AUTTAKAA

Hei Vapunen tai joku muu! Mulla on samsung 3 10.1 tabletti ja on sellainen ongelma kysyy pin koodin se mielestäni ok. Mutta tuo salasanan kysyminen on ihan turhaa miten sen saisi pois ettei se kysy sitä pin koddin jälkeen joka kerta kun avaat tabletin auki.Siis kysymys miten saan salasanan kysylen pois. Vaikuttaako se kun mulla on f-secure mobiiliturva koneessa ? Jonne myöskin pitää laittaa suojakoodi kun menen sinne kirjautuneena.
6132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eli muistat sen salasanan mutta et saa laitettua sitä pois päältä?

Katso saatko sen pois päältä Asetukset->Näyttölukko kohdasta.

Jokin suojaus kannattaa olla päällä turvallisuuden vuoksi

Äänestä

Katsoppas kun teen niin ensiksi avaan tabletin ensimmäiseksi kysyy pin koodi laitan sen ok sen jälkeen kysyy salasana laitan sen ok. Miten saan pois laitettua sen ettei kysy jokakerta salasanaa pin koodin jälkeen ? Tuon salasanan kysyminen on mielestäni ihan turhaa pin koodi on ihan ok. Kysessä on tämä samsung 3 10.1 tabletti.

Äänestä

Pin-koodin kysely ei riitä jos kyse on siis sim-kortin koodista. Meinaan että jos unohdat joskus tabletin jonnekin niin löytäjän tarvitsee vain ottaa sim-kortin pois niin hän pääsee käsiksi tabletin tiedoastoihin ja Google tiliisi.

Tuolta näyttölukko kohdasta sen pitäisi saada pois.

Äänestä
  • Käytän tablettia vaan kotona ja aina on vaan laukussa mukana. Mutta jos noin helposti käy ettei tarvitse kun tuo tehdä hyvä juttu. ilmoitan mitä tapahtui kun pääsen kotia tekemään tuon. Kiitos oikein paljon sulle jo etukäteen.

    Äänestä

  • tyttö tietämätön kirjoitti:

    Käytän tablettia vaan kotona ja aina on vaan laukussa mukana. Mutta jos noin helposti käy ettei tarvitse kun tuo tehdä hyvä juttu. ilmoitan mitä tapahtui kun pääsen kotia tekemään tuon. Kiitos oikein paljon sulle jo etukäteen.

    Sydämmelliset kiitokset vapunen olet hieno ihminen kun autoit minua tässä tilanteessa.

    Äänestä

Ole hyvä! Tuohon saa myös sellaisen kuviokoodin eli ei välttämättä tarvitse laittaa salasanaa vaan voi keksiä pienen kuvion jolla tabletin saa auki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö tietamätön kirjoitti:

Hei Vapunen tai joku muu! Mulla on samsung 3 10.1 tabletti ja on sellainen ongelma kysyy pin koodin se mielestäni ok. Mutta tuo salasanan kysyminen on ihan turhaa miten sen saisi pois ettei se kysy sitä pin koddin jälkeen joka kerta kun avaat tabletin auki.Siis kysymys miten saan salasanan kysylen pois. Vaikuttaako se kun mulla on f-secure mobiiliturva koneessa ? Jonne myöskin pitää laittaa suojakoodi kun menen sinne kirjautuneena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu