Eikö terveyskeskus lääkäri voi kirjoittaa kelalle todistuksen, että saa progynovan kokonaan korvattavaksi vai pitääkö käydä gynekologin vastaanotolla?
progynovan
korvaus
6120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Erityiskorvattavuuteen oikeuttavan B-todistuksen lausunnon ja lääkehoidon tarvearvion edellytetään perustuvan erikoissairaanhoidon yksikössä suoritettuihin tai sisätautien, endokrinologian, naistentautien ja synnytysten, urologian tai lastentautien erikoislääkärin suorittamiin tutkimuksiin. Eli terveyskeskuslääkäri ei kelpaa.
Tarkemmat tiedot löytyy tästä linkistä: http://www.kela.fi/laake121
Eli sitten terveyskeskus varaa minulle ajan gynekologille?
ei varaa jollei ole tarve kovaushoidosta
Tkk.lääkäri uusinut reseptin . Jätin hoitajalle pyynnön että lääkäri kirjoittaa todistuksen että saan progyt kokonaan korvattavaksi.
Ota yhteyttä naistenklinikkaan, sieltä saat b-todistuksen.
Terveyskeskuslääkäri vain uusii hormonireseptit (kuten minulla) tai kirjoittaa jopa ensimmäisenkin. Mutta korvausasioihin hänellä ei ole päätäntävaltaa. Kela tekee päätöksen korvattavuudesta ja sen suuruudesta saamansa B-todistuksen mukaan. Tarvittavan B-todistuksen kirjoitetaan vain tuolla alussa mainituilla perusteilla.