mies ja vauva

vauvakuumeeee

Mielenkiinnosta kysyn, että miten mies on suhtautunut naisen vauvakuumeeseen?
Monesti olen kuullut, että mies on ollut vastahakoinen ja siirtänyt koko ajan lasten hankkimista myöhemmäksi ja nainen onkin sitten saattanut "salaa" raskautua. :) Olen vain kiinnostunut ihmisten kokemuksista asian suhteen.

Entäs sitten kun lapsi on syntynyt, onko kiinnostus lasta kohtaa jopa kasvanut?

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuus 777

      Oma mies oli nihkeä ajatuksesta. Olimme n. 25-vuotiaita.

      Kuitenkin sen verran naimahimoinen, että kun sanoin, että olen lopettanut pillerit, niin ei se vaikuttanut haluihin. Yksi varvi tarvittiin ja raskaana olin. Aina on rakastanut lapsiamme ja ollut hyvä isä.

      Miehet kasvavat isyyteen usein vasta lapsen myötä. Harvalla miehellä on varsinaista vauvakuumetta, onhan heitäkin joitain, mutta biiologinen vietti ei ole läheskään aina kovin vahva.

      Naisen se päätös pitää tehdä. Jos mies lähtee kävelemään, niin ehkäpä hän ei syystä tai toisesta olekaan kelvollinen huolehtimaan jälkikasvustaan ja luonto tekee tehtävänsä.

      • Joopatijoojooo

        Sinä pihtari annoit tasotonta pesääsi kerran 6 kuukaudessa ja tulit muka kerrasta paksuksi. Voiko paskempaa epäonnea maailmalle sattua. Mutta tarinasihan oli satua.


    • e3rfd

      Ei ne miehet mitään aivottomia ja tunteettomia ihmisenjatkeita ole -kykenevät siis ihan itse muodostamaan mielipiteensä lasten suhteen, aivan yhtä hyvin kuin naiset.

      Toki vanhemmuus on aina yllätys, ja sekä äiti että isä kasvavat vanhemmiksi. Jos mies kuitenkin sanoo ettei esim halua lasta - niin hän ei sitä silloin halua. Miehilläkin saattaa olla haaveita; nuorena luodaan uraa, ja naimisiin mennään kolmikymppisinä, ja sitten kun on aikaa uran luonnilta yms niin on aika lapsille. Perheenkipeiden naisten puheita tällaiset, että naisen pitää tehdä päätös lapsesta tai että miehet eivät vain tiedä haluavansa isäksi. Kyllä ne teidän miehet teille kertoo haluavatko lapsia ylipäätään ja jos niin milloin, kunhan vaan kysytte suoraan.

      Ja veikkaisinpa, että 90% tapauksista jossa mies ei lasta ole halunnut, niin se kiinnostus perheeseen ei kasva lapsen saannin myötä. Kannattaa tutkailla vaikka erotilastoja, jos ei usko. Kyllä niitä miehiäkin on jotka lapsen haluavat aikanaan, miksi siis pilata 3 elämää kertaheitolla hankkiuten vängällä raskaaksi?

      • Se on nähty

        Alle 30v miehet ja naiset eivät kasva vanhemmiksi ikinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe