaa, että rakentamisessa pysytään asiallisella linjalla eikä esim. risteysalueelle rakenneta liikennettä haittaavia näkemäesteitä.

      • Kunta Pöhö

        Eli Kunta ajaa yli hallituksen?


      • Kunta Pöhö kirjoitti:

        Eli Kunta ajaa yli hallituksen?

        Tietenkin kunta ajaa yli hallituksen.


      • Linjaton
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Tietenkin kunta ajaa yli hallituksen.

        160 cm on normi vai kunta linjaa?

        äänestys on kirjattu johonkin vai riittää isännöitsijän ja pj siunaus?


    • sama koettu

      Meillä oli, että koska rivitalossa oli ennakkopäätös kyseisen tyyppiseen aitaan ja kyseiseen paikkaan, niin siihen sai laittaa aidan yhtiön hallituksen luvalla. Korkeus oli max 160 cm koska se on näissä rivareissa max korkeus. Aita tuli rakentaa samalla tavalla ja malata samalla värillä kuin muutkin aidat.

      Laitettiin puuaita kuten täällä on muutkin. Vaihtoehtona olisi ollut pensas aita mahdollisuus, koska niitäkin on noissa väleissä paljon, mutta ei sitä otettu, koska naapurin akka silposi sen edellisen tykkänään pois meiltä ja ajateltiin että jos pensas laitetaan, niin se klippasee sen taas pois.

      Luvat vaan yhtiöltä .. paitsi jos on kahden asunnon paritalo, niin sitten on vaikeampi juttu.

      Me otettiin myös varmuuden vuoksi lakimies hoitamaan virallsiet paprut, mutta se oli turhaa, ksoka yhtiön lupa riittää ja yleensä on olemassa tosiaan ennakkopäätös näistä asioista, joten ei tarvitse kuin noudattaa sitä.
      Lakimies meillä maksoi Helsingissä 500 € ja aita toisen mokoman.

      Onko teillä siinä kyseessä rivi- vai paritalo? Onko iso yhtiö takana?

      • Juristin paikka

        Missä tuo 160cm on kirjattu?


      • Laki ja tulkinta
        Juristin paikka kirjoitti:

        Missä tuo 160cm on kirjattu?

        En löytänyt pykälää tästä.


    • Prosessin taikaa

      Yhtiön lupa tarkoittaa äänestystä kokouksessa vaiko PJ ja isännöitsijän lupa riittää?

      160 cm korkeus on normi?

      • KattiRatti

        Se tarkoittaa hallituksen päätöstä. PJ tai isännöitsijä ei periaatteessa riitä.
        Se piha on muuten mitä todennäköisemmin yhtiön hallinnassa olevaa aluetta, joten periaatteessa yhtiö voi torpata sen ihan millä tahansa syyllä.


      • Normin alla
        KattiRatti kirjoitti:

        Se tarkoittaa hallituksen päätöstä. PJ tai isännöitsijä ei periaatteessa riitä.
        Se piha on muuten mitä todennäköisemmin yhtiön hallinnassa olevaa aluetta, joten periaatteessa yhtiö voi torpata sen ihan millä tahansa syyllä.

        Eli jos PJ ja palkattu isäntä näyttivät vihreää valoa mutta asiasta ei äänestetty niin jokin taho voi hakea aidan purkua?

        Miten prosessi etenee näillä spekseillä ja onko rosiksen paikka ja juristi kehiin jo?


      • Laki ja totuus
        KattiRatti kirjoitti:

        Se tarkoittaa hallituksen päätöstä. PJ tai isännöitsijä ei periaatteessa riitä.
        Se piha on muuten mitä todennäköisemmin yhtiön hallinnassa olevaa aluetta, joten periaatteessa yhtiö voi torpata sen ihan millä tahansa syyllä.

        Periaatteesa vai lain kirjain?


      • KattiRatti
        Laki ja totuus kirjoitti:

        Periaatteesa vai lain kirjain?

        Lain mukaan yhtiön hallitus edustaa yhtiötä. Toki usein hallituksen pj tai isännöitsijä pystyy etukäteen jo sanomaan, mikä tulee olemaan hallituksen kanta asiaan.
        Yhtiö voi päättää sen aidan purkamisesta, vaikka sen rakentamiseen olisi ollutkin lupa.
        En aivan ymmärrä, miten rosis ja juristi tähän liittyvät.


      • Missiomiehet
        KattiRatti kirjoitti:

        Lain mukaan yhtiön hallitus edustaa yhtiötä. Toki usein hallituksen pj tai isännöitsijä pystyy etukäteen jo sanomaan, mikä tulee olemaan hallituksen kanta asiaan.
        Yhtiö voi päättää sen aidan purkamisesta, vaikka sen rakentamiseen olisi ollutkin lupa.
        En aivan ymmärrä, miten rosis ja juristi tähän liittyvät.

        Entäs jos oma yhtiö on bueno mutta aidan takaa toisen yhtiön puolelta hyökkää vanhastaan katkera mies?

        Lentääkö hänen viha lain edessä?


      • Missiomiehet
        KattiRatti kirjoitti:

        Se tarkoittaa hallituksen päätöstä. PJ tai isännöitsijä ei periaatteessa riitä.
        Se piha on muuten mitä todennäköisemmin yhtiön hallinnassa olevaa aluetta, joten periaatteessa yhtiö voi torpata sen ihan millä tahansa syyllä.

        Entäs jos kiukku ja viha kumpuaa naapuriyhtiöstä?


    • Suomen tie

      En ole vielä nähnyt yhdistystä tässä maassa joka ei riitelisi...

    • Tontti on taloyhtiön

      ja taloyhtiö tekee sen aidan ja kaupunki yleensä määrää jo asemakaava tehdessään minkälaisia aitoja alueelle saa tehdä ei isännöitsijä eikä talon asukkaat.Kaupunki/kunta päättää asemakaava alueella kaikki julkisivu rakennelmat ei taloyhtiö tai isännöitsijä jopa tontilla olevat puiden kaadot.
      Olen asunut rivitalossa ja sinne tehtiin uusi aita,mallia olisi vähän muutettu ei sopinut kaupungille.Sitten muutin omakotitaloon ja kadunpuolella oli huonokuntoinen pensasaita,kävin kysymässä kaupungilta lupaa muttaa se puuaidaksi ei sopinut vaihtaa.Kaivurilla vanha aita pois ja istutettiin uudet samanlaiset taimenet.

    • LKV ahnas

      Jos Isännöitsijä ja PJ antoivat GO merkin ja jälkeenpäin hallitus sanookin NO niin kuka vastaa ja korvaa?

    • Läpändeeros

      Koko ketjuhan on läppää, mutta hyvä harjoitus.

      Mites jos valitus aidasta tuleekin toisen yhtiön puolelta ja oma yhtiö on siunannut jo aidan?

      Pitikö keitä kuulla ja mitkä ovat mahdollisuudet toisen yhtiön missiomiehen riitauttaa?

      Voiko toinen yhtiö naapurissa viedä rosikseen?

      Syytä jo soittaa lakia kehiin?

    • Piikkilanka-aita

      Rakennuslupa-asia.

      Kaupunki/kunta määrää noista asioista. Taloyhtiö/hallitus toimii ohjeitten mukaisesti, jos toimii oikein.

      Ongelma kai useiten on, kukaan ei edes kysy viranomaisten mielipiteitä. Meillä oli julmetut riidat rivarissa just aitojen takia. Hittolainen, jokainen teki aitojaan, ihan miten lystää. Hupaisin oli neljän asunnon pätkä, missä oli kaikissa asunnoissa erilaiset aidat. Yksi kuusiaita, yksi lauta-aita, yksi sellainen puuristikkoaita ja yksi orapihlalja aita.

      Hermot asioista neuvotellessa meni kaikilta. Viimein asia laitettiin yhtiökokouksen käsittelylistalle. Joopa, kaupungin kundi kävo kattomassa ja määräsi melkein kaikki aidat purettaviksi :DDDDD Nyt on siistit lankkuaidat jokaisen osakkeen edessä, samanlaiset.

      Tässä asiassa hämää ihmisiä sellainen asia, kuin hallintasoppari. Siis, kun ostaa rivariosakkeen, ostaa paperin, joka oikeuttaa hallitsemaan tiettyjä osakkeita asunnosta. ns "oma" oiha melkein järkijään kuuluu taloyhtiön hallintaan, vaikka jokainen nyt laittelee pihojaan miten haluaa. Ja siitä asiasta aina riitelyä.

      Mutta tollanen aita-asia, se on kaavoituksen, rakennusluvan alainen asia. Aina.

      Meitsillä muuten aita-asia niinkuin vaiheessa, Valopää naapuri, oli muutamia kymmeniä vuosia sitten istuttanut orapihhlajaaitansa kaupungin maalle. Kaupungilta ohjeistus, että lauta-aidat joka taloon. Suuri osa osakkaista ei osaa lukea ja on kuuroja tästä asiasta :DDDDD

      Kyllä rivarissa on kuitenkin kiv asustella, kaikilla jokatapauksessa sama lehmä ojassa. Se ojan paikka nyt välillä hakusessa :DDDD


      Rivariasuminen vaatii asennetta ja sitkoa.

    • paririviasukki

      Moi,
      meidän rivarissa on sellainen sovittu että ensin kysytään naapureilta ja sovitaan niiden kanssa millainen aita sopisi laittaa. Kun se on sovittu, ilmoitetaan hallituksen jäsenelle joka on saapuvilla kirjallisesti minkälainen aita tulee ja kenen kanssa siitä on sovittu. Se kirjataan.

      Naapureiksi katsotaan myös viereisen taloyhtiön lähimmät asunnot, koskee lähinnä vain päätyasuntoja.

      Ei ole ollut ongelmia ja jälkikäteen on helppo tarkistaa speksit. esim. kun uusia asukkaita tulee ja menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      146
      7831
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7300
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7192
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6778
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6361
    6. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6034
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      5906
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      5832
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      83
      5368
    Aihe